občianske právo

Sociálna pomoc: prístup štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom, k opatreniu sociálneho zabezpečenia, sociálnej pomoci alebo sociálnej ochrany nemôže byť podmienený pobytom v členskom štáte v trvaní aspoň 10 rokov

Členský štát nemôže podmieniť prístup štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom, k opatreniu sociálneho zabezpečenia, sociálnej pomoci alebo sociálnej ochrany splnením podmienky – ktorá sa vzťahuje aj na štátnych príslušníkov tohto členského štátu –, aby mali v tomto členskom štáte pobyt aspoň desať rokov, z čoho…

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa

Dňa 1. júla 2024 nadobudol účinnosť zákon č. 108/2024 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej aj ako „Zákon“), ktorým sa zásadne mení právna úprava spotrebiteľského práva na Slovensku. Nový zákon o ochrane spotrebiteľa nahrádza nasledovné právne predpisy:

Pripravenosť na krízy: Rada prijala akt o núdzovej situácii na vnútornom trhu a jeho odolnosti

Rada dnes s konečnou platnosťou schválila nariadenie, ktorým sa stanovuje rámec opatrení týkajúcich sa núdzových situácií a odolnosti vnútorného trhu, známe ako akt o núdzovej situácii na vnútornom trhu a jeho odolnosti (IMERA). Prijatie tohto nariadenia predstavuje posledný krok v rozhodovacom procese.

EĽSP: Slovensko porušilo práva otca na kontakt so synom

Európsky súd pre ľudské práva (EĽSP) vyniesol rozsudok v prípade L. B. proti Slovenskej republike, podľa ktorého Slovensko porušilo právo otca na rodinný život. Prípad sa týkal dlhého a neefektívneho súdneho konania o úprave styku s jeho maloletým synom. Európsky súd priznal sťažovateľovi odškodné vo výške 9-tisíc eur.

Nová právna regulácia pre nesplácanie úverov

Spravovanie a nákup nesplácaných úverov bude mať nový právny rámec, ktorý vstúpi do platnosti už 1. júna 2024. Primárnym cieľom tejto regulácie je riešenie problematiky nesplácaných úverov a podpora rozvoja sekundárnych trhov s nesplácanými úvermi v Európskej únii.

Nové opatrenia na zabezpečenie vyváženého zastúpenia žien a mužov v kótovaných spoločnostiach

Európska únia (EÚ) sa dlhodobo snaží o zabezpečenie rovnosti medzi pohlaviami vo všetkých oblastiach spoločenského, politického a ekonomického života. Dôležitou súčasťou týchto snáh je aj dosiahnutie vyváženého zastúpenia žien a mužov v rozhodovacích pozíciách, najmä v orgánoch spoločností. Jedným z najnovších krokov k dosiahnutiu tohto cieľa je…

Sociálna pomoc: prístup štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom, k opatreniu sociálneho zabezpečenia, sociálnej pomoci alebo sociálnej ochrany nemôže byť podmienený pobytom v členskom štáte v trvaní aspoň 10 rokov

Členský štát nemôže podmieniť prístup štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom, k opatreniu sociálneho zabezpečenia, sociálnej pomoci alebo sociálnej ochrany splnením podmienky – ktorá sa vzťahuje aj na štátnych príslušníkov tohto členského štátu –, aby mali v tomto členskom štáte pobyt aspoň desať rokov, z čoho…

Detské hlasy pri súdnych konaniach: Zabezpečenie ich účasti a ochrany práv

Počet detí, o ktorých súdy na Slovensku rozhodovali v rámci rodinnoprávnych konaní, je naďalej mimoriadne vysoký. V roku 2023 súdy rozhodovali o 27 060 deťoch, čo je porovnateľné s údajmi v roku 2022. Tieto údaje ukazujú, že téma starostlivosti o maloleté deti je neustále aktuálna a dôležitá.

Porušenie autorských práv ako dôsledok trénovania umelej inteligencie

Pojem umelá inteligencia (anglicky: artificial intelligence, ďalej len „AI“) v posledných dvoch rokoch zarezonoval spoločnosťou, a dnes už môžeme konštatovať, že sa stal súčasťou nášho každodenného života. Okrem efektívneho využitia AI v zdravotníctve, zákazníckych servisoch, prekladacích službách na weboch, či v smart domácnostiach, AI nezaostáva…

Právne postavenie utečencov: členský štát nie je povinný automaticky uznať postavenie utečenca priznané v inom členskom štáte

Ak členský štát nemôže zamietnuť žiadosť o medzinárodnú ochranu žiadateľa, ktorému už iný členský štát udelil takúto ochranu, ako neprípustnú z dôvodu vážneho rizika, že tento žiadateľ bude v inom členskom štáte vystavený neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu, musí vykonať nové individuálne posúdenie. Musí však v plnej miere zohľadniť…

