7.9.2015
ID: 3017upozornenie pre užívateľov

Poslanci Smeru-SD dávajú ÚS možnosť posielať verdikty elektronicky

Ústavný súd (ÚS) SR by mal dostať možnosť doručovať rozhodnutia, predvolania či iné písomnosti doručované do vlastných rúk aj elektronicky, ak o to účastník konania požiada. V novele zákona o organizácii ÚS SR to navrhujú poslanci vládneho Smeru-SD Jana Laššáková, Róbert Madej, Otto Brixi, Boris Susko, Anton Martvoň, Viera Kučerová a Anna Vitteková.

Ich novela reaguje na prijatie zákona o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci (zákon o e-Governmente). Práve táto právna norma upravuje výkon verejnej moci elektronicky.

Poslanci Smeru-SD pripomínajú, že Kancelária ÚS sa už zapojila projektom "Elektronizácia služieb ÚS SR" do programu Operačný program informatizácia spoločnosti (OPIS). Ten je financovaný prostredníctvom štrukturálnych fondov EÚ. Cieľom projektu je okrem iného aj sprístupnenie elektronických služieb pre občanov v rámci činnosti ústavného súdu, čo umožní jeho zaradenie medzi moderné štátne inštitúcie e-Governmentu.

Účelom navrhovanej novely siedmich poslancov Smeru-SD je teda umožniť plné využitie záväznej elektronickej komunikácie v konaní pred ústavným súdom. "Tak môže dôjsť k úspešnému naplneniu cieľov projektu 'Elektronizácia služieb ÚS SR' realizovaného ústavným súdom," vysvetľujú v dôvodovej správe.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk