finančné právo

Crowdfunding alebo hromadné financovanie

Hromadné financovanie alebo crowdfunding predstavuje modernú a čoraz viac etablovanú metódu alternatívneho získavania finančných prostriedkov, a to predovšetkým pre startupy a malé a stredné podniky. Podstata crowdfundingu spočíva v spojení investorov (fyzických a právnických osôb), ktorí disponujú voľným kapitálom s podnikmi, ktoré hľadajú…

Klasifikácia kryptoaktív – poskytovanie právnych stanovísk pre účely MiCA a MIFID II

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/1114 o trhoch s kryptoaktívami („Nariadenie MiCA“) predstavuje významný krok v regulácii kryptoaktív na úrovni Európskej únie. Cieľom Nariadenia MiCA je zabezpečiť jednotné pravidlá pre emitentov kryptoaktív a poskytovateľov služieb kryptoaktív, zvýšiť ochranu investorov a podporiť inováciu a…

Zdaňovanie príjmov z predaja nehnuteľností

Táto problematika je relatívne rozsiahla a v rámci Highgate sa jej venujeme komplexne s ohľadom na možnosti daňovej optimalizácie a právneho štrukturovania. Niektoré témy sme rozoberali v rámci našej veľkej konferencie o právnych a daňových investičných štruktúrach pri real estate (viac informácií tu). Táto téma je však aj témou fyzických osôb, a…

Smernica CSRD – Corporate Sustanability Reporting Directive

Smernica CSRD prepája opatrenia pre dosiahnutie cieľov Európskej zelenej dohody a akčného plánu o udržateľnom financovaní. Od roku 2024 budú každoročne pribúdať podniky, ktoré musia túto smernicu reflektovať. Koho a kedy Smernica CSRD ovplyvní?

Európska legislatíva reaguje na technologický vývoj na finančnom trhu reguláciou kryptoaktív

Obchodovanie s kryptoaktívami sa čoskoro začlení do regulovaného finančného trhu. Na vykonávanie určitých činností spojených s kryptoaktívami bude potrebné získať povolenie od príslušného dozorného orgánu, ktorým bude na Slovensku Národná banka Slovenska. Čo to pre obchodníka s kryptomenami znamená? Kto spadá do výpočtu subjektov, ktorých sa…

Reformy Bazilej III: nové pravidlá EÚ na posilnenie odolnosti bánk voči hospodárskym otrasom

Rada prijala nové pravidlá, ktorých cieľom je zvýšiť odolnosť bánk pôsobiacich v EÚ voči možným hospodárskym otrasom. Cieľom zmien je zvýšiť odolnosť bánk, posilniť dohľad nad nimi a riadenie rizík. Okrem toho posilnia dohľad a udržateľnosť v bankovom sektore.

Zdaňovanie: Rada sa dohodla na nových pravidlách pre postupy pri zrážkovej dani (FASTER)

Rada dosiahla dohodu (všeobecné smerovanie) o bezpečnejších a rýchlejších postupoch na získanie úľavy pri dvojitom zdanení, čo pomôže zvýšeniu cezhraničných investícií a boju proti zneužívaniu daňového systému. Cieľom tzv. iniciatívy FASTER je zvýšiť bezpečnosť a efektívnosť postupov zrážkovej dane v EÚ pre cezhraničných investorov, vnútroštátne…

Prijatie nových pravidiel EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí

Európsky parlament prijal balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.Nové zákony zabezpečujú, že ľudia s legitímnym záujmom, vrátane novinárov, odborníkov z médií, organizácií občianskej spoločnosti, príslušných a dozorných orgánov budú mať okamžitý, neobmedzený, priamy a…

Kryptopodnikatelia vs. banky – prečo banky odmietajú kryptopodnikateľov?

V posledných rokoch na Slovensku čoraz viac narastá popularita v podnikaní s kryptomenami. Aj napriek čoraz väčšej právnej regulácii je podnikanie s kryptomenami obľúbenou doménou začínajúcich podnikateľov. V praxi sa ale začínajúci podnikatelia stretávajú s mnohými prekážkami, ktoré im bránia v začatí podnikania. Jedným z najväčších problémov je…

Ako sa vyhnúť daňovej exekúcii? Kľúčová je komunikácia s FS

Občania či podnikatelia sa môžu dostať do situácie, že nedokážu zaplatiť daň v lehote splatnosti a vznikne im daňový nedoplatok. V takomto prípade je dôležité komunikovať s daňovým úradom, pričom daňovníci môžu využiť viaceré zákonné možnosti, ako túto situáciu riešiť.

