1.10.2014
ID: 2618

M. Glváč: Podpis dohôd o Afganistane je nevyhnutným predpokladom novej misie NATO, do ktorej sa plánuje zapojiť aj Slovensko

(TASR) Podpis bilaterálnej bezpečnostnej dohody medzi USA a Afganistanom, ktorá je právnym rámcom pre úspešné spustenie novej misie začiatkom roka 2015, ako aj podpis dohody o pôsobení síl NATO v Afganistane, ktorá bola podpísaná, je pozitívnou správou. Schválenie dohôd bolo nevyhnutné pre spustenie novej nebojovej misie NATO po roku 2014, do ktorej sa plánuje zapojiť aj Slovensko.

"No konečne, na toto sme čakali. Už na samite vo Walese sme deklarovali, že chceme v Afganistane aj naďalej pomáhať a pristúpime k novej výcvikovej misii NATO – Resolute Support, pokiaľ budú splnené všetky formálne kroky," uviedol minister obrany SR Martin Glváč. Podľa jeho slov by malo v novej misii pôsobiť max. 66 príslušníkov Ozbrojených síl SR v polročných rotáciách. "Samozrejme, všetko bude závisieť od reálnych potrieb a schválenia mandátu Národnou radou Slovenskej republiky," zdôraznil šéf rezortu obrany. Podľa informácií, ktoré dnes máme, hlavnou náplňou činnosti našich vojakov by mal byť v novej nebojovej misii NATO výcvik a pomoc afganským národným bezpečnostným silám.

30.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.