Spravodajstvo

Verejný záujem prevyšuje pokusy vydávať uniknuté materiály za tajomstvá

(TASR) - Verejný záujem jednoznačne prevyšuje všetky pokusy vydávať uniknuté materiály za štátne tajomstvá. Týmito slovami reagovalo tlačové oddelenie SaS na informácie, podľa ktorých bol novinár Tom Nicholson predvolaný na výsluch v kauze úniku tajných materiálov Vojenskej spravodajskej služby (VSS).

Výzva poslankyne NRSR L. Žitňanskej prezidentovi SR I. Gašparovičovi

(TASR) Sudcovia Ústavného súdu dnes schválili opatrenie, ktoré odblokovalo ústavný súd. Podľa tohto opatrenia v prípade zablokovania súdu námietkami zaujatosti ústavný súd vyberie nový senát a na prípadné námietky voči sudcom tohto senátu sa viac nebude prihliadať.

Ustanovenie Zákonníka práce o zdravotných sestrách a nočných je protiústavné

(TASR) Ústavný súd (ÚS) SR v stredu (3. 7.) rozhodol, že ustanovenie Zákonníka práce o potrebnom súhlase zdravotnej sestry a pôrodnej asistentky vo veku nad 50 rokov s výkonom nočnej práce je v rozpore s Ústavou SR. Ustanovenie prijal parlament v novele Zákonníka práce v júli 2011 za vlády Ivety Radičovej. Na Ústavnom súde SR ho následne spolu s…

JUSTÍCIA: K. Javorčíková: Na odobratie platov sudcom nie sú objektívne podmienky

(TASR) V súčasnosti nie sú splnené ekonomické ukazovatele, ktoré by objektívne umožňovali siahnuť sudcom na plat. Slovensko je na tom v ekonomickom raste najlepšie zo všetkých krajín V4 a lepšie ako Francúzsko či Nemecko. V reakcii na úvahy o možnom zrušení 14. platov sudcov to vyhlásila prezidentka združenia Sudcovia Za otvorenú justíciu (ZOJ)…

Téma zrušenia 14. platov sudcov nie je v súčasnosti na stole

(TASR) Možnosť zobrať sudcom a prokurátorom 14. plat nie je témou týchto dní, môže však byť predmetom rokovaní pri diskusiách o ďalšom šetrení v štátnom rozpočte. Po dnešnom zasadnutí vlády to potvrdili ministri financií aj spravodlivosti Peter Kažimír (Smer-SD) a Tomáš Borec (nominant Smeru-SD). Informáciu, že rezort financií uvažuje aj nad…

Väčšina podujatí počas predsedníctva SR v EÚ sa uskutoční v Bratislave(2)

(TASR) Hlavné podujatia počas predsedníctva SR v Európskej únii v druhej polovici roka 2016 sa na Slovensku uskutočnia v Bratislave a jej okolí. Vyplýva to z návrhu na logisticko-organizačné zabezpečenie predsedníctva, ktorý dnes schválila vláda SR.

Premiér sa v Berlíne zúčastní na konferencii o zamestnanosti mládeže v Európe

(TASR) Premiér Robert Fico odletel na jednodňovú pracovnú návštevu do Berlína, kde sa zúčastní na konferencii týkajúcej sa zamestnanosti mládeže v Európe.

Schválila nižšie pokuty za menej závažné dopravné priestupky

(TASR) Maximálne pokuty za menej závažné dopravné priestupky by mali klesnú o 10 eur, zo 60 na 50 eur. Návrh z dielne ministerstva vnútra vláda dnes schválila. Ak novelu zákona o cestnej premávke schvália aj poslanci Národnej rady SR, už na jeseň by mohla priniesť aj ďalšie zmeny.

