26.8.2014
ID: 2443

NR SR: OĽaNO navrhuje zmraziť platy ústavným činiteľom

(TASR) Poslanci NR SR z klubu OĽaNO navrhujú zmraziť platy ústavným činiteľom. A to až dovtedy, kým Slovensko nebude hospodáriť bez deficitu. Parlament by sa mal ich návrhom novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR zaoberať na septembrovej schôdzi.

Platy poslancov, členov vlády, ministrov, generálneho prokurátora, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu, verejného ochrancu práv by mali podľa ich návrhu ostať zmrazené na úrovni platov z roku 2011. To znamená, že by poberali rovnaký plat ako v roku 2014.
     
"Plat sudcu Najvyššieho súdu SR a sudcu Špecializovaného trestného súdu či prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry sa zmrazuje na úroveň z roku 2013," dopĺňajú predkladatelia. Poukazujú na konsolidáciu verejných financií. Konsolidačné opatrenia by mali podľa OĽaNO "v prvom rade znášať osoby zodpovedné za hospodárenie a riadenie štátu, čiže ústavní činitelia".
     
Obyčajní informujú, že pokiaľ by nedošlo k navrhovanému zmrazeniu platov, napríklad plat poslanca Národnej rady SR by vzrástol oproti roku 2014 viac ako o 600 eur.

25.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.