15.9.2014
ID: 2530

Premiér iniciuje referendum, ak SR bude tlačená prijať základňu NATO

(TASR) Ak by bolo Slovensko tlačené k tomu, aby bola na jeho území vybudovaná základňa NATO, je premiér Robert Fico pripravený iniciovať o tejto otázke referendum. Informuje o tom dnes v rozhovore s predsedom vlády denník Nový čas.

Premiér uviedol, že aj za cenu odchodu z politiky by nikdy nesúhlasil s vybudovaním základne NATO na území Slovenskej republiky. "Je zlé, ak niekto chce také malé krajiny ako Slovensko vťahovať do veľkých geopolitických súbojov," povedal.
     
Fakt, že Slovensko je v NATO, podľa Fica neznamená, že musíme mať na našom území základne s cudzími vojskami. "Ak by nás do toho niekto nútil, inicioval by som referendum," vyhlásil.
     
Slovenský premiér vyjadril v rozhovore podporu asociačnej dohode, ktorú EÚ podpísala s Ukrajinou. Pochybuje však, že náš východný sused túto výzvu zvládne. Domnieva sa totiž, že Ukrajina "je pred absolútnym rozpadom".
     
Fico v rozhovore odmietol predstavu, že by Ukrajina mohla niekedy vstúpiť do NATO. Znamenalo by to podľa neho narušenie bezpečnosti v regióne. Opäť sa postavil proti najnovšej tretej vlne sankcií EÚ voči Rusku, označil ich za nezmyselné. Jediný ich výsledok z jeho pohľadu budú odvetné opatrenia zo strany Ruska.
     
"Už teraz nám tečie menej plynu, vyhrážajú sa uzavretím svojho vzdušného priestoru a čo, keď zakážu dovážať autá? To fakt v mene geopolitickej vojny medzi Východom a Západom máme my tu trpieť?" pýta sa Fico.
    
"Preto ja som mimoriadne nervózny zo sankcií a považujem ich za nezmysel, lebo na ne doplatia ľudia," doplnil premiér, ktorý je presvedčený, že sankcie len zvyšujú napätie. "Otázka stojí aj takto: Nie je to tak, že niekomu záleží na zvyšovaní napätia? Nevidím svet čiernobielo," uzavrel.

13.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.