Spravodajstvo

EKS: Oddnes je možné verejne obchodovať v priamom prenose

(TASR) Oddnes je možné na Elektronickom trhovisku rozbehnúť obchody, k realizácii ktorých príde už na budúci týždeň. Ako na dnešnej tlačovej konferencii priblížila poradkyňa ministra vnútra pre verejné obstarávanie Tatiana Behrová, v systéme Elektronického trhoviska je registrovaných 457 objednávateľov a 444 dodávateľov, čo je dostatočný počet na…

Súdna rada: Predsedníčkou sa stala Jana Bajánková

(TASR) Predsedníčkou Súdnej rady SR sa stala Jana Bajánková. V tajnej voľbe získala nadpolovičnú väčšinu hlasov členov Súdnej rady, teda 10, proti nebol nikto, šiesti sa zdržali.

SÚDNA RADA SR: Schválila nové zásady povoľovania práce sudcu v domácom prostredí

(TASR) Sudcovia by mali pracovať doma podľa nových pravidiel. Členovia Súdnej rady SR dnes schválili nové zásady povoľovania práce sudcu v domácom prostredí.

MO SR: Slovensko je hosťujúcou krajinou rokovaní STB NATO

(TASR) Slovensko je oddnes do 19. septembra hosťujúcou krajinou rokovaní Rady pre výskum a technológie v NATO (STB - Science and Technology Board). Na stretnutí s názvom FALL 2014 STB NATO bude diskutovať vyše 150 odborníkov z členských krajín aliancie. Cieľom je prijímať rozhodnutia, ktoré zefektívnia spoluprácu v rozvoji obrany prostredníctvom…

Proces vypočúvania komisárov v europarlamente bude ťažký a náročný

(TASR) Členov Európskej komisie, ktorí sa už dozvedeli, za akú politiku EÚ budú v najbližších piatich rokoch zodpovedať, čaká pred prevzatím samotnej funkcie proces vypočúvania v príslušných výboroch Európskeho parlamentu - tzv. híring. Slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS) pre TASR potvrdil, že pôjde o náročný…

NRSR: Plénum prehovorí k Ukrajine, uznesenie pripraví Zahraničný výbor

(TASR) Situácia na Ukrajine zamestná poslancov Národnej rady SR počas druhého rokovacieho týždňa 37. schôdze parlamentu. Návrh uznesenia k Ukrajine má v stredu (17.9.) pripraviť Zahraničný výbor NR SR, ktorého zasadnutie sa pre očakávaný záujem presunulo do parlamentnej kinosály.

SÚDNA RADA: V utorok má v pláne voliť svojho šéfa i predsedu Najvyššieho súdu SR

(TASR) Voľba predsedu Najvyššieho súdu SR a voľba predsedu Súdnej rady SR sú na programe dvoch zasadnutí Súdnej rady SR, ktoré sú zvolané na utorok 16. septembra. Prvé zasadnutie je naplánované na predpoludnie, druhé na popoludnie. Súdna rada SR o tom informuje na svojej webovej stránke.

A. ZÁBORSKÁ: Tohtoročná Sacharovova cena patrí do Iraku

(TASR) Slovenská europoslankyňa Anna Záborská je presvedčená, že tohtoročná Sacharovova cena za slobodu myslenia patrí do Iraku. Jej laureátmi by sa podľa Záborskej mali stať patriarcha Chaldejskej katolíckej cirkvi Louis R. Sako a zosnulý profesor univerzity v Mosule Mahmoud Al-Asálí. Slovenská europoslankyňa verí, že jej návrh podporí minimálne…

MOST-HÍD: Predsedom strany bude aj ďalších päť rokov Béla Bugár

(TASR) Predseda strany Most-Híd Béla Bugár ostáva vo svojej funkcii aj ďalších päť rokov. Rozhodli o tom dnes v tajnej voľbe delegáti celorepublikového ôsmeho Snemu strany v Bratislave, keď za Bugára hlasovalo 110 delegátov zo 111 prítomných. Bugár súpera nemal.

