Spravodajstvo

Ak prezident vymenuje J. Čižnára, bude šéfom GP sedem rokov

(TASR) Ak prezident SR Ivan Gašparovič vymenuje Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora, a ten neurobí nič protizákonné, bude generálnym prokurátorom sedem rokov a nič sa na tomto fakte nemôže zmeniť. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v odpovedi na otázku, či je vláda pripravená aj na situáciu…

Zákon o mzdových nárokoch sestier nie je v súlade s Ústavou SR (2)

(TASR) Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky. Na dnešnom zasadnutí o tom rozhodlo plénum Ústavného súdu (ÚS) pod vedením jeho podpredsedu Milana Ľalíka.

Slovensko by malo zámorským krajinám pomôcť sumou 114,7 mil. eur

(TASR) Slovensko by v budúcnosti malo podporiť krajiny Afriky, Karibiku a Tichomoria sumou 114,7 milióna eur. Vláda SR dnes schválila návrh na uzavretie Vnútornej dohody medzi zástupcami vlád členských štátov Európskej únie zasadajúcimi v Rade o financovaní pomoci EÚ.

VLÁDA: Schválila pravidlá pre vydávanie osôb s neoprávneným pobytom

(TASR) Vláda SR dnes schválila vykonávacie protokoly na vydávanie osôb s neoprávneným pobytom s gruzínskou a tiež macedónskou vládou. Na rokovanie kabinetu ich predložil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).

Núdzové zásoby ropy má spravovať nová agentúra

(TASR) Núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov by mala spravovať nová agentúra. S jej zriadením počíta návrh novely zákona o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov, o ktorej dnes poslanci diskutujú na úvod druhého rokovacieho dňa 21. schôdza Národnej rady (NR) SR.

VLÁDA: Slovensko by malo poskytnúť útočisko ďalším utečencom

(TASR) - Ministri sa dnes budú zaoberať dohodou medzi vládou SR, Úradom Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu o humanitárnom transfere utečencov. Po jej schválení bude Slovensko v najbližších mesiacoch poskytovať dočasné útočisko pre desiatky utečencov a osoby pod ochranou.

NRSR: Jaromír Čižnár bol zvolený za kandidáta na generálneho prokurátora

(TASR) - Poslanci Národnej rady SR včera v tajnej voľbe zvolili za kandidáta na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Súčasný šéf bratislavskej krajskej prokuratúry získal vo voľbe, na ktorej sa zúčastnili len poslanci vládneho Smeru-SD, 82 hlasov od 82 prítomných poslancov. O jeho vymenovaní do funkcie musí ešte rozhodnúť prezident SR Ivan…

Budúcoroční maturanti môžu mať v zadaniach viac jazyka ako literatúry

(TASR) - Budúcoroční maturanti môžu mať v zadaniach zo slovenčiny viac jazyka ako literatúry. Odpoveď z obsahovo širšej jazykovej úlohy tak u nich môže viac zamiešať karty aj pri výslednej známke zo slovenčiny. Zmeny v poradí úloh, ich formulácii a hodnotení prináša vyhláška, ktorú ministerstvo školstva poslalo do medzirezortného pripomienkového…

NR SR: Poslanecký prieskum pre prehranú arbitráž s Union ZP nebude

(TASR) - Opozičnému poslancovi Viliamovi Novotnému (SDKÚ-DS) sa nepodarilo presadiť poslanecký prieskum na ministerstvách zdravotníctva a financií v súvislosti s prehranou arbitrážou s Union zdravotnou poisťovňou. Poslanci parlamentného výboru pre zdravotníctvo včera jeho návrh na prieskum nepodporili.

P. HRUŠOVSKÝ: Kontrolu nad tajnými službami by mala mať opozícia

(TASR) Riešením situácie s krízou v oblasti vojenských tajných služieb by bolo po nemeckom vzore prenesenie parlamentnej kontroly týchto služieb do rúk opozície. Na dnešnej mimoriadnej schôdzi parlamentu venovanej kauze Vojenskej spravodajskej služby (VSS) to vyhlásil predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.

