20.8.2014
ID: 2424

NR SR: KDH chce dvojkolovú voľbu starostov a primátorov

(TASR) Starostov a primátorov by sme mali voliť v dvoch kolách, pokiaľ kandidát nezíska už v prvom kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. Myslí si to KDH, ktoré takúto zmenu hlasovania navrhuje v novele zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí. Parlament by sa ňou mal zaoberať na septembrovej schôdzi.

Podľa ich návrhu by do druhého kola voľby starostu a primátora postúpili dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Za starostu či primátora by bol v druhom kole zvolený ten kandidát, ktorý by získal najväčší počet platných hlasov. Pri rovnosti hlasov by sa konali nové voľby. Nové hlasovanie by sa konalo aj vtedy, ak by nastala situácia, že by pre druhé kolo volieb neboli dvaja kandidáti.
     
"Návrh zákona reaguje na už spoločensky prekonané platné ustanovenie pre voľby za starostu (primátora)," uvádza sa v dôvodovej správe k návrhu. Predkladatelia poukazujú na pribúdajúce kompetencie orgánov samosprávy obcí a jej volených predstaviteľov. Nazdávajú sa, že starostovia a primátori volení podľa súčasného zákona jednoduchou väčšinou platných hlasov voličov disponujú "slabým" mandátom.
     
Ak by návrh zákona z dielne KDH prešiel, účinný by bol až od 1. januára 2015. Najbližšie komunálne voľby budú 15. novembra, pôjdu podľa súčasných pravidiel.

19.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.