Poslať článok e-mailom

E-mail príjemcu:*
Vaše meno:*
E-mail odosielateľa:*
*) povinné položky
22.9.2014
ID: 2566

NRSR: Poslanci výsledok škótskeho referenda vítajú

(TASR) Poslanci Národnej rady (NR) SR vítajú zotrvanie Škótska vo Veľkej Británii. Ako vyplynulo z ankety TASR, Británia je podľa nich veľmi dôležitým členom Európskej únie (EÚ) a jej roztrieštenie by mohlo spôsobiť vážne problémy.

Predseda Zahraničného výboru NR SR František Šebej (Most-Híd) uviedol, že Európska únia by s Britániou, ktorá by sa zmenšila o Škótsko, nebola tá istá EÚ. Británia je totiž podľa neho veľmi dôležitý člen nielen Európskej únie, ale aj NATO. Oddelením od Británie by Škótsko navyše muselo riešiť viaceré problémy. "Nielen svoje členstvo v únii, ale aj v Severoatlantickej aliancii a podľa mňa rozdelenie Británie by spôsobilo otras, ktorý by zaznel všade. Je aj v našom záujme, aby sa Európa ďalej nekúskovala na menšie štáty, lebo by prestala ďalej fungovať," myslí si Šebej.
     
Poslanec Jozef Kollár (nezaradený) je presvedčený, že po zverejnení výsledkov referenda si vydýchlo veľa zahraničných investorov. Na druhej strane ale upozornil, že Škótsko si výmenou za zotrvanie vydobylo to, že získa viac právomocí a kompetencií v ekonomickej oblasti. "To môže do určitej miery vytvoriť precedens. Máme tu Katalánsko, Valónsko, Flámsko, ako aj ďalšie regióny v Európe, ktoré tiež budú môcť požadovať od centier, v súčasnom štátoprávnom usporiadaní, presun viacerých kompetencií a väčšej ekonomickej moci na regióny. Takže to vnímam ako spúšťač, ktorý môže naštartovať ďalšie procesy. Netreba zatiaľ búchať šampanské a tešiť sa, že Škótsko sa neodtrhlo," myslí si Kollár.
     
Výsledok referenda potešil aj nezaradenú poslankyňu Magdalénu Vášáryovú. "Som rada, že Európska únia sa nebude teraz zaoberať, čo so Škótskom, ale tým, čo bude s východnou Ukrajinou," podotkla poslankyňa.
    
Podľa predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboša Blahu (Smer-SD) je dobré, že Škóti mali možnosť vyjadriť svoj názor v referende. "Buďme radi, že zostalo súčasťou Británie. Ja Škótsko považujem za oveľa sociálnejšie a eurooptimistickejšie, ako sú Angličania. Takže o to som radšej, že Škótsko zostane súčasťou Británie, ktorá by bez neho bola strašidelne euroskeptická, pravicová a neoliberálna," skonštatoval Blaha.
     
Predsedu klubu OĽaNO Richarda Vašečku pozitívne prekvapila účasť Škótov na plebiscite. Krajinu porovnal so Slovenskom, ktoré má v referendách problém dosiahnuť aspoň 50-percentnú účasť. "Čo ma najviac zaujalo, bola 84-percentná účasť, čo si myslím, že je veľmi dobrá známka toho, že spoločnosť v Škótsku aj samotná kampaň boli veľmi dobre nastavené. My máme v referendách problém poťažky dosiahnuť 50-percentnú účasť," dodal Vašečka.
     
K škótskemu referendu sa pre TASR vyjadrila aj mimoparlamentná SNS. "Výsledok referenda treba rešpektovať a vziať na vedomie. Je však pozitívne, že referendum prinesie škótskemu parlamentu väčšie právomoci, ako to prisľúbili tri hlavné britské politické strany a potvrdil britský premiér Cameron," vyhlásil predseda SNS Andrej Danko. "Znamená to, že ani aktivita tých, ktorí v referende neuspeli, nevyjde úplne nazmar," dodal.

19.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.