26.8.2014
ID: 2442

Bezplatnú poradňu Slovenskej komory exekútorov využilo za rok vyše 700 občanov

(TASR) Bezplatná poradňa Slovenskej komory exekútorov (SKE) pomohla za rok svojej existencie 734 občanom, ktorí sa dostali do exekúcie. Najčastejšie sa zaujímali o možnosti právnej ochrany v exekúcii či o formu komunikácie s exekútorom. TASR o tom informovala hovorkyňa SKE Stanislava Kolesárová.

Podľa jej slov na osobnú konzultáciu do bratislavského sídla komory prišlo doteraz 72 občanov, ďalších 662 ľudí uprednostnilo komunikáciu so SKE prostredníctvom elektronickej pošty. Ako ďalej uviedla Kolesárová, občania sa zaujímali aj o zákonnosť postupu konkrétneho exekútora.
    
"Touto cestou sa snažíme pomôcť občanom, ktorí sa dostali do exekúcie, aby sa čo najrýchlejšie a najefektívnejšie vysporiadali so svojimi povinnosťami voči veriteľom a zákonu," povedal prezident SKE Miroslav Paller. Podľa neho ľudí, ktorých sa priamo dotýka exekúcia, nová situácia často vystraší a komunikujú skratovo. Odkladanie povinností, zatajovanie či nepreberanie pošty však situácii nepomôže. "Bez komunikácie s exekútorom sa ich problém nedá vyriešiť. Ak budú mať snahu vyriešiť situáciu čo najrýchlejšie, môžu zaplatiť menej," spresnil prezident SKE. Niektorí dlžníci sa od komory domáhajú zastavenia exekúcie, čo však podľa neho nie je v jej kompetencii.
     
"Zákon presne vymedzuje, v ktorých prípadoch možno exekúciu zastaviť. V mnohých prípadoch pritom občan pred jej začatím nevyužil možnosti, ktoré mu dáva zákon, aby sa exekúcii vyhol," dodal Paller.
     
Bezplatné poradenstvo pre občanov v exekúcii zaviedla komora pred rokom v rámci svojho programu Bližšie k ľuďom. Jeho hlavnými piliermi sú spravodlivosť, transparentnosť a ústretovosť. Súčasťou je aj nová webová stránka SKE, na ktorej pribudla nová sekcia s názvom Nebuďte naším klientom. Občania tam nájdu konkrétne upozornenia, ako sa nedostať do exekúcie.

25.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.