Poslať článok e-mailom

E-mail príjemcu:*
Vaše meno:*
E-mail odosielateľa:*
*) povinné položky
15.5.2013
ID: 158

Súkromné pozemky v chránených územiach by mohol štát vymeniť za svoje

36a23c4e1216515081c57ed1132512f0/s258_91368269.jpg
Zdroj: shutterstock.com

(TASR) - Súkromní vlastníci chránených území by sa po rokoch mali dočkať vyriešenia otázky možnosti náhrad za obmedzenie bežného obhospodarovania na svojich pozemkoch.

Zmenou legislatívy v tejto oblasti podmieňujú súkromní vlastníci napríklad odobrenie novej zonácie Tatranského národného parku. Ministerstvo životného prostredia predstavilo nové možnosti v návrhu pracovnej verzii novely zákona o ochrane prírody, ku ktorej bolo verejné prerokovanie.

Envirorezort v materiáli navrhuje, aby nový systém kompenzácií zahŕňal zámenu pozemkov, zmluvnú starostlivosť, výkup pozemkov, nájom pozemkov a náhradu za obmedzenie bežného obhospodarovania. Preferovať sa má zámena, zmluvná starostlivosť, výkup a nájom. S týmito novými možnosťami počítal aj návrh nového zákona o ochrane prírody, ktorý ministerstvo predložilo v roku 2008, po prijatí veľkého počtu pripomienok sa proces tvorby nového zákona zastavil. Za bývalej vlády sa na legislatívnej norme tiež pracovalo, jej predloženie však stopol pád kabinetu.

Minister Peter Žiga (Smer-SD) sa už začiatkom roka vyjadril, že je naklonený výmenám súkromných pozemkov v chránených územiach za iné, štátne. Ako skonštatoval v rozhovore pre TASR, považuje to totiž za najlacnejší spôsob pre štát, ako sa vyhnúť plateniu drahých náhrad za obmedzenie hospodárskej činnosti súkromných vlastníkov do budúcna. Rezort v pracovnom návrhu novely tiež poukazuje, že ide o ekonomicky najvýhodnejší inštitút ako odstrániť obmedzenia súkromného vlastníka.

Nájom pozemkov by sa mal využívať najmä v prípade rozdrobenosti vlastníckych vzťahov, či neochote vlastníkov majetok predať, alebo štátu odkúpiť. Vlastník by tak každoročne dostával nájomné a zodpovednosť za starostlivosť o dané územie by prešla na štát. V prípade zmluvnej starostlivosti by užívacie právo ostalo vlastníkovi, ten by však musel zabezpečiť potrebné opatrenia. Uplatňovať sa má pri pozemkoch, kde nedochádza k vylúčeniu hospodárenia, ale len k jeho zmene alebo obmedzeniu. V prípade najhodnotnejších prírodných území by mal štát siahať po výkupe pozemkov, vyplýva z materiálu.

K využívaniu inštitút náhrady za obmedzenie bežného obhospodarovania, ktorý sa používa v súčasnosti, by sa malo pristúpiť v prípade, ak sa nedosiahne dohoda na niektorom zo zmluvných nástrojov. Náhrada za obmedzenie by sa vyplácala zo štátneho rozpočtu.


Zdroj: TASR
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk