Články

Slovenský plán obnovy má podľa EK silný reformný náboj

Európska komisia hodnotí Plán obnovy a odolnosti SR veľmi pozitívne. Plán podľa nej významne prispeje k zotaveniu z krízy COVID-19 a hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti. V oficiálnom hodnotení vyzdvihuje aj jeho silný reformný náboj.

Začali platiť nové e-commerce pravidlá

Od júla platia vo všetkých krajinách Európskej únie nové pravidlá pre preclievanie. Do platnosti vstúpil projekt e-commerce. Zásielky z tretích krajín je tak potrebné povinne precliť. Pravidlá pre clo sa nemenia, kupujúci ho zaplatí až od hodnoty tovaru nad 150 eur. Ruší sa však oslobodenie od DPH, daň je potrebné zaplatiť pri každej zásielke z…

Pokiaľ nositeľ autorského práva prijal alebo vyžadoval prijatie obmedzujúcich opatrení proti framingu, vloženie diela na internetovú stránku tretej osoby pomocou tejto techniky predstavuje sprístupnenie tohto diela novej verejnosti

Na tento verejný prenos je preto potrebné získať súhlas nositeľa autorského práva

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) pripravuje národný projekt „Rodinné poradne – poradensko-psychologické služby pre jednotlivcov, páry a rodiny“. Zámer projektu odobrila Komisia pri Monitorovacom výbore pre Operačný program Ľudské zdroje začiatkom júla. Od poskytovania bezplatného odborného poradenstva očakáva zmiernenie…

10 otázok pre … Luciu Baranovú

JUDr. Lucia Baranová je advokátka, ktorá v RELEVANS pôsobí od jej vzniku. V januári 2018 sa stala partnerkou kancelárie. Lucia sa v súčasnosti venuje najmä manažérskym povinnostiam a nastavovaniu interných procesov firmy. Je zodpovedná za PR, marketing, publikačnú činnosť, HR stratégiu firmy, výber nových členov tímu, ich profesionálny rozvoj a…

Povinné identifikačné údaje budú do ORSR doplnené automatizovane

​Ministerstvo spravodlivosti SR v spolupráci s registrovými súdmi vykoná automatizované doplnenie identifikačných údajov do obchodného registra a odbremení tak podnikateľov. Potrebnej legislatíve dala vláda zelenú.

Postupné zmeny poľského zákona o Štátnej súdnej rade, ktoré mali za následok zrušenie účinného súdneho preskúmania rozhodnutí tejto rady, ktorými sa prezidentovi republiky predkladajú uchádzači o funkciu sudcu na Najvyššom súde, sú spôsobilé porušovať právo Únie

V prípade preukázaného porušenia zásada prednosti práva Únie ukladá vnútroštátnemu súdu povinnosť neuplatniť takéto zmeny

Next Generation EU: Nové investície do zdravotnej starostlivosti

Slovensko sa v zdravotnej starostlivosti v niektorých obdobiach pandémie COVID-19 dostalo na pokraj svojich možností, pričom bola naplno odhalená nevyhovujúca infraštruktúra ústavnej zdravotnej starostlivosti podčiarknutá nedostatočnou kapacitou verejného sektora promptne a efektívne reagovať na náhle a neočakávané šoky.

Udalosti uplynulého týždňa

odnotenie daňových subjektov, teda takzvaný Index daňovej spoľahlivosti, bude verejný. Návrh novely daňového poriadku schválila vláda. Ministerstvo financií SR chce takto motivovať k dobrovoľnému plneniu daňových povinností a zároveň posilňuje transparentnosť. V zozname budú zverejnení všetci hodnotení podnikatelia, právnické aj fyzické osoby, ich…

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade sťažovateľa, ktorý namietal porušenie práva na súkromie

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade Hájovský proti Slovenskej republike, ktorý sa týkal namietaného porušenia práva na spravodlivé konanie a práva na rešpektovanie súkromného života v súdnom konaní o žalobe na ochranu osobnosti (články 6 ods. 1 a 8 Dohovoru).

Lepšia pomoc pre obete trestných činov aj zlepšenie prístupu spotrebiteľov k spravodlivosti

​Od 1.7.2021 je účinná novela zákona o obetiach trestných činov ako aj novela zákona o upomínacom konaní.

