občianske právo

Práva, povinnosti a ochrana nájomcov pred vyhadzovaním

Viete, že vo viacerých krajinách sa každý rok vykoná viac než milión výpovedí nájomných zmlúv?

Voľný pohyb: matka migrujúceho pracovníka Únie môže, pokiaľ je od tohto pracovníka závislá, požiadať o dávku sociálnej pomoci bez toho, aby táto žiadosť spochybnila jej právo na pobyt

Priamy príbuzný po vzostupnej línii, ktorý je závislý od pracovníka, ktorý je občanom Únie, má nepriamy prospech z rovnosti zaobchádzania, ktorá musí byť tomuto pracovníkovi priznaná. Vnútroštátna právna úprava, ktorá umožňuje odmietnuť priznať dávku sociálnej pomoci takémuto priamemu príbuznému po vzostupnej línii, je v rozpore s právom…

Európsky zatykač: odovzdanie vyžiadanej osoby nemožno odmietnuť len z toho dôvodu, že ide o matku maloletých detí

Takéto odovzdanie možno výnimočne odmietnuť len v prípade systémových alebo všeobecných nedostatkov vo vydávajúcom členskom štáte a ak existuje riziko porušenia základných práv dotknutých osôb

Označovanie cien tovarov čakajú zásadné zmeny

V parlamente smeruje do druhého čítania nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý má modernizovať legislatívu a zosúladiť ju s viacerými smernicami EÚ. V uplynulých dňoch prešiel vládny návrh zákona (tlač 53) prvým čítaním. Týmto návrhom sa dosiahne transpozícia viacerých smerníc týkajúcich sa ochrany spotrebiteľa, ktoré však mali byť do právneho…

Spotrebiteľ, ktorý uzavrie lízingovú zmluvu na automobil bez povinnosti kúpy, nemá právo na odstúpenie od zmluvy

Naproti tomu spotrebiteľ, ktorý uzavrel zmluvu o úvere s cieľom kúpiť vozidlo bez toho, aby bol riadne informovaný o svojich právach a povinnostiach, môže kedykoľvek odstúpiť od zmluvy, ak mu nebola poskytnutá úplná a presná informácia, pokiaľ k tomuto odstúpeniu od zmluvy dôjde pred jej úplným splnením

O požiadavke určitosti výpovede z nájmu nebytového priestoru

Výpoveď z nájmu nebytového priestoru predstavuje legitímny prostriedok ukončenia nájomnej zmluvy. Prípustné výpovedné dôvody oboch zmluvných strán – prenajímateľa a nájomcu – sú špecifikované v Zákone č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov (ďalej len „Zákon o nájme nebytových priestorov“). Zmluvné strany musia pri výpovedi…

Covid-19: Súdny dvor potvrdil určité zákazy cestovania a požiadavky týkajúce sa skríningového testovania a karantény počas zdravotnej krízy

V pandemickej situácii môže členský štát zakázať iné než nevyhnutné cesty do iných členských štátov, ktoré sú na základe ich zdravotnej situácie klasifikované ako oblasti s vysokým rizikom nákazy. Môže tiež požadovať, aby sa osoby, ktoré vstupujú na jeho územie, podrobili skríningovému testovaniu a dodržali karanténu. Tieto pravidlá však musia byť…

Sexuálne zneužívanie detí: Rada a Európsky parlament sa dohodli na predĺžení ochranného opatrenia

Predsedníctvo Rady a zástupcovia Európskeho parlamentu dosiahli predbežnú dohodu o nariadení, ktorým sa predlžuje platnosť dočasného opatrenia na boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí online. Platnosť tohto dočasného opatrenia sa na základe dohody predĺži do 3. apríla 2026.

Iba zavinené porušenie všeobecného nariadenia o ochrane údajov môže viesť k uloženiu správnej pokuty

Ak je subjekt, ktorému je pokuta uložená, súčasťou skupiny spoločností, pokuta sa vypočíta na základe obratu skupiny

Podvod na DPH v rozhodovacej činnosti slovenských súdov

Súdny dvor Európskej únie poskytuje svojou pravidelnou rozhodovacou činnosťou bohatú zbierku kritérií a pravidiel pre súdy a daňové orgány členských štátov, ktorými možno identifikovať podvodné konanie v rámci obchodného reťazca, a na základe toho priznať, prípadne odmietnuť zdaniteľnej osobe nárok na odpočet dane z pridanej hodnoty. Možno v…

Rada a Parlament otvárajú cestu k európskemu preukazu osoby so zdravotným postihnutím a európskemu parkovaciemu preukazu pre osoby so zdravotným postihnutím

Predsedníctvo Rady dnes dosiahlo dohodu s vyjednávačmi Európskeho parlamentu o smernici, ktorou sa ustanovuje európsky preukaz osoby so zdravotným postihnutím a európsky parkovací preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím.