Výbor OSN je znepokojený situáciou Rómov na Slovensku

(TASR) Výbor OSN pre hospodárske, sociálne a kultúrne práva vyjadril nespokojnosť s podmienkami Rómov na Slovensku a dal Bratislave niekoľko odporúčaní. Tie sú obsiahnuté v materiáli o prerokovaní druhej periodickej správy SR k Medzinárodnému paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach, ktorý dnes vláda SR…

J. PAŠKA: V únii nemôžeme tolerovať porušovanie ľudských práv

(TASR) Slovenská národná strana (SNS) ako jediná zo slovenských politických strán v Európskom parlamente prostredníctvom svojho zástupcu v EP a podpredsedu EFD group Jaroslava Pašku skritizovala 2. júla 2013 maďarského premiéra Viktora Orbána za nedemokratické spôsoby vládnutia. Bola to súčasť reakcií v rozprave EP o situácii v oblasti základných…

M. Beblavý vidí dohodu o podrobnejších majetkových priznaniach sľubne

(TASR) Dohoda o podobe novely zákona o konflikte záujmov, ktorá má priniesť podrobnejšie majetkové priznania verejných funkcionárov, vyzerá sľubne. Či k nej skutočne dôjde, sa ukáže do dvoch dní. Pre TASR to povedal predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý (SDKÚ-SD).

Minister M. Lajčák na rokovaniach s maďarským partnerom J. Martonyim

(TASR) V Budapešti sa dnes (2. júla) stretli predstavitelia slovenskej a maďarskej vlády, aby prerokovali kľúčové otázky ďalšieho rozvoja vzájomnej spolupráce. Slovenskú delegáciu viedol premiér Robert Fico, ktorého sprevádzali ministri zahraničných vecí a európskych záležitostí, hospodárstva, dopravy a pôdohospodárstva.

SNS protestuje proti požiadavke SMK na ospravedlnenie maďarskej menšine

(TASR) – Slovenská národná strana (SNS) dôrazne protestuje proti požiadavke predsedu Strany maďarskej komunity (SMK) Józsefa Berényiho na ospravedlnenie sa Slovenska maďarskej menšine za údajné krivdy po 2. svetovnej vojne. SNS pripomína, že Národná rada (NR) SR 20. septembra 2007 prijala hlasmi až 120 poslancov uznesenie o nedotknuteľnosti…

Na slovensko-maďarskej hranici vyrastú nové priechody

(TASR) Na spoločnej hranici Slovenska a Maďarska sa vybudujú ďalšie hraničné priechody. Tie existujúce, ktoré sa v súčasnosti pre zlý stav nevyužívajú, sa zrekonštruujú. Na dnešnej tlačovej konferencii v Budapešti to po skončení spoločného rokovania predstaviteľov vlád oboch krajín uviedol maďarský premiér Viktor…

Predseda NS SR zagratuloval dvom úspešným sudkyniam k oceneniu

(TASR) Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (NS SR) Štefan Harabin zagratuloval dvom sudkyniam NS SR Jane Bajánkovej a Jane Baricovej k získaniu prestížneho právnického ocenenia na Karlovarských právnických dňoch – Autorská cena SR 2013.

Minister Lajčák prijal britskú veľvyslankyňu

(TASR) Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes prijal mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Susannah Montgomery. Obaja partneri zhodnotili aktuálny stav vzájomných vzťahov, ktoré charakterizuje vysoká intenzita…

Premiér zasahuje a ovplyvňuje vyšetrovanie kauzy tunelovania VSS

(TASR) Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) zasahuje a ovplyvňuje vyšetrovanie kauzy údajného tunelovania vojenských spravodajských služieb. Myslí si exminister obrany Ľubomír Galko (SaS). Odvoláva sa na vyjadrenia premiéra, podľa ktorého je správa o údajnom tunelovaní "z 95 percent novinárska kačica".

Vláda by mala umožniť dvojaké občianstvo, podobne ako Česi

(TASR) Na základe toho, že český prezident podpísal zákon, ktorým umožňuje dvojaké občianstvo, predseda Strany maďarskej komunity (SMK) József Berényi vyzýva vládu SR, aby aj ona zmenila zákon o občianstve.

Chorvátsko by malo byť v EÚ spojencom Slovenska

(TASR) Slovenská národná strana (SNS) víta vstup Chorvátska do Európskej únie (EÚ). Vstupom Chorvátska sa podľa SNS posilňuje vážnosť Slovanov a ich postavenia v spoločenstve národov únie.

V prípade Slovákov v Iráne podnikla SIS príslušné kroky podobne ako MZV SR

(TASR) O prípade zadržania slovenských občanov v Iráne je Slovenská informačná služba (SIS) informovaná a v uplynulých dňoch podnikala všetky príslušné kroky a opatrenia, rovnako ako Ministerstvo zahraničných vecí SR.