Parlamentný vyšetrovací výbor musí v zásade dodržiavať všeobecné nariadenie o ochrane údajov
Nie je to tak v prípade, keď skutočne vykonáva činnosť, ktorej cieľom je zachovanie národnej bezpečnosti
Nie je to tak v prípade, keď skutočne vykonáva činnosť, ktorej cieľom je zachovanie národnej bezpečnosti
V prípade vyhlásenia konkurzu na majetok fyzickej resp. právnickej osoby (t.j. úpadcu) podlieha konkurzu všetok jej majetok, o ktorom to ustanovuje zákon o konkurze a reštrukturalizácii. Medzi majetok, ktorý je spôsobilý stať sa súčasťou konkurznej podstaty, patrí aj obchodný podiel úpadcu v obchodnej spoločnosti. Osud obchodného podielu v prípade…
Rezort školstva navrhol zákaz používania mobilných telefónov na základných školách. Reaguje tým na alarmujúce informácie a dáta o nepriaznivom vplyve mobilov na výsledky a dušenú pohodu žiakov a žiačok. Cieľom zákazu nie je odstránenie digitálnych technológií zo škôl, ale ich premyslené a rozumné využívanie. Podľa výskumov OECD neregulované…
Ak Európska prokuratúra vedie vyšetrovanie vo viacerých členských štátoch Európskej únie, súdy členského štátu prokurátora zodpovedného za vyšetrovanie majú právomoc posúdiť prijatie a odôvodnenie vyšetrovacích opatrení. Súdne preskúmanie vyšetrovacích opatrení v iných členských štátoch sa môže týkať len aspektov týkajúcich sa výkonu týchto…
Rada formálne prijala smernicu o ochrane životného prostredia prostredníctvom trestného práva. Týmto právnym predpisom sa zlepší vyšetrovanie a stíhanie trestných činov proti životnému prostrediu.
Sporovosť civilného konania je okrem arbitrárneho pôsobenia súdu vymedzená i uplatňovaním prejednacieho princípu (formálna pravda), ktorý pôsobí ako opozitum v porovnaní s vyšetrovacím princípom (materiálna pravda) uplatňovaným v mimosporových konaniach civilného procesu. Okrem vyššie uvedenej diferenciácie je možné sporové konania charakterizovať…
Vláda schválila zákon o verejnom obstarávaní, ktorého cieľom je posunúť Slovensko dopredu, urýchliť verejné obstarávania a odbúrať komplikácie. V súčasnosti je totiž tento proces na Slovensku obrovský moloch, lebo desiatky rokov si poslanci vymýšľali rôzne prekážky. Pod zámienkou transparentnosti sa tak zákon o verejnom obstarávaní namiesto…
Daňovníci majú aj tento rok možnosť darovať 2 % zo svojich daní napr. neziskovým organizáciám, občianskym združeniam či nadáciám. Fyzické a právnické osoby, ktoré podávajú daňové priznanie, tak môžu urobiť priamo v daňovom priznaní.
Veľkoobchodný trh s energiou v Európskej únii je teraz lepšie chránený pred manipuláciou s trhom. Rada dnes prijala nové nariadenie, ktorým sa posilní dohľad nad trhom v Európskej únii a zabezpečí otvorená a spravodlivá hospodárska súťaž na veľkoobchodných trhoch s energiou.
Neoddeliteľnou súčasťou obchodovania so štátom sú aj bezpečnostné previerky podnikateľov, pretože zabezpečujú overenie spoľahlivosti subjektov, ktorí majú prístup k citlivým informáciám alebo zohrávajú kľúčovú úlohu v obstarávaní produktov a služieb v súvislosti s ochranou národnej bezpečnosti.
Ministerstvo hospodárstva (MH) SR pripravilo rozsiahlu novelizáciu štyroch základných energetických zákonov, ktoré zohľadňujú najmä skúsenosti z aplikačnej praxe. Novela zákonov prináša najmä sprehľadnenie faktúr pre spotrebiteľov, rozšírenie právomocí a nové kontrolné kompetencie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), čím dochádza k…
Ak Európska prokuratúra vedie vyšetrovanie vo viacerých členských štátoch Európskej únie, súdy členského štátu prokurátora zodpovedného za vyšetrovanie majú právomoc posúdiť prijatie a odôvodnenie vyšetrovacích opatrení. Súdne preskúmanie vyšetrovacích opatrení v iných členských štátoch sa môže týkať len aspektov týkajúcich sa výkonu týchto…
Rada prijala nariadenie o zbere a poskytovaní údajov týkajúcich sa služieb krátkodobého prenájmu ubytovania. Tento legislatívny akt zvýši transparentnosť v oblasti krátkodobého prenájmu ubytovania a pomôže verejným orgánom regulovať túto čoraz významnejšiu zložku odvetvia cestovného ruchu. Ide o posledný krok v rámci rozhodovacieho…
Prinášame vám prehľad významných mandátov popredných advokátskych kancelárií.
