16.9.2014
ID: 2536

SÚDNA RADA: V utorok má v pláne voliť svojho šéfa i predsedu Najvyššieho súdu SR

(TASR) Voľba predsedu Najvyššieho súdu SR a voľba predsedu Súdnej rady SR sú na programe dvoch zasadnutí Súdnej rady SR, ktoré sú zvolané na utorok 16. septembra. Prvé zasadnutie je naplánované na predpoludnie, druhé na popoludnie. Súdna rada SR o tom informuje na svojej webovej stránke.

Na miesto šéfa Najvyššieho súdu (NS) SR kandidujú jeho bývalá podpredsedníčka Daniela Švecová, ďalej sudca Daniel Hudák, ktorý bol štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti v čase, keď mu šéfoval Štefan Harabin, a kandiduje aj sudca Ivan Rumana.
    
Členovia Súdnej rady sa oproti poslednému zasadnutiu (21. 7.) stretnú v novom zložení. Vláda SR ešte 20. augusta odvolala Jaroslava Chleboviča a na jeho miesto vymenovala Jána Havláta. Národná rada SR 82 hlasmi v stredu 10. septembra odvolala zo Súdnej rady kritika Štefana Harabina Dušana Čima a na jeho miesto zvolila predsedu Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi Jána Slovinského. Na tajnom hlasovaní sa zúčastnili len poslanci Smeru-SD. Zmeny v obsadení Súdnej rady urobil po svojom nástupe do funkcie aj prezident SR Andrej Kiska. Dvoch nominantov svojho predchodcu Ivana Gašparoviča odvolal, jeden sa ešte predtým členstva vzdal a na ich miesta vymenoval Jána Kľučku, Jozefa Vozára a Elenu Berthotyovú.
     
V utorok mala Súdna rada SR pôvodne zasadať v Špišských Hanušovciach (okres Kežmarok). Spiš ako miesto zasadnutia pôvodne určil ešte bývalý šéf NS Štefan Harabin. Po tom, ako mu uplynulo funkčné obdobie, členovia rady zmenili miesto zasadnutia na Bratislavu. Okrem volieb predsedov Súdnej rady a Najvyššieho súdu SR by sa členovia rady mali zaoberať aj kandidátkou na sudkyňu, ktorú prezident Kiska nevymenoval do funkcie, či určením nového termínu voľby kandidátov na sudcu Súdneho dvora Európskej únie.

15.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.