19.9.2014
ID: 2561

NRSR: G. Gál odovzdal v podateľni parlamentu novelu Zákona o štátnom občianstve

(TASR) Poslanec Národnej rady SR za Most-Híd Gábor Gál odovzdal dnes do podateľne parlamentu návrh na zmenu Zákona o štátnom občianstve SR, ktorý má odstrániť stav, keď občan Slovenskej republiky nemôže nadobudnúť občianstvo iného štátu bez toho, aby nestratil to slovenské. Informoval o tom hovorca strany Most-Híd Gabriel Gilányi.

"Touto novelou chceme návrat k právnej úprave, ktorá tu bola platná pred májom 2010," povedal Gál. Pod predloženú novelu zákona sa podľa hovorcu podpísali aj ďalší poslanci za Most-Híd Béla Bugár, László Solymos, Lucia Žitňanská a Péter Vörös.
     
Ústavný súd (ÚS) SR zamietol v stredu 17. septembra návrh skupiny 30 poslancov o neústavnosti zákona o štátnom občianstve. Podľa odôvodnenia predsedníčky ÚS Ivetty Macejkovej k tomuto rozhodnutiu došlo z procesných dôvodov, pretože sa nenašiel dostatočný počet sudcov ÚS, ktorí by rozhodli o ústavnosti alebo neústavnosti zákona. Minister vnútra Robert Kaliňák v rovnaký deň avizoval, že sa s predložením novely zákona o štátnom občianstve blíži do cieľa. Zopakoval, že jeho rezort má návrh dávno napísaný a spracovaný, čaká sa na stanovisko ministerstva zahraničných vecí. Na základe jeho novely sa nebudú musieť obávať straty slovenského občianstva tí, ktorí získajú cudzie na základe trvalého pobytu v zahraničí. Šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák upozornil, že sa k zákonu vyjadruje z hľadiska medzinárodnoprávnych záväzkov SR. Poukázal na to, že na ministerstve funguje expertná skupina, ktorá má do konca septembra predložiť podklady na rozhodnutie.
     
Slovensko schválilo zmenu zákona o štátnom občianstve v roku 2010 ako reakciu na maďarský zákon o dvojakom občianstve, ktorý zjednodušil získanie maďarského občianstva zahraničným Maďarom. Do právneho poriadku sa tak zaviedla ďalšia možnosť straty občianstva SR, a to v prípade nadobudnutia cudzieho na základe výslovného prejavu vôle. Strata sa nevzťahuje na nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva v súvislosti s uzavretím manželstva alebo narodením.
     
Zo štatistík Ministerstva vnútra SR vyplýva, že počas viac ako štyroch rokov (od 17.7.2010 do 5.9.2014) pripravil Zákon o štátnom občianstve o slovenský pas 886 ľudí. Najviac z nich (333) stratilo slovenské občianstvo pre prijatie českého. O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (177), rakúske (124), britské (76), maďarské (55), americké (21), belgické (19), nórske a holandské (obe po 17), talianske a írske (obe po 9), švajčiarske (5), francúzske, austrálske a kanadské (všetky po 4), islandské, čínske, poľské a švédske (všetky po 2), ukrajinské, ruské, dánske, novozélandské a poľské (všetky po 1).

18.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.