18.12.2015
ID: 3149upozornenie pre užívateľov

Úver na darčeky môže priniesť radosť na Vianoce i exekúciu v budúcnosti

Nepodľahnúť predvianočným emóciám a pamätať na to, že človek by sa mal "prikrývať iba takou perinou, akú si môže dovoliť". To sú dve základné rady Slovenskej komory exekútorov (SKE) pre ľudí, ktorí sú ochotní vziať si na kúpu vianočných darčekov úver.

"Ani pred Vianocami, hoci je pochopiteľné, že chceme potešiť svojich blízkych, sa neoplatí zbytočne zadlžovať a vystavovať sa tak možným komplikáciám v budúcnosti," pripomenula hovorkyňa SKE Stanislava Kolesárová.

Pripomína, že najmä dôchodcovia a sociálne slabšie skupiny obyvateľstva sú náchylné podceniť svoje reálne finančné možnosti a zobrať na seba záväzky, ktoré v budúcnosti nebudú môcť splácať. Poukázala na to, že do rizika ženie ľudí aj agresívna predvianočná reklama či angažovanie celebrít, ktoré predvianočné zadlžovanie považujú za niečo samozrejmé a dodávajú mu punc dôveryhodnosti a bezpečia. "V reklame sa však nehovorí o tom, že výsledkom neuváženého zadlženia sa pred Vianocami a následnej dlhovej špirály môže byť v budúcnosti až exekúcia," povedala hovorkyňa SKE.

Ak sa už občania rozhodnú požičať si peniaze, Kolesárová nabáda dôkladne si naštudovať úverové podmienky. Pamätať by mali tiež na to, že čím dlhšie sa rozhodnú úver splácať, tým viac ho preplatia. "Dôležitejšia ako výška splátky je pritom ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), ktorá zohľadňuje všetky náklady spojené s úverom a mieru jeho ročného preplatenia," dodala Kolesárová.

Hovorkyňa SKE dala v súvislosti s úverovým rizikom do pozornosti aj stránku SKE, na ktorej môže verejnosť v sekcii Nebuďte naším klientom nájsť praktické rady, ako sa nedostať do exekúcie. Občanom v exekúcii zasa poskytuje SKE bezplatnú poradňu, ktorá za dva roky existencie pomohla už vyše 2000 ľuďom. Na webe možno nájsť modelové prípady z poradne.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk