12.9.2014
ID: 2527

NR SR: Poslanci ukončili deň zákazom kyanidovej metódy

(TASR) Zákaz spracovania zlata metódou kyanidového lúhovania zamestnal poslancov v závere tretieho rokovacieho dňa 37. schôdze Národnej rady SR.

Metódu má zakázať novela banského zákona z dielne Smeru-SD. Pôvodný návrh umožňoval kyanidovú metódu, ak ju v referende odobria obyvatelia dotknutej obce. Táto možnosť by mala z novely vypadnúť. Predkladatelia to navrhujú v pozmeňujúcom návrhu.
    
Právnou normou reagujú zákonodarcovia na situáciu, ktorá vznikla v mestách Detva a Kremnica v súvislosti s možnosťou spracovania zlata technológiou kyanidového lúhovania. Viaceré obce spustili petičné aktivity proti používaniu spomínanej technológie.
    
Poslanci sa do lavíc vrátia v piatok (12. 9.), keď budú pokračovať v diskusii o zákaze kyanidovej metódy. Zákonodarcov čakajú aj ďalšie neprerokované body. Mali by sa venovať aj regulácii osádzania bilbordov, ktoré presadzuje Smer-SD v novele stavebného zákona.

11.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.