17.1.2014
ID: 1364

Flašíková Beňová: Právo ženy na slobodné a informované rozhodovanie

(TASR) V Európskom parlamente (EP) sa diskutuje o odstraňovaní diskriminácie v rámci sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv. Ide o dôležitú tému, ktorej cieľom je výchova zodpovednej a informovanej generácie mladých ľudí v spoločnosti patriacej do 21. storočia. Jej súčasťou musí byť nepochybne žena s právom na slobodné a informované rozhodovanie sa v etických otázkach.

Pre celkový zdravý rozvoj žien je nevyhnutné, aby mohli v súlade s medzinárodnými ľudskými právami zodpovedne rozhodovať o tom, koľko budú mať detí, kedy a v akom časovom odstupe. Cieľom pritom v žiadnom prípade nie je podporovať interrupciu ako metódu plánovaného rodičovstva. "Odmietam tendenčné výzvy spájajúce práva žien na slobodné rozhodovanie sa s podporou interrupcií. Absolútne sa nezakladajú na pravde," uviedla Monika Flašíková Beňová s tým, že si však nemožno zakrývať oči pred tým, že neúmyselné a neželané tehotenstvá jednoducho sú problémom pre mnohé ženy, ako i mladistvé dievčatá v Európskej únii.
    
Pozornosť má byť podľa nej primárne orientovaná na vzdelávanie a s ním súvisiace predchádzanie neželaným tehotenstvám, prostredníctvom zabezpečenia účinnej sexuálnej výchovy, vrátane antikoncepčných metód. "Ide tak v prvom rade o osvetu. Tá musí byť samozrejme adekvátne primeraná veku, zrelosti a potrebám jednotlivých cieľových skupín," vysvetlila europoslankyňa s tým, že cieľom je nielen znižovanie potreby prerušení tehotenstiev, ale napríklad aj prevencia šírenia sexuálne prenosných chorôb. Pripomenula, že právo na všestrannú sexuálnu výchovu patrí podľa správy osobitného spravodajcu OSN z roku 2010 medzi ľudské práva.
    
"Nechápem snahu ubrať ženám právo a slobodu v ich rozhodovaní prezentovanú ultrakonzervatívnymi politikmi. Takéto názory sú v rozpore s rešpektovaním základných práv a vracajú našu spoločnosť do čias inkvizície a ponižovania žien," poznamenala. Primeraná sexuálna výchova môže výrazne napomôcť zabrániť sexuálnemu obťažovaniu detí ako aj neželanému otehotneniu či nákaze sexuálne prenosným ochorením.  Je zarážajúce a odsúdeniahodné, že táto téma je zneužívaná krajne konzervatívnymi politikmi na Slovensku. Občanov klamú a zavádzajú nepravdivými a vymyslenými informáciami a vyvolávajú tak konflikt v spoločnosti. Informácie šírené na internete a podsúvané občanom a médiám sú zväčša za hranicou akejkoľvek elementárnej slušnosti a etiky, navyše hraničiace s rôznymi úchylkami. "Vyzývam preto zodpovedných politikov, aby sa od týchto aktivít dištancovali a prestali podnecovať nenávistné diskusie. Ide o zdravý vývoj a výchovu detí, ktorá má stáť nad akýmkoľvek politickým či náboženským záujmom," uzavrela europoslankyňa.

Monika Flašíková Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.