Zrušenie vyživovacej povinnosti k dieťaťu pri zmene študijného odboru na vysokej škole

Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom je zákonnou povinnosťou rodičov. Všeobecne podľa § 62 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z., o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o rodine“) platí, že trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Zároveň platí, že nemožno paušálne určiť, kedy môžeme hovoriť o schopnosti dieťaťa…

Nosenie náboženských symbolov na pracovisku: verejná správa môže rozhodnúť o zákaze nosenia takýchto symbolov všetkým svojim zamestnancom

Vnútroštátne súdy skúmajú, či prijaté opatrenia zosúladia slobodu náboženského vyznania s legitímnymi cieľmi, na ktorých je tento zákaz založený

Správne nastavenie konania prokuristu v spoločnosti

Prokúra je významný a pomerne často využívaný inštitút zastúpenia v podnikateľskom prostredí. V aplikačnej praxi sa najmä u našich zahraničných klientov stretávame s rozličnými požiadavkami na nastavenie konania prokuristu za spoločnosť, ktoré sú bežné v ich domovských krajinách. V posledných rokoch sa však v súdnej praxi objavili viaceré…

Európsky akt o slobode médií: zástupcovia členských štátov EÚ potvrdili predbežnú dohodu

Veľvyslanci členských štátov pri EÚ dnes schválili predbežnú dohodu, ktorú 15. decembra 2023 dosiahli vyjednávači Rady a Európskeho parlamentu o novom právnom predpise zameranom na vytvorenie spoločného rámca pre mediálne služby na vnútornom trhu EÚ a naochranu slobody médií, plurality médií a redakčnej nezávislosti v…

Čas kriminalizovať nenávistné prejavy a trestné činy z nenávisti podľa práva EÚ

Poslanci vyzývajú Radu, aby konečne dosiahla pokrok v oblasti právnych predpisov s cieľom zabezpečiť primeranú úroveň ochrany pred nenávisťou pre všetkých v Európe.

Vylúčenie spoločníka v spoločnosti s ručením obmedzeným súdom

Jedným zo spôsobov ukončenia účasti spoločníka v spoločnosti je jeho vylúčenie súdom. Ustanovenie § 149 zákona č. 513/1991 Zb., Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov („Obchodný zákonník“) zakotvuje, že vylúčenia súdom sa môže spoločnosť domáhať na súde len u takého spoločníka, ktorý porušuje závažným spôsobom svoje povinnosti, „hoci na…

Cezhraničné premiestnenie sídla spoločnosti

Problematika cezhraničného premiestnenia sídla spoločnosti bola po dlhú dobu v slovenskej právnej úprave riešená pomerne stroho. Kľúčovými v tomto prípade boli ustanovenie § 26 Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov a judikatúra Súdneho dvora Európskej únie.

Nekalá podmienka zmluvy o spotrebiteľskom úvere zabezpečenom nehnuteľnosťou slúžiacou ako rodinné obydlie

Súd musí posúdiť proporcionalitu medzi možnosťou predajcu alebo dodávateľa požadovať splatenie celého úveru a závažnosťou nesplnenia povinnosti spotrebiteľom

Plánované odmietnutie nástupu do lietadla: cestujúci majú právo na náhradu, aj keď sa nedostavili na odbavenie a o tomto odmietnutí nástupu do lietadla boli informovaní najmenej dva týždne pred plánovaným časom odletu

Keď cestujúca nemohla vykonať odbavenie online na ňou rezervovaný let z Frankfurtu nad Mohanom do Madridu, ktorý sa mal uskutočniť na druhý deň, kontaktovala spoločnosť LATAM Airlines. Táto spoločnosť jej následne oznámila, že bez toho, aby ju o tom vopred informovala, ju presmerovala na let, ktorý sa uskutočnil deň predtým. Tiež ju informovala…