Premiér iniciuje referendum, ak SR bude tlačená prijať základňu NATO

(TASR) Ak by bolo Slovensko tlačené k tomu, aby bola na jeho území vybudovaná základňa NATO, je premiér Robert Fico pripravený iniciovať o tejto otázke referendum. Informuje o tom dnes v rozhovore s predsedom vlády denník Nový čas.

NR SR: Vojnové siroty dostanú jednorazové odškodnenie

(TASR) Vojnové siroty sa dočkajú finančného odškodnenia. Parlament dnes 80 hlasmi schválil zákon o poskytnutí jednorazového finančného príspevku vojnovým sirotám z dielne poslancov Smeru-SD Viliama Jasaňa a Ľubomíra Petráka.

NKÚ zohráva dôležitú úlohu pri dodržiavaní ústavného zákona

(TASR) Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) zohráva dôležitú úlohu pri kontrole dodržiavania ústavného zákona o konflikte záujmov v samospráve, tvrdí to vo svojom dnešnom stanovisku poslanec NR SR Miroslav Beblavý Ako ďalej uvádza, v súlade so svojim plánom vykonáva v obciach a mestách kontrolu nakladania s finančnými prostriedkami, a pri tejto…

NR SR: Poslanci ukončili deň zákazom kyanidovej metódy

(TASR) Zákaz spracovania zlata metódou kyanidového lúhovania zamestnal poslancov v závere tretieho rokovacieho dňa 37. schôdze Národnej rady SR.

NR SR: Na súdy a prokuratúru by sa mali vrátiť justiční a právni čakatelia

(TASR) Na súdy a prokuratúru by sa mali vrátiť justiční a právni čakatelia. S obnovením tohto inštitútu počíta novela zákona o Justičnej akadémii, cez ktorú ministerstvo spravodlivosti mení viaceré justičné zákony. Vládny Smer-SD posunul dnes zmeny do druhého čítania.

NR SR: Spotrebitelia by mali byť viac chránení pred nebankovkami

(TASR) Spotrebitelia by mali byť viac chránení pred nebankovými subjektmi. Zabezpečiť by to mal zákon o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní, ktorý dnes parlament posunul do druhého čítania.

NRSR: Za nového člena súdnej rady bol zvolený sudca Ján Slovinský

(TASR) Za nového člena Súdnej rady SR bol dnes zvolený predseda okresného súdu v Spišskej Novej Vsi Ján Slovinský. Rozhodli o tom v tajnej voľbe poslanci NR SR, v ktorej Slovinský získal 80 hlasov od 80 prítomných členov snemovne. Na hlasovaní sa zúčastnili len poslanci Smeru-SD.

NRSR: Právna ochrana whistleblowingu má podporu pléna

(TASR) Oznamovatelia protiprávnej a protispoločenskej činnosti majú dostať od januára potrebnú právnu ochranu. Zabezpečiť ju má zákon o takzvanom whistleblowingu, ktorý dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.

PREZIDENT: S parlamentnými stranami chce riešiť ich narušené vzťahy

(TASR) Prezident SR Andrej Kiska sa plánuje stretnúť s predstaviteľmi všetkých parlamentných strán. Riešiť s nimi chce aj narušené vzťahy medzi vládnou stranou a opozíciou. Informoval o tom dnes Kiskov hovorca Peter Petrus.

M. ŠEFČOVIČ: Rezort dopravy EÚ má priamy a prospešný dosah na občanov Slovenska

(TASR) Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý v budúcej exekutíve EÚ pod vedením Jeana-Clauda Junckera bude mať na starosti rezort dopravy, mobility a politiky pre vesmír, pre TASR uviedol, že táto oblasť politiky EÚ má priamy a prospešný dosah na každodenný život občanov Slovenska.

NRSR: P. Paška doplnil program o voľbu nového člena Súdnej rady SR

(TASR) Poslanci Národnej rady SR by mali už vo štvrtok (11.9.) voliť nového člena Súdnej rady SR. Predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) dnes na štvrtkové rokovanie parlamentu zaradil tento bod s tým, že rozprava k voľbe sa začne o 15. hodine. Plénum chce nahradiť dnes odvolaného člena rady Dušana Čima.