Zamestnávatelia pozor! Nové sumy stravného účinné od 1. septembra 2024

Článok informuje o nových sumách stravného pre zamestnancov, ktoré budú platné od 1. septembra 2024 na Slovensku. Tieto zmeny majú priamy dopad na zamestnávateľov, ktorí poskytujú stravné svojim zamestnancom. Nové sadzby sú dôležité nielen pre plnenie zákonných povinností, ale aj pre správne nastavenie vnútorných smerníc vo firmách. Článok ponúka…

Odsúdení dostávajú šancu na reštart života, pomáha im projekt Šanca na návrat

Žiadna práca ani kontakty. Mnohí odsúdení začínajú od nuly, čo otvára dvere recidíve. Znížiť ju a pomôcť odsúdeným začať žiť bežný život má za cieľ národný projekt Šanca na návrat 2. Tento prístup poskytuje hladké prepojenie sveta za mrežami so svetom, ktorý ich čaká po prepustení. Práve v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach…

Nová právna úprava českého zákona o léčivech účinná od 01.01.2024

Hlavným cieľom novely zákona o léčivech je okrem iného zaistenie liekov pre potreby pacientov v ČR, a to v prípade ich aktuálnej nedostupnosti, ako aj predchádzaním vzniku ich nedostupnosti. Autorom novely zákona o léčivech je Vláda ČR.

Nemecký zákon o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch

Od 1. januára 2023 vstúpil do platnosti nemecký zákon „Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz“ – zákon o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (zákon LkSG), ktorého základné charakteristiky zhrnieme v tomto článku. Nemecko sa tak stalo ďalšou krajinou (napr. Francúzsko, Veľká Británia, Holandsko a pod.), ktorá prijala komplex opatrení…

Čo prináša navrhovaná revízia farmaceutických právnych predpisov Európskej Únie?

Podľa informácií zverejnených na oficiálnych webových sídlach kompetentných orgánov Európskej Únie (ďalej aj len „EÚ“) navrhovala Európska komisia (ďalej aj len „EK“) ambicióznu revíziu farmaceutických právnych predpisov EÚ, o ktorej prebiehala v odbornej verejnosti široká diskusia.

Náhrada škody z dôvodu straty príležitosti: Aký je vplyv judikátu INGSTEEL na aktuálne predpoklady náhrady škody?

V súvislosti s konaním spoločnosti INGSTEEL spol. s.r.o proti Úradu pre verejné obstarávanie, podal Okresný súd Bratislava II návrh na začatie prejudiciálneho konania podľa článku 267 ZFEÚ. Európsky súdny dvor rozsudkom zo dňa 06.06.2024 rozhodol, že uchádzač, ktorý bol protiprávne vylúčený z verejného obstarávanie môže požadovať náhradu škody z…

Smernica CSRD – Corporate Sustanability Reporting Directive

Smernica CSRD prepája opatrenia pre dosiahnutie cieľov Európskej zelenej dohody a akčného plánu o udržateľnom financovaní. Od roku 2024 budú každoročne pribúdať podniky, ktoré musia túto smernicu reflektovať. Koho a kedy Smernica CSRD ovplyvní?

Medzinárodná ochrana: postavenie utečenca možno priznať ženám, ktoré sa stotožňujú so základnou hodnotou rovnosti medzi ženami a mužmi

Ženy vrátane maloletých, ktorých spoločnou charakteristikou je stotožnenie sa so základnou hodnotou rovnosti medzi ženami a mužmi, ku ktorému došlo počas ich pobytu v členskom štáte, možno v závislosti od okolností panujúcich v krajine pôvodu považovať za príslušníčky „určitej sociálnej skupiny“, čo predstavuje „dôvod prenasledovania“, ktorý môže…

Strata radosti z dovolenky a jej právne dôsledky

Dovolenka je pre väčšinu ľudí radostným obdobím roka, počas ktorého si môžu oddýchnuť od svojich pracovných, ale aj iných každodenných povinností, načerpať nové sily a stráviť čas so svojou rodinou. V živote však nastanú situácie, kedy vysnívaná dovolenka nesplní všetky očakávania cestujúceho a v nemalom počte prípadov sa stane nočnou morou. Ak…

Letné brigády mladistvých z pohľadu Zákonníka práce

V letnom období mnohí zamestnávatelia využívajú prácu mladistvých zamestnancov. Mladiství zamestnanci zasa časť svojich letných prázdnin radi strávia brigádou, ktorá im vylepší vreckové.