29.8.2014
ID: 2464

MZVaEZ SR: Odporúča zvážiť alebo odložiť cestu na Ukrajinu

(TASR) Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR vzhľadom na pretrvávajúcu napätú bezpečnostnú situáciu na Ukrajine odporúča slovenským občanom až do odvolania zrušiť alebo odložiť cestu do Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, kde prebieha operácia ukrajinských ozbrojených síl. Občanov SR, ktorí sa v týchto oblastiach nachádzajú, MZVaEZ SR vyzýva na okamžité opustenie spomínaných oblastí.

"Ak tak nemôžu urobiť, MZVaEZ SR odporúča, aby sa nezapájali do protestných akcií a ani sa nezdržiavali na miestach zhromažďovania sa veľkého počtu ľudí a vyhýbali sa oblastiam, kde sa bojuje," uviedol rezort prostredníctvom svojho tlačového odboru.
    
Slováci by takisto mali v súčasnosti zvážiť alebo odložiť cestu aj do ďalších oblastí na východe a juhu Ukrajiny, na územie Autonómnej republiky Krym a mesta Sevastopoľ. V tejto súvislosti MZV upozorňuje, že presun medzi Krymom a teritóriom Ukrajiny umožňuje ukrajinská strana len tým cudzincom, ktorí majú špeciálne povolenie, a to na kontrolných priechodoch, osobitne vytvorených pre tento účel.
     
Rezort diplomacie upozorňuje, že bezpečnostná situácia je nepredvídateľná a môže sa veľmi rýchlo meniť. Slovenským občanom preto odporúča celkovo zvážiť cestu na Ukrajinu.
     
"Zastupiteľský úrad v Kyjeve a Generálny konzulát v Užhorode situáciu v krajine monitorujú a o ďalšom vývoji budú priebežne informovať," uviedol tlačový odbor.
    
V prípade voľby predsa len cestovať na Ukrajinu odporúča MZV využiť pred cestou systém dobrovoľnej registrácie prostredníctvom internetovej stránky ministerstva.

28.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.