Články

10 otázok pre … Jána Falatha

JUDr. Bc. Ján Falath je majiteľom a riadiacim partnerom butikovej advokátskej kancelárie FALATH & PARTNERS so sídlom v Bratislave, ktorá poskytuje svojim klientom komplexné právne služby tak v oblasti riešenia sporov a zastupovania v civilných, správnych a trestných konaniach, ako aj v súvislosti s transakciami, zmluvami, compliance a…

Efektívnejšie súdnictvo pre deti a obete zločinov

Postarať sa o najzraniteľnejších je základnou službou, ktorú štát musí vedieť garantovať. Do tejto skupiny nepochybne patria deti, ale rovnako aj obete zločinu. Práve na túto cieľovú skupinu je zameraný projekt ministerstva spravodlivosti, vďaka ktorému už od marca začnú vznikať na súdoch špeciálne miestnosti pre výsluch detí a zraniteľných obetí.

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková na vláde presadila legislatívu potrebnú k zriadeniu samostatných správnych súdov. Správne súdnictvo rieši spory medzi občanom a štátom. Preskúmava dôležité rozhodnutia úradov, inštitúcií, ktoré sa týkajú napríklad dôchodkov, sociálnych dávok, či daňových vecí a chráni ľudí pred prípadnou svojvôľou štátnych…

Ako motivovať a zainteresovať zamestnancov na hospodárskom raste spoločnosti alebo ako funguje ESOP na Slovensku?

Predstavujem Vám inštitút „ESOP“, ktorý sa v poslednom čase začína aj u nás v rôznych obdobách používať. Jeden takýto ESOP som nedávno implementoval a rád by som sa s Vami podelili o moje skúsenosti, najmä z právneho hľadiska.

Na ceste k potvrdzovaniu zmeny trendu pri posudzovaní G-komponentu v rozhodovacej praxi súdov

Rozsiahlu legislatívnu úpravu energetického právneho odvetvia, v súčasnosti determinuje pomerne značné penzum právnych otázok a s tým súvisiacich problematík, z ktorých niektoré majú aj širšie spoločensko-podnikateľské dosahy. Jednou z týchto problematík je s určitosťou aj stále nekončiaca diskusia na tému tzv. G-komponentu, čiže platby za prístup…

Spracúvanie biometrických údajov z pohľadu GDPR

Využívanie technológie na identifikáciu osôb v rámci systémov bezpečnosti v súčasnosti napreduje rýchlym tempom. Čoraz častejšie sa pritom v tejto súvislosti využíva technické spracúvanie osobných údajov, a to najmä biometrických údajov osôb ako ich jedinečnej identifikácie. Môže ísť napríklad o kontrolovanie vstupov do vymedzených priestorov…

Čo je a čo nie je práca nadčas (v kontexte rozsudku NS SR spis. zn. 5Cdo/24/2019)

V odborných kruhoch v oblasti pracovného práva v poslednom čase rezonoval rozsudok Najvyššieho Súdu Slovenskej republiky („NS SR“) 5Cdo/24/2019 týkajúci sa práce nadčas, ktorý bol neskôr zverejnený aj v zbierke stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky 7/2021 pod značkou R 82/2021[1]. Nižšie sme sa preto pozreli nato čo…

Udalosti uplynulého týždňa

Slováci po dlhých rokoch už nebudú strácať slovenské občianstvo po prijatí cudzieho občianstva, pokiaľ preukážu najmenej päťročný pobyt v cudzine. Vyplýva to z novely zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve, ktorú v stredu 16. februára 2022 schválil parlament.

Dedenie majetku v pohraničí

Ceny nehnuteľností a celkové životné náklady v dvoch slovenských metropolách, v Bratislave a v Košiciach sa pre tisícky Slovákov zdajú byť pridrahé, preto sa rozhodli presťahovať za štátnu hranicu, do rakúskeho a maďarského pohraničia. Od vstupu Slovenska do schengenského priestoru na konci roka 2007 si čoraz viac Slovákov kupuje nehnuteľnosti a…

Právo Únie zakazuje, aby členský štát uzavrel rozhodcovskú dohodu, ktorá má rovnaký obsah ako neplatná rozhodcovská doložka nachádzajúca sa v bilaterálnej investičnej zmluve medzi členskými štátmi

Vnútroštátny súd je teda povinný zrušiť rozhodcovský rozsudok vydaný na základe takejto rozhodcovskej dohody

10 otázok pre … Martinu Krupcovú

Mgr. Martina Krupcová je advokátka, ktorá pôsobí v M&A divízii Advokátskej kancelárie RELEVANS s.r.o., kde vedie jedno z oddelení, ktorého chod zabezpečuje po odbornej aj personálnej stránke. Špecializuje sa na transakčné poradenstvo, v rámci čoho zastrešovala transakcie týkajúce sa spoločností z rôzneho segmentu, vrátane nehnuteľností, IT a…

DEAL MONITOR

Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie príspevku z Plánu obnovy a odolnosti – čomu sa vyhnúť?

Podnikatelia budú môcť žiadať o príspevok z plánu obnovy prostredníctvom účasti na výzve ku konkrétnej investícii. Chcú mať však právnu istotu, že zákonné postupy – podmienky vyhlasovania a vyhodnotenia výzvy – budú zo strany vykonávateľov dodržané. V tomto článku Vám objasníme, ako to dosiahnuť.

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo dopravy a výstavby SR rozšírilo oprávnené obdobia v rámci svojich oboch schém na pomoc cestovnému ruchu a gastru. V prípade minimálnej schémy pomoci „de minimis“ ide o december 2021. Veľkú schému štátnej pomoci rozšírilo ministerstvo o obdobie september až december 2021. Podmienky pre žiadateľov ostávajú…

Bude diskusia predstavovať riziko trestného stíhania?

Koncom roka 2021 predstavilo Ministerstvo spravodlivosti návrh zákona[1], ktorým sa s účinnosťou od 1.6.2022 má meniť a dopĺňať Trestný zákon. Uvedená novela prináša rozsiahle zmeny, ako aj úpravu nových trestných činov. Podľa dôvodovej správy sa o. i. „navr­hu­je vy­tvo­riť no­vú skut­ko­vú pod­sta­tu tres­tné­ho či­nu ší­re­nia nep­rav­di­vej…

Novela slovenského zákona o liekoch: zmeny v oblasti humánnych liekov

S rokom 2022 vstupuje do účinnosti veľká časť novely zákona č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorú po kritike slovenskej lekárskej komory a ďalších záujmových organizácií prijali poslanci Národnej rady SR až dňa 10.12. 2021.

Zmeny Zákonníka práce v roku 2022

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej len „Zákonník práce“) predstavuje jeden zo základných predpisov slovenského právneho poriadku a ako taký je pravidelne menený a dopĺňaný. Len v priebehu roka 2021 bol Zákonník práce novelizovaný celkovo štyrikrát, pričom v súčasnosti už prebieha legislatívny proces aj v súvislosti s ďalšou, oproti…

Šikana v kybernetickom priestore a jej trestnoprávne dôsledky

Aktuálne mediálnym priestorom a verejnou diskusiou rezonuje príbeh mladého 11-ročného dievčaťa, ktoré malo byť podľa medializovaných informácií partiou násťročných detí opité, vyzlečené a dobité, pričom skutok bol natočený na video, ktoré koluje aj po sociálnych sieťach. V dostupných informáciách sa uvádza, že v tejto súvislosti orgány činné v…

Udalosti uplynulého týždňa

Do registra adries má byť povinné zapisovať čísla bytov. Názov budovy sa má zadávať dobrovoľne. Zlepšiť by sa mala aj povinnosť stavebníka pri zameraní geografickej osi ulice. Vyplýva to z novely zákona o registri adries a novely zákona o obecnom zriadení, ktoré v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Registrácia ochrannej známky trochu inak alebo ako na rozlišovaciu spôsobilosť

Ochranná známka predstavuje jeden zo základných inštitútov, ktoré právne poriadky jednotlivých štátov a medzinárodných spoločenstiev ponúkajú podnikateľom na zabezpečenie ochrany výlučného používania označení, pod ktorými svoje produkty ponúkajú na trhu. Veľká časť podnikateľov si je vedomá významu tohto nástroja v dôsledku čoho už dlhodobo…