Legislatívnou radou vlády neprešla novela ústavy a zákon o odpadoch
(TASR) Novela ústavy zakazujúca vývoz slovenskej vody do zahraničia ani úplne nový zákon o odpadoch neprešli v pondelok (11. 8.) legislatívnou radou vlády. Predkladateľom oboch materiálov bol minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD).
Predsedom poradného orgánu vlády je minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD). Hovorkyňa rezortu Alexandra Donevová uviedla, že šlo o pripomienky legislatívno-technického charakteru. K novele ústavy mala rada jednu pripomienku, k zákonu o odpadoch viacero.
Hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano informoval, že zmeny do materiálov zapracujú. Aj v prípade zákona o odpadoch, kde bolo pripomienok viac, ide podľa neho o štandardný postup. „Nie je výnimočným najmä pri zložitých systémových zmenách, ktoré zákon prináša,“ uviedol s tým, že po zapracovaní pripomienok sa návrh opäť vráti na budúci týždeň na legislatívnu radu vlády.
Novela do základného zákonu štátu pridáva ustanovenie, podľa ktorého vodu ako nenahraditeľnú surovinu nebude možné cezhranične prepravovať dopravnými prostriedkami a potrubím. Zákaz nebude platiť pri vývoze pitnej vody a prírodnej minerálnej vody balenej do spotrebiteľských obalov.
Zákon o odpadoch Žiga na rokovanie poradného orgánu vlády predložil s dvoma rozpormi. Nepodarilo sa mu dospieť k dohode so Združením miest a obcí Slovenska a Republikovou úniou zamestnávateľov. O návrhu bude v pondelok (18. 8.) rokovať tripartita.
Úplne nová právna norma má nahradiť súčasnú, ktorú už bola viac ako 30-krát novelizovaná. Cieľom je zmeniť súčasné a nastaviť aj nové pravidlá v odpadovom hospodárstve. Na Slovensku tak majú byť vytvorené štandardné podmienky z pohľadu rozvinutých krajín EÚ, píše sa v dôvodovej správe.
Minister sa usiluje najmä o zníženie množstva odpadov končiacich na skládkach, predchádzanie vzniku odpadu, minimalizáciu jeho negatívnych vplyvov na životné prostredie a zdravie ľudí. Návrh zákona ruší Recyklačný fond a platenie recyklačných poplatkov výrobcami a dovozcami. Zavádza princíp ich rozšírenej zodpovednosti.
Ministerstvo má po novom udeľovať autorizáciu organizáciám zodpovednosti výrobcov. Vzniknúť má nové koordinačné centrum, ktoré bude slúžiť na podporu plnenia zákonných povinností výrobcov a organizácií zodpovednosti výrobcov. Treťou výraznou zmenou je sprísnenie podmienok a kontroly výkupu kovového odpadu od fyzických osôb a zákaz ukladať na skládky vytriedené zložky komunálneho odpadu a vytriedený biologicky rozložiteľný odpad.
13.8.2014
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.