17.9.2014
ID: 2544

M. LAJČÁK: Návšteva v Iráne bola dôležitá pre reštart vzájomných vzťahov

(TASR) Za dôležitú návštevu v správnom čase označil svoju dvojdňovú cestu (15. - 16. 9.) v Iráne šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. "Je istým reštartom našich vzťahov," konštatoval pre TASR.

Ako vysvetlil, konala sa v čase oteplenie vzťahov medzi medzinárodným spoločenstvom a Teheránom. "Pokračujú rokovania o iránskom jadrovom programe, čo je sprevádzané istým otvorením priestoru pre kontakty," priblížil s tým, že pred ním do Iránu pricestovalo niekoľko ďalších ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ. Prvá a jediná návšteva slovenského šéfa diplomacie sa uskutočnila pred 14 rokmi.
     
Lajčák vyjadril spokojnosť s otvorenosťou a atmosférou rokovaní. Venovali sa na nich rozvoju bilaterálnych vzťahov, iránskemu jadrovému programu a boju proti terorizmu predovšetkým v Iraku a Sýrii.
     
Slovensko je tesne pred podpisom dohody o zamedzení dvojitého zdanenia a pripravuje sa dohoda o ochrane investícií. Podľa neho existujú tiež konkrétne projekty spolupráce v školskej oblasti vrátane výmeny študentov a v kultúrnej oblasti. "Vnímam túto návštevu ako istý signál o tom, že Slovensko má záujem o korektnú spoluprácu," konštatoval.
     
Minister neobišiel ani otázku boja proti Islamskému štátu (IS). "Vnímajú ho ako veľkú hrozbu a teroristickú organizáciu. Informovali ma o tom, že boli prví, ktorí poskytli významnú pomoc Iraku, keď bol Islamský štát v Iraku a v Levante blízko Bagdadu. Pomohli vojensky, politicky aj morálne," upozornil Lajčák.
     
Podľa neho nemali radosť z toho, že sa nezúčastnili pondelkovej (15. 9.) schôdzky v Paríži, ale súčasne vyjadrili výhrady voči krajinám, ktoré pozvánku dostali. "To ani nesúvisí s Irakom, ako skôr so zložitými vzťahmi v tunajšom regióne," dodal.
    
Približne 30 krajín a multilaterálnych inštitúcií sa vo Francúzsku dohodlo na tom, ako postupovať voči IS. Irán pozvaný nebol a nie je ani súčasťou medzinárodnej koalície vedenej Spojenými štátmi, ktorá chce zničiť túto teroristickú organizáciu.

16.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.