18.9.2014
ID: 2551

NR SR: M. Lajčák: Rešpektujeme celistvosť Ukrajiny, preto sme podporili sankcie

(TASR) Slovenská republika rešpektuje územnú celistvosť Ukrajiny, aj preto sme odsúdili kroky Ruska vedúce proti týmto princípom, a preto sme podporili sankcie EÚ voči Rusku. Na dnešnom spoločnom rokovaní Zahraničného výboru NR SR a Výboru NR SR pre európske záležitosti to vyhlásil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

"Samozrejme, že o sankciách diskutujeme. Slovensko patrí k najviac zraniteľným krajinám vzhľadom na našu energetickú a obrannú závislosť voči Rusku. Logicky reagujeme na sankcie inak," povedal minister. Podľa jeho slov si však treba všímať aj činy a nielen silácke gestá niektorých krajín, "ktoré na jednej strane verbálne Rusko odsudzujú a na druhej strane uzatvárajú miliónové kontrakty. My sa správame férovo".
    
Lajčák tiež žiada, aby EÚ bola vo svojej zahraničnej politike aj férová. "Mali by sme dopad sankcií znášať spoločne, nie aby sme my boli palicou, ktorou niekto bude biť Putina po hlave a my budeme za to platiť ako jediní. Každý si ošetruje svoje štátne záujmy a tak to musí robiť aj SR," apeloval.
     
Podľa ministra sa Slovensko zasadzuje a bude zasadzovať za zachovanie územnej celistvosti Ukrajiny. "Ide o konflikt medzi dvoma nám blízkymi krajinami. Bolo by chybou, keby sme sa na to pozerali optikou, že kto je s Putinom, kto s Porošenkom. Chcem, aby mal Ukrajinec pocit, že sa mu slovenský národ neotočil chrbtom," priznal minister a spomenul spustený reverzný chod plynu smerom na Ukrajinu. "Výrazne sme tým zvýšili energetickú bezpečnosť Ukrajiny, slovenská solidarita je viditeľná a oceňovaná. Naším záujmom je, aby Ukrajina bola stabilnou a prosperujúcou krajinou, vždy bude naším susedom, preto jej musíme pomôcť. Dejiny si budú pamätať, kto pomohol a kto sa otočil chrbtom," upozornil.
     
Dvojnásobný expremiér a exminister financií Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) vidí počiatky konfliktu v tom, že Ukrajina si zvolila cestu na Západ a Rusko na to reagovalo. "Toto treba povedať občanom SR ako prvé. Nejde o spiknutie CIA proti Rusku, ale o rozhodnutie občanov na Majdane," zdôraznil s tým, že Rusko sa snaží udržať si pozíciu globálnej mocnosti, preto bola jeho reakcia taká tvrdá.
     
Dzurinda odmieta aj tvrdenie premiéra Roberta Fica (Smer-SD), že ide o geopolitický zápas Ruska a USA. "Som presvedčený, že to tak nie je. Ide o výzvu Ruska Západu, test, kam až Rusi môžu zájsť. Západ nikdy nenútil, ani nenúti Ukrajinu vstúpiť do EÚ a NATO. Naopak, hovorí, že bude plne rešpektovať jej voľbu. Naopak, sú dôkazy, že Rusko sa aktívne usilovalo získať Ukrajinu do euro-ázijskej colnej únie. Západ by to akceptoval, nechce však akceptovať, aby Ukrajina bola aj aj," povedal Dzurinda.
     
Opozičný politik nekritizuje, že s uvalením sankcií na Rusko súhlasila aj slovenská vláda. "Kritizujem výroky premiéra. Je vysoko nemorálne, ak v pondelok odsúhlasí sankcie a v utorok ich podrobí kritike. Je to poškodzujúce, vedie to aj k strate dobrej povesti SR v zahraničí," myslí si. Fica Dzurinda zároveň poprosil, aby "neklamal, že Ukrajina je v rozvrate a rozpadá sa. Pomáha to akurát agresorom, ktorí ju chcú rozvrátiť".
    
Ficove postoje obhajoval Ľuboš Blaha (Smer-SD). "Premiér má právo povedať svoj názor. Robiť zo Slovenska len pudlíka nie je správne. Slovensko je dospelejšie a môže povedať svoj názor," podotkol. Dzurinda podľa jeho slov svojím vystúpením len chcel marketingovo predať svoj produkt. "Ale ani sám neverí, že to nie je spor Západu a Ruska. Je to spor o moc. Dnes je Ukrajina rozbitá a tomu, že bude v najbližších rokoch fungovať, verí asi len Dzurinda," povedal.
     
Podľa Blahu EÚ spravila v tomto konflikte veľa chýb. "Mala sa s Ruskom dohodnúť. Rusko je také, aké je a my sa s ním musíme naučiť žiť. Nešírte rusofóbiu," odkázal na záver opozícii.
     
Výbory dnes pre veľký záujem diskutovať debatu o Ukrajine neukončili. Pokračovať budú vo štvrtok (18.9.), kedy by mal byť prijatý aj návrh uznesenia parlamentu k Ukrajine. Téma sa do pléna dostane v piatok (19.9.).

17.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.