Ako darovať 2 % z daní

Daňovníci majú aj tento rok možnosť darovať 2 % zo svojich daní napr. neziskovým organizáciám, občianskym združeniam či nadáciám. Fyzické a právnické osoby, ktoré podávajú daňové priznanie, tak môžu urobiť priamo v daňovom priznaní.

MiCA: Jednotný právny rámec pre kryptoaktíva

O tom, že popularita kryptoaktív v posledných rokoch vo veľkom narástla, niet žiadnych pochýb. Okrem Bitcoinu, ktorý je v súčasnosti najznámejším kryptoaktívom a kryptomenou, vznikol aj nový trh s digitálnymi objektami (tzv. NFTs – nezameniteľné tokeny, ktoré najčastejšie predstavujú digitálne umelecké diela či iné virtuálne objekty). Súčasný…

Podvod na DPH v rozhodovacej činnosti slovenských súdov

Súdny dvor Európskej únie poskytuje svojou pravidelnou rozhodovacou činnosťou bohatú zbierku kritérií a pravidiel pre súdy a daňové orgány členských štátov, ktorými možno identifikovať podvodné konanie v rámci obchodného reťazca, a na základe toho priznať, prípadne odmietnuť zdaniteľnej osobe nárok na odpočet dane z pridanej hodnoty. Možno v…

Neoprávnený presun dôkazného bremena na daňový subjekt

Počas výkonu daňovej kontroly je daňový subjekt povinný na základe svojich tvrdení predkladať správcovi dane dôkazy na podporu svojich tvrdení. Pokiaľ daňový subjekt predloží všetky doklady, ktoré od neho je možné požadovať, je na správcovi dane, aby uvedené posúdil a následne vyhodnotil. V prípade ak správca dane aj napriek všetkým zisteniam…

Poskytovatelia platobných služieb majú nové povinnosti

Poskytovatelia platobných služieb majú od 1. januára tohto roku povinnosť monitorovať príjemcov cezhraničných platieb a zasielať informácie finančnej správe o tých, ktorí prijímajú štvrťročne viac ako 25 platieb. Vyplýva im to z legislatívy, ktorú Európska komisia (EK) prijala v roku 2020.

Exekútori vymohli rekordných vyše 321 miliónov eur

Daňoví exekútori priniesli za rok 2023 do štátneho rozpočtu vyše 321 miliónov eur, čo je o 15 miliónov eur viac ako za rok 2022. Je to výsledok správne nastavenej stratégie vymáhania, ktorá reflektuje na aktuálne európske trendy manažmentu daňových dlhov, rýchle, efektívne a cielené využitie zákonných možností, kontinuálny vývoj analytických…

Ochrana spotrebiteľov: požadovať od spotrebiteľa, aby znášal neprimerané náklady spojené s úverom odlišné od úrokov, môže predstavovať nekalú podmienku

Traja občania uzavreli v Poľsku zmluvy o spotrebiteľskom úvere. Podľa týchto zmlúv musia okrem požičanej sumy zvýšenej o úroky zaplatiť dodatočné poplatky a provízie. Tieto náklady spojené s úverom odlišné od úrokov sú veľmi vysoké a zodpovedajú niekoľkým desiatkam percentuálnych bodov požičaných súm.

Nekalá podmienka zmluvy o spotrebiteľskom úvere zabezpečenom nehnuteľnosťou slúžiacou ako rodinné obydlie

Súd musí posúdiť proporcionalitu medzi možnosťou predajcu alebo dodávateľa požadovať splatenie celého úveru a závažnosťou nesplnenia povinnosti spotrebiteľom

Finančná správa vyhrala dlhoročný súdny spor o 15,43 milióna eur

Finančná správa (FS) uspela v dlhoročnom súdnom spore so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP), a.s. o sumu 15,43 milióna eur. V uplynulých dňoch nadobudol právoplatnosť rozsudok Najvyššieho správneho súdu SR, ktorý potvrdil, že postup FS bol správny pri zistení účelovej zmeny akcionárov SPP, a.s. s cieľom získať daňovú výhodu v podobe…

Podmienky uplatnenia daňového bonusu

Daňovník, ktorý v zdaňovacom období 2023 dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, príjmy z podnikania či z inej samostatnej zárobkovej činnosti, si môže uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. Suma daňového bonusu, o ktorú sa znižuje daň, je 50 eur mesačne, ak vyživované dieťa dovŕšilo 18 rokov…