11.9.2014
ID: 2516

Vládu bude v Súdnej rade SR zastupovať advokát Ján Havlát

(TASR) Novým zástupcom vlády v Súdnej rade SR bude Ján Havlát. O jeho vymenovaní dnes rozhodol kabinet. Členom najvyššieho samosprávneho orgánu slovenskej justície sa stane od štvrtka (11.9.).

Dlhoročný advokát Ján Havlát, zakladateľ známej právnej kancelárie Havlát&Partners a člen Predsedníctva Slovenskej advokátskej komory, vystrieda v Súdnej rade SR Jaroslava Chleboviča. Tohto sudcu Krajského súdu v Košiciach vláda odvolala 20. augusta. Návrh na vymenovanie Havláta predložil na rokovanie vlády minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD).
     
Výmena na vládnom poste v Súdnej rade SR prichádza pred opakovanou voľbou predsedu Najvyššieho súdu SR, ktorá sa uskutoční v utorok 16. septembra. Dôvody odvolania Chleboviča ministerstvo spravodlivosti v auguste neuviedlo. Pri ostatnej voľbe predsedu Najvyššieho súdu SR Chlebovič však nepodporil kandidátku ministra spravodlivosti Janu Bajánkovú. V prvej aj opakovanej voľbe hlasoval za doterajšieho šéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina.
     
Minister spravodlivosti Tomáš Borec vysvetlil, že osloviť Havláta bola jeho myšlienka. Označil ho za osobnosť právneho života. Presvedčiť ho podľa jeho slov nebolo jednoduché a aj to je dôvod, že uvoľnený vládny post sa zapĺňa až s odstupom troch týždňov.
     
"Momentálne som mal pocit, že by bolo vhodné, aby za vládu bol v Súdnej rade aj niekto, kto nie je sudca, aby priniesol nejaký pohľad zvonka a myslím si, že doktor Havlát je osoba, ktorá má čo povedať," zdôvodnil.
     
Minister uviedol, že s Havlátom zatiaľ nehovoril na tému budúcotýždňových volieb predsedu Súdnej rady a predsedu Najvyššieho súdu SR. Či mu dá v tejto súvislosti nejaké odporúčanie, si podľa jeho slov nechá pre seba. Vyjadril však presvedčenie, že voľba by mala prebehnúť tak, aby boli obidva posty obsadené.
    
Na otázku, prečo bolo potrebné odvolať Chleboviča, Borec uviedol, išlo o otázku dôvery. Pripomenul, že sa v tomto roku udiali už viaceré výmeny v Súdnej rade. "Myslím si, že je to právo každého orgánu, aby si, keďže je to na báze dôvery, určil svojich nominantov tak, ako to urobil prezident, ako to urobila vláda a tak, ako to zrejme robí aj Národná rada," doplnil.

10.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.