17.9.2014
ID: 2543

MZV: Víta ratifikáciu Asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou

(TASR) Slovenský rezort diplomacie víta dnešnú ratifikáciu Asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou. "Je to dôležitý krok na ceste Ukrajiny k približovaniu sa k Európskej únii," vyhlásil tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

Táto dohoda podľa MZV vyjadruje slobodnú vôľu Ukrajiny a jej občanov žiť v hodnotovom spoločenstve európskych národov. "Vytvára kvalitatívne nový rámec vzťahov medzi Bruselom a Kyjevom, pričom má pomôcť krajine v procese reforiem na podporu konsolidácie demokracie, právneho štátu a rešpektovania ľudských práv," uvádza sa vo vyhlásení.
     
Parlamenty Ukrajiny a Európskej únie dnes ratifikovali Asociačnú dohodu súbežne. V ukrajinskom parlamente návrh podporilo 355 poslancov, v európskom 535 poslancov.
     
Aby vstúpila do platnosti musí prejsť ratifikáciou v členských štátoch únie. Slovenská vláda ju už odsúhlasila, čaká sa na parlament. Ten by tak mal spraviť na aktuálnej schôdzi.
    
Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal dokument ihneď po jeho ratifikácii Verchovnou radou a vyzval vládu, aby do stredy tohto týždňa pripravila návrh implementácie dohody.
     
Politickú časť Asociačnej dohody podpísali strany v marci - po zosadení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Súčasný prezident Porošenko podpísal ekonomickú časť dohody v júni.

16.9.2014


Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.