2.9.2014
ID: 2475

OĽaNO navrhuje ústavné zmeny vrátane nižšieho kvóra pre platnosť referenda

(TASR) Oddelenie verejných funkcií, jeden plat pre verejných činiteľov vo viacerých funkciách, ale aj nižšia účasť pre platnosť referenda. To sú niektoré z návrhov zmien, ktoré na septembrovú schôdzu predložili poslanci Národnej rady SR za OĽaNO.

 Matovičovci sa snažia upraviť aj obyčajné zákony, v prípade uvedených zmien ide o novelizáciu ústavy a ústavných zákonov. Na ich prijatie je potrebných 90 poslaneckých hlasov.
     
Obyčajní navrhujú zmeniť Ústavu SR tak, aby poslanci Národnej rady SR nemohli byť súčasne aj predsedami samosprávnych krajov a starostami.
     
Úpravou ústavného zákona o ochrane verejného záujmu sa obyčajní usilujú o to, aby verejní funkcionári, ktorí sedia na viacerých stoličkách, mohli poberať plat len za výkon jednej funkcie. Mohli by si vybrať, ktorý plat chcú dostávať.
    
Ďalšou ústavnou zmenou, ktorú obyčajní navrhujú, je zníženie kvóra pre platnosť referenda. V súčasnosti je kvórum na úrovni 50 percent. Matovičovci chcú, aby bolo len 20-percentné.
     
Výsledky referenda by tak boli platné vtedy, ak by sa na ňom zúčastnilo 20 percent voličov. Rozhodnutie by muselo byť prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.
     
Matovičovci sa o zníženie, dokonca o zrušenie kvóra, usilovali už niekoľkokrát, dosiaľ neúspešne.

1.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.