19.8.2014
ID: 2416

Na Letnej univerzite zameranej na európske médiá hodnotili aj eurovoľby

(TASR) Výsledky tohtoročných volieb do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku sú odrazom slabej politickej kultúry v krajine i nezáujmu voličov. Zhodla sa na tom drvivá väčšina účastníkov tohtoročnej Letnej univerzity zameranej na európsku žurnalistiku, ktorú v dňoch 8. až 10. augusta zorganizovala nezisková organizácia Európsky dialóg.

Súčasťou aktivít v rámci programu Letnej univerzity bol aj prieskum, ktorý sa týkal výsledkov a účasti na májových eurovoľbách. Ako informovala Anna - Lujza Füreková z Európskeho dialógu, do prieskumu sa zapojilo 348 mladých ľudí vo veku 22 až 25 rokov.
     
"Na základe poskytnutých odpovedí možno povedať, že s výsledkom volieb je spokojných len 9 percent respondentov," skonštatovala Füreková. Podľa 86 percent respondentov je to odraz zlej politickej kultúry na Slovensku, ale aj ignorovania európskej politiky zo strany Slovákov. "Viac ako polovici respondentov chýbali zrozumiteľné informácie o kandidátoch," uviedla ďalej Füreková. Až 69 percent opýtaných sa v tejto súvislosti negatívne vyjadrilo k faktu, že vo voľbách kandidovalo až 332 kandidátov a 29 politických subjektov.
     
Z pohľadu propagácie eurovolieb si takmer dve tretiny (59 percent respondentov) myslí, že mohli byť spropagované lepšie, tretina (35 percent) odpovedajúcich v ankete vyjadrila, naopak, s propagáciou volieb spokojnosť.
     
Takmer 45 percent opýtaných sa zároveň priznalo, že si nenašlo cestu k volebným urnám. Za najčastejší dôvod nedostatočnej volebnej motivácie uvádzali slabú právomoc EP, malú váhu voličského hlasu i celkový nezáujem o politiku. V prípade možnosti voľby prostredníctvom internetu by však určite volilo až 76 respondentov. "Len päť percent opýtaných uviedlo, že ani pri možnosti voľby online by sa na voľbách nezúčastnili," dodala Füreková.

18.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.