Viete, že vo viacerých krajinách sa každý rok vykoná viac než milión výpovedí nájomných zmlúv?
Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny spúšťa od 2. apríla národný projekt Finančné stimuly pre zamestnanosť. Projekt je určený pre ľudí bez práce vo veku do 30 rokov a pre znevýhodnených nezamestnaných. Cieľom je podporiť ich pri získavaní zamestnania, pomôcť im so zapracovaním a motivovať ich, aby si pracovné miesto…
Návrh na začatie prejudiciálneho konania podaný týmto rozhodovacím zložením sa preto vyhlasuje za neprípustný
Vodičské preukazy v mobile a sebahodnotenie spôsobilosti viesť motorové vozidlo sú niektoré zo zmien pravidiel EÚ o vodičských preukazoch, ktoré v stredu 28. 2. 2024 prijali poslanci.
Priamy príbuzný po vzostupnej línii, ktorý je závislý od pracovníka, ktorý je občanom Únie, má nepriamy prospech z rovnosti zaobchádzania, ktorá musí byť tomuto pracovníkovi priznaná. Vnútroštátna právna úprava, ktorá umožňuje odmietnuť priznať dávku sociálnej pomoci takémuto priamemu príbuznému po vzostupnej línii, je v rozpore s právom…
O tom, že popularita kryptoaktív v posledných rokoch vo veľkom narástla, niet žiadnych pochýb. Okrem Bitcoinu, ktorý je v súčasnosti najznámejším kryptoaktívom a kryptomenou, vznikol aj nový trh s digitálnymi objektami (tzv. NFTs – nezameniteľné tokeny, ktoré najčastejšie predstavujú digitálne umelecké diela či iné virtuálne objekty). Súčasný…
Pojem umelá inteligencia (anglicky: artificial intelligence, ďalej len „AI“) v posledných dvoch rokoch zarezonoval spoločnosťou, a dnes už môžeme konštatovať, že sa stal súčasťou...
Európska únia (EÚ) sa dlhodobo snaží o zabezpečenie rovnosti medzi pohlaviami vo všetkých oblastiach spoločenského, politického a ekonomického života. Dôležitou súčasťou týchto...
Prijatie noviel Trestného zákona a Trestného poriadku, a najmä ich obsah a rozsah a predkladateľom komunikovaný účel, boli terčom rozsiahlej kritiky a dokonca aj dôvodom občianskych...
Dňa 1. júla 2024 nadobudol účinnosť zákon č. 108/2024 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej aj ako „Zákon“), ktorým sa zásadne mení právna...
V § 119a ods. 2 Zákonníka práce je zakotvená zásada, podľa ktorej majú ženy a muži právo na rovnakú mzdu za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty. Za rovnakú prácu alebo...
Európsky súd pre ľudské práva (EĽSP) vyniesol rozsudok v prípade L. B. proti Slovenskej republike, podľa ktorého Slovensko porušilo právo otca na rodinný život. Prípad sa týkal dlhého...
Spravovanie a nákup nesplácaných úverov bude mať nový právny rámec, ktorý vstúpi do platnosti už 1. júna 2024. Primárnym cieľom tejto regulácie je riešenie problematiky nesplácaných...
Už ste sa niekedy pokúšali určiť dĺžku výpovednej doby? Časový úsek, ktorý pri skončení pracovného pomeru výpoveďou musí zamestnanec ešte zotrvať u zamestnávateľa (t. j....
Počet detí, o ktorých súdy na Slovensku rozhodovali v rámci rodinnoprávnych konaní, je naďalej mimoriadne vysoký. V roku 2023 súdy rozhodovali o 27 060 deťoch, čo je porovnateľné s...
Novela zákona o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov účinná od 01.01.2024...