25.11.2016
ID: 3542upozornenie pre užívateľov

P. Pčolinský navrhuje obmedziť odmeny pre exekútorov pri exekúcii

Odmena exekútora pri exekúcii by nemala presiahnuť sumu vymáhanej pohľadávky. Určiť by sa mala ako percento z vymoženého plnenia. V pozmeňujúcom návrhu k novele Exekučného poriadku to navrhol poslanec Peter Pčolinský z klubu Sme rodina. Obmedziť chce aj trovy v exekučnom konaní.

"Navrhuje sa, aby sa spresnilo pravidlo odmeny exekútora. Odmena sa určí ako percento z vymoženej sumy plnenia a určuje sa limit, že odmena nesmie presiahnuť výšku vymáhaného nároku," uviedol Pčolinský v závere štvrtého rokovacieho dňa 11. schôdze Národnej rady SR.

Podľa poslanca sa tým zamedzí situáciám, keď pri bagateľných pohľadávkach 10-, 20- či 50-eurových musel dlžník zaplatiť na odmeny exekútora sumy neúmerne vysoké oproti vymáhanej povinnosti. "Poznáme množstvo prípadov, keď sa z 50-eurovej istiny stali 500-eurové exekúcie," vysvetlil Pčolinský.

Poslanec navrhuje obmedziť aj trovy právneho zastúpenia v exekučnom konaní. "Chceme tým zabrániť obchodovaniu s pohľadávkami," uviedol. Dnes podľa neho niektoré spoločnosti s nimi obchodujú, lebo vedia, že na trovách sa im investícia, za ktorú kúpili pohľadávku, niekoľkonásobne vráti.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) opozičný návrh víta. "Súhlasím s návrhom, ktorý predniesol pán Pčolinský. Je to ďalší krok k férovým exekúciám," vyhlásila v závere diskusie o novele Exekučného poriadku.

Právna norma má skoncovať s donekonečna otvorenými exekučnými konaniami, ako aj odbremeniť súdy od exekučnej agendy, a tým zlepšiť prístup k spravodlivosti. Novela je súčasťou Žitňanskej reformného balíka. Zmeny v Exekučnom poriadku majú od apríla popri zefektívnení exekúcií priniesť väčšie požiadavky na exekútorov, oveľa jednoduchší má byť aj odklad exekúcie. Novinkou je napríklad i zverejňovanie poverení na vykonanie exekúcie. O právnej norme budú poslanci rozhodovať v utorok 29. novembra.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk