Spravodajstvo

NRSR: Poslanci výsledok škótskeho referenda vítajú

(TASR) Poslanci Národnej rady (NR) SR vítajú zotrvanie Škótska vo Veľkej Británii. Ako vyplynulo z ankety TASR, Británia je podľa nich veľmi dôležitým členom Európskej únie (EÚ) a jej roztrieštenie by mohlo spôsobiť vážne problémy.

NR SR: Liberáli podávajú sťažnosti na ÚS pre zamedzenie výkonu ich mandátov

(TASR) Pätica liberálnych poslancov z hnutia NOVA podáva sťažnosti na Ústavný súd (ÚS). Sú totiž presvedčení, že Smer-SD vyradením opozičných návrhov zákonov zamedzil výkon ich mandátu a nedodržaním zákonnej 24-hodinovej lehoty pri voľbe člena Súdnej rady SR porušil zákon o rokovacom poriadku.

Zrušenie Mečiarových amnestií podporuje 60 poslancov NR SR

(TASR) Viac ako 60 poslancov reagovalo na list podpredsedu Národnej rady (NR) SR a predsedu KDH Jána Figeľa, v ktorom ich vyzýva na zrušenie Mečiarových amnestií.

L. Žitňanská: To, že ÚS nerozhoduje z procesných dôvodov, je problém

(TASR) To, že Ústavný súd (ÚS) SR nerozhoduje z procesných dôvodov, je podľa poslankyne Národnej rady SR Lucie Žitňanskej (Most-Híd) problém, keďže si tým neplní svoju základnú funkciu. Uviedla to v dnešnej v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Vyhlásenie Úradu vlády SR k návrhu zákona o petičnom práve

(TASR) V súvislosti s poznatkami aplikačnej praxe a v nadväznosti na niektoré zmeny v právnom poriadku SR pripravil Úrad vlády SR návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 85/1990 Zb. o petičnom práve v znení neskorších predpisov.

MZV: Minister Lajčák predložil PZ RE druhý zoznam kandidátov na sudcu ESĽP

(TASR) Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák predložil Parlamentnému zhromaždeniu Rady Európy (PZ RE) druhý zoznam kandidátov zo Slovenska na miesto sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Pre TASR to potvrdil riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Peter Susko.

NRSR: G. Gál odovzdal v podateľni parlamentu novelu Zákona o štátnom občianstve

(TASR) Poslanec Národnej rady SR za Most-Híd Gábor Gál odovzdal dnes do podateľne parlamentu návrh na zmenu Zákona o štátnom občianstve SR, ktorý má odstrániť stav, keď občan Slovenskej republiky nemôže nadobudnúť občianstvo iného štátu bez toho, aby nestratil to slovenské. Informoval o tom hovorca strany Most-Híd Gabriel…

NRSR: A. Kiska a P. Paška hovorili o ústavných sudcoch, na riešenie si počkajú

(TASR) Otázka vyriešenia dvoch chýbajúcich sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR sa odsúva na čas, kým ÚS nerozhodne o sťažnostiach piatich prezidentom odmietnutých kandidátov. Povedal to dnes novinárom predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD), ktorý o tejto téme hovoril s prezidentom Andrejom Kiskom v stredu (17.9.).

OTS: Slovenská advokátska komora nesúhlasí s návrhom ministerstva financií...

(TASR-OTS) Slovenská advokátska komora nesúhlasí s návrhom ministerstva financií, ktoré predkladá do NR SR novelu zákona v snahe bojovať proti daňovým únikom, podľa ktorej by advokáti, lekári, notári a súdni exekútori mali povinne vydávať bločky z registračných pokladníc.

ÚS SR: Pozastavil účinnosť ustanovení o sudcovských previerkach

(TASR) Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR na dnešnom neverejnom zasadnutí rozhodlo o pozastavení účinnosti tých častí noviel zákonov, ktoré sa týkajú sudcovských previerok. Informovala o tom hovorkyňa ÚS SR Anna Pančurová.

M. Lajčák v októbri oznámi rade vlády, kam bude spadať ľudskoprávna agenda

(TASR) Šéf ľudskoprávnej rady vlády Miroslav Lajčák plánuje na budúcomesačnom zasadnutí rady oznámiť jej členom, pod koho bude spadať agenda ľudských práv. Táto oblasť minulý rok na základe zmeny kompetenčného zákona prešla pod rezort diplomacie.

Minister Borec očakáva od J. Bajánkovej a D. Švecovej, že zlepšia meno justície

(TASR) Od sudkýň Jany Bajánkovej a Daniely Švecovej, ktoré sa postavia na čelo justície, minister spravodlivosti Tomáš Borec očakáva, že jej vrátia dobré meno medzi občanmi. Uviedol to dnes po zasadnutí vlády v reakcii na utorkovú (16.9.) voľbu predsedu Súdnej rady a predsedu Najvyššieho súdu.

NRSR: Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií ukladal verejným funkcionárom pokuty

(TASR) Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií dnes opäť ukladal pokuty verejným funkcionárom, ktorí sa previnili voči ústavnému zákonu. Traja prídu o niekoľko mesačných platov.

NR SR: M. Lajčák: Rešpektujeme celistvosť Ukrajiny, preto sme podporili sankcie

(TASR) Slovenská republika rešpektuje územnú celistvosť Ukrajiny, aj preto sme odsúdili kroky Ruska vedúce proti týmto princípom, a preto sme podporili sankcie EÚ voči Rusku. Na dnešnom spoločnom rokovaní Zahraničného výboru NR SR a Výboru NR SR pre európske záležitosti to vyhlásil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant…

VLÁDA: Schválila povinné nahrávanie v občianskom súdnom konaní

(TASR) Súdy by mali mať po novom povinnosť vyhotovovať popri zápisnici zo súdnych pojednávaní aj zvukový záznam. Predpokladá to novela Občianskeho súdneho poriadku, ktorú dnes schvália vláda.

Ústavný súd SR zamietol návrh na neústavnosť novely zákona o organizácii ÚS

(TASR) Ústavný súd (ÚS) SR dnes zamietol návrh skupiny 49 poslancov Národnej rady (NR) SR, ktorí namietali neústavnosť novely zákona o organizácii ÚS. Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková v krátkom odôvodnení uviedla, že k zamietnutiu návrhu došlo z procesných dôvodov, keďže na schválenie, je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých sudcov…

ÚS SR zamietol podanie o neústavnosti dvojakého občianstva

(TASR) Ústavný súd (ÚS) SR zamietol návrh skupiny 30 poslancov o neústavnosti zákona o štátnom občianstve. Podľa odôvodnenia predsedníčky ÚS Ivetty Macejkovej k tomuto rozhodnutiu došlo z procesných dôvodov, pretože sa nenašiel dostatočný počet sudcov ÚS, ktorí by rozhodli o ústavnosti, alