Články

Bytové domy – efektívne a rýchle a riešenie nezákonného zriadenia individuálneho vykurovania bytu jedným z vlastníkov

Vykurovacia politika bytových domov v Slovenskej republike, neprešla od jej vzniku v roku 1993 zásadnými reformnými zmenami, čo sa v praktickom každodennom živote môže a aj sa prejavuje v podobe vznikania množstva technických aj právnych problémov, ktorých opis a možné riešenia prináša advokátska kancelária KVASŇOVSKÝ & PARTNERS | ADVOKÁTI s.r.o.

Väzba obvineného v Slovenskej republike s návrhom na úpravu jej podmienok

Väzba ako závažný zásah do ústavných slobôd jednotlivca

Udalosti uplynulého týždňa

Podľa údajov Európskej komisie, každá žena v Európskej únii pracuje v porovnaní s mužmi 2 mesiace v roku zadarmo. Zmeniť to má národný projekt „Rodová rovnosť na pracovisku“, do ktorého sa zapojila aj Slovenská republika. Jeho cieľom je prispieť k vytvoreniu takých systémových opatrení, ktoré pomôžu zosúladiť rodinný a pracovný život žien a…

Inštitút „kajúcnika“ a jeho riziká

Výmenou za svoje svedectvo páchateľ trestnej činnosti získa beztrestnosť resp. zníženie trestu. Takýchto svedkov poznáme v súčasnosti z mnohých „mediálne známych trestných káuz“. Využitie inšitútu kajúcnika so sebou však nesie mnohé riziká.

Zákonnosť prerušenia daňovej kontroly na podklade medzinárodnej výmeny informácií a možné konečné vyriešenie problému?

Inštitút daňovej kontroly slúži na zistenie alebo overenie skutočností a údajov rozhodujúcich pre správne určenie dane alebo dodržiavanie hmotnoprávnych daňových predpisov a zároveň predstavuje nástroj na následnú kontrolu hodnovernosti a úplnosti podaného daňového priznania. V priebehu daňovej kontroly sú správcovi dane zverené pomerne rozsiahle…

10 otázok pre … Líviu Trellovu

Doc. JUDr. Lívia Trellová, PhD. sa narodila v Ružomberku. Je absolventkou Právnickej fakulty UK v Bratislave (2005), kde úspešne absolvovala aj rigorózne konanie (2006) a doktorandské štúdium (2008). Docentkou v odbore ústavné právo sa stala v roku 2018. V súčasnosti pôsobí ako docentka na Katedre ústavného práva na Právnickej fakulte Univerzity…

Firmy si nechránia svoje známky a znižujú tým svoju trhovú cenu

Ochranná známka je v súčasnosti nutnosť, na ktorú podnikatelia zabúdajú. Už dávno neplatí, že hodnotu firiem tvoria len budovy, pozemky, výrobné stroje či šikovní zamestnanci. V dobe extrémnej konkurencie sú si firmy z rovnakej brandže natoľko podobné, že ich bežný spotrebiteľ rozpozná len podľa loga, názvu či špecifických znakov, akými sú farba…

Udalosti uplynulého týždňa

Individuálne vzdelávanie, teda vzdelávanie "doma", sa má umožniť aj žiakom druhého stupňa základných škôl (ZŠ). Vyplýva to z novely školského zákona, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. "Cieľom predloženého návrhu zákona je vyriešenie doterajšieho stavu, v ktorom nie je umožnené individuálne vzdelávanie žiakov na druhom…

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky ako efektívnejší „vymáhač“ riadneho fungovania hospodárskej súťaže alebo na čo sa pripraviť v súvislosti s očakávaným novým zákonom o ochrane hospodárskej súťaže

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (ďalej len „PMÚ“) vypracoval v roku 2020 návrh nového zákona o ochrane hospodárskej súťaže (ďalej len „Nový ZOHS“), ktorý už v súčasnosti čaká len na schválenie Národnou radou SR a podpis prezidentky. Je preto viac než pravdepodobné, že v najbližších týždňoch možno očakávať jeho…

Právna ochrana je len taká dobrá ako technológia eKarantény

V roku 2020 bola za účelom efektívneho boja proti pandémií ochorenia COVID-19 použitá aplikácia s názvom eKaranténa. Jej prevádzkovateľom bol Úrad verejného zdravotníctva SR. Aplikáciu malo na starosti Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) prostredníctvom Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Smart karanténa mala umožniť ľuďom vyhnúť sa…

DEAL MONITOR

Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.

Výrub drevín pri výstavbe a problematika stanovenia spoločenskej hodnoty drevín z pohľadu praxe

Výrub drevín býva častou súčasťou realizácie developerského projektu väčšieho rozsahu, akým sú zväčša projekty zamerané na naplnenie potreby sprístupnenia nových bytových jednotiek verejnosti, najmä, ak majú byť tieto situované v susedstve zastavaných obytných zón. Pridruženým spoločenským prínosom takejto stavebnej činnosti býva zatraktívnenie…

Týkajú sa pravidlá hospodárskej súťaže aj nepodnikateľov?

Prísne pravidlá na ochranu voľnej hospodárskej súťaže, na ktoré dohliada Európska komisia (ďalej len „Komisia“) v súčinnosti s vnútroštátnymi súťažnými autoritami sú povinné dodržiavať všetky subjekty pôsobiace na trhu predaja tovarov a poskytovania služieb. Málokto však vie, že porušenia pravidiel hospodárskej súťaže sa môže dopustiť nielen…

Hľadať či nehľadať investorov pre váš startup?

Zakladatelia startupov nás často vyhľadávajú s otázkou, či vôbec a ak áno, v ktorom okamihu je rozumné hľadať externé investície potrebné na rozvoj obchodných aktivít startupu.

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo spravodlivosti spustilo výzvu na predkladanie žiadostí o dotácie na poskytovanie odbornej pomoci obetiam trestných činov. Na dotácie pôjde 250-tisíc eur, pričom najnižšia výška poskytnutej dotácie je 5-tisíc eur a maximálna výška 50-tisíc eur. Žiadosti o poskytnutie dotácie je možné predkladať do 10. mája…

Konečný užívateľ výhod: V akých prípadoch a akým spôsobom je potrebné identifikovať ho a do ktorého registra sa zapisuje?

V praxi sa veľmi často stretávame s problémom zamieňania si zapisovania konečného užívateľa výhod do obchodného registra so zápisom partnera verejného sektora do registra partnerov verejného sektora. Aký je medzi nimi v skutočnosti rozdiel?

Ochrana whistleblowerov

Zamestnávateľ čelí riziku pokuty do výšky 20.000 EUR, ak nemá správne vydaný vnútorný predpis pre systém preverovania oznámení jeho zamestnancov o protispoločenskej činnosti.

Repowering v obnoviteľných zdrojoch energie – riešenie pre štát, odberateľov alebo pre výrobcov?

Ministerstvo hospodárstva SR predstavilo v súčinnosti s Ministerstvom financií SR návrh dlhšie avizovanej úpravy tzv. repoweringu podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie premietnutej do návrhu novely zákona č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých…

10 otázok pre … Romana Hamalu

JUDr. Roman Hamala, LL.M. je právnik s medzinárodnými skúsenosťami v oblasti práva akvizícií a fúzií a venture capital. Právo študoval okrem Slovenska aj vo Veľkej Británii, Francúzsku a USA. Po dlhoročnej praxi vo White & Case pokračuje v poskytovaní právnych služieb pre zahraničných a slovenských klientov so zameraním na cezhraničné…

Udalosti uplynulého týždňa

Minister hospodárstva Richard Sulík na pravidelnom rokovaní so zástupcami zamestnávateľov ubezpečil, že jeho rezort pripraví do konca roka novú legislatívu, ktorej úlohou bude predovšetkým ochrana strategických záujmov štátu.