​Novela zákona o obetiach trestných činov významne posilňuje práva obetí a ich ochranu. Úprava je zameraná na posilnenie práv obetí a ich ochranu pred ďalšou viktimizáciou vo viacerých oblastiach, ako napríklad zjednodušenie prístupu k…

Závery Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť

​V utorok 29. júna 2021 sa uskutočnilo 39. zasadnutie Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Okrem plánovaných aktivít a opatrení ministerstva spravodlivosti v oblasti zlepšovania prístupu k spravodlivosti členovia a členky Rady diskutovali napríklad aj o potrebe kamerových záznamov zo zásahov polície, posilnení…

Udalosti uplynulého týždňa

Čerpanie dovoleniek je aktuálnou témou letných mesiacov, s ktorou sa stretávajú zamestnávatelia a zamestnanci. Zákonník práce ustanovuje viacero pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať. Štandardne má zamestnanec v trvalom pracovnom pomere nárok na štyri týždne dovolenky za kalendárny rok. Jej dĺžka sa však môže meniť v závislosti od veku, či…

Domáce násilie a možnosť ochrany prostriedkami súkromného práva. Ústava SR a právo vlastniť majetok

V právnom priadku Slovenskej republiky je právo vlastniť majetok v ústavnoprávnej rovine ústavodarcom právne reglementované v článku 20 ods. 1[1] Ústavy Slovenskej republiky ako aj v čl. 11 ods. 1[2] Listiny základných práv a slobôd. Z hľadiska systematiky Ústavy sa právo vlastniť majetok radí medzi základné práva a…

Prístup ku všetkým údajom o prenose dát a polohe, ktoré umožňujú vyvodiť presné závery o súkromnom živote, možno v súvislosti s trestným konaním povoliť iba na účely boja proti závažnej trestnej činnosti alebo predchádzania vážnym hrozbám pre verejnú bezpečnosť

Právo Únie okrem toho bráni vnútroštátnej právnej úprave, ktorá priznáva právomoc prokuratúre povoliť prístup orgánu verejnej moci k týmto údajom na účely prípravného trestného konania

Spolupracujúci rodičia pri rozvode

Za posledné dva roky sa na prešovskom okresnom súde skrátila doba konania sporu rodinných vecí s maloletými deťmi o štyri mesiace. Účastníci tam majú najneskôr do pol roka v rukách dohodu a rozhodnutie súdu. Počet odvolaní vo veciach starostlivosti o maloletých sa tam za dva roky znížil o tretinu. Na bratislavskom okresnom súde V. sa konanie o…

Súbeh pracovných pomerov u jedného zamestnávateľa a právo zamestnanca na nepretržitý denný odpočinok v zmysle rozsudku Súdneho dvora Európskej Únie

Môže zamestnávateľ, ktorý má s jedným zamestnancom uzatvorené dva pracovné pomery, rozvrhnúť zamestnancovi pracovný čas v rámci jednej pracovnej zmluvy počas doby nepretržitého denného odpočinku vyplývajúcej z inej pracovnej zmluvy uzatvorenej s týmto zamestnávateľom? Na túto otázku odpovedal Súdny dvor Európskej únie vo svojom rozhodnutí vo veci…

Udalosti uplynulého týždňa

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny urobilo ďalší krok pre pomoc ľuďom. Jednorazový pandemický príspevok pre pomoc najnúdznejším rodinám vyplatíme vo výške 333 Eur. Prvé príspevky budú úrady práce automaticky posielať už v priebehu augusta.

Čas pracovnej pohotovosti

Čas pracovnej pohotovosti vo forme nepretržitej dostupnosti zamestnanca pre zamestnávateľa môže byť v celom rozsahu považovaný za pracovný čas, aj keď sa zamestnanec nezdržiava na pracovisku a ani sa nemusí zdržiavať na konkrétnom mieste. Vyplýva to z Rozsudku SD EÚ C‑580/19 zo dňa 9. marca 2021.

Slovak Telekom a.s./Protimonopolný úrad Slovenskej republiky Spoločnosť Slovak Telekom, ktorú Komisia uznala zodpovednou za zneužitie dominantného postavenia na trhu s určitými telekomunikačnými službami, mohli sankcionovať aj slovenské orgány v prípade zneužitia dominantného postavenia na trhu s inými telekomunikačnými službami

Ak Komisia začne postup preskúmania týkajúci sa porušení, ktoré sú totožné s porušeniami stíhanými vnútroštátnymi orgánmi, tieto vnútroštátne orgány strácajú v tejto oblasti svoju právomoc.