I. Švejna: Minister by nemal kauzu bagatelizovať, ale politicky konať

(TASR) Minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) by nemal kauzu údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) bagatelizovať, ale mal by politicky konať. V rozprave počas mimoriadnej schôdze parlamentu venovanej tomuto prípadu to vyhlásil poslanec Mostu-Híd Ivan Švejna.

Špičkoví fyzici zo sveta diskutujú na konferencii o magnetizme

(TASR) Magnetizmus je témou medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorá sa dnes začala v Košiciach. Počas piatich dní na nej budú diskutovať špičkoví fyzici z 18 krajín sveta, vrátane USA, Japonska, Indie a Ruska.

Počet žiadateľov o azyl v SR má klesajúcu tendenciu

(TASR) Počet žiadateľov o azyl v SR má klesajúcu tendenciu. Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra (MV) SR. Pre porovnanie, v roku 2004 bolo približne 11.500 vstupov do azylového konania, v roku 2012 to bolo 732 prípadov. Podľa štatistík najviac žiadateľov o azyl pochádzalo z Afganistanu.

Ak ÚS povie, že práva J. Čentéša porušil prezident, J. Čižnár neodstúpi

(TASR) Ak Ústavný súd (ÚS) SR potvrdí, že Jaromír Čižnár svojou účasťou na voľbe kandidáta na generálneho prokurátora porušil práva Jozefa Čentéša, odstúpi z funkcie generálneho prokurátora. Deklaroval to na dnešnom vypočutí na pôde Ústavnoprávneho výboru NR SR. Ak však ÚS povie, že Čentéšove práva porušil napr. prezident SR Ivan Gašparovič tým…

PREZIDENT: Azylová politika je chúlostivá otázka pre jednotlivé krajiny EÚ

(TASR) Azylová politika je veľmi citlivá a chúlostivá otázka pre jednotlivé krajiny EÚ. "Každá má iné možnosti, iné podmienky a Slovensku by to nemuselo pomôcť," reagoval prezident SR Ivan Gašparovič na otázku TASR, ako sa pozerá na zavedenie spoločného európskeho azylového systému, ktorý v stredu (12.6.) odsúhlasil Európsky parlament…

R. FICO: Vzhľadom na formu zásahu v ČR sme čakali viac, možno ešte niečo príde

(TASR) Situácia, ktorá vznikla v susednej Českej republike po policajnej razii proti viacerým politikom a vysokým štátnym úradníkom, podľa slovenského premiéra Roberta Fica rozkývala českú politickú scénu. "Na druhej strane, všetci sme čakali podstatne väčší prípad, vzhľadom na formu zásahu. Netvárme sa, že to je niečo, čo tu ešte nebolo,"…

M. LAJČÁK: Pokračovanie rozširovania neobmedzuje snahu EÚ o svoju stabilizáciu

(TASR) Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák nerozumie vyjadreniam, ktoré vyzývajú na pauzu v rozširovacom procese EÚ dovtedy, kým si nezlepší svoje hospodárske pomery.

R. KALIŇÁK: Situácia v Česku je nebývalá pre celú Európu

(TASR) Situácia v Česku je nebývalá pre celú Európu. V dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to povedal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). V susednom Česku sa tento týždeň odohrala rozsiahla policajná akcia, pri ktorej obvinili viacerých politikov a štátnych úradníkov. Okresný súd v Ostrave poslal za mreže štyroch…

Slovenskú advokátsku komoru aj naďalej povedie Ľ. Hrežďovič

(TASR) Na čele Slovenskej advokátskej komory (SAK) ostane aj ďalšie štyri roky jej doterajší predseda Ľubomír Hrežďovič. Nové vedenie si advokáti zvolili počas rokovania Konferencie advokátov, ktoré sa v piatok 14. júna začalo v Bratislave. TASR o tom informovala Nadežda Ondrišová zo SAK.

Advokáti si budú voliť nové vedenie

(TASR-OTS) V piatok a sobotu 14. a 15. júna 2013 sa bude v Bratislave konať Konferencia advokátov, na ktorej si advokáti zvolia nové vedenie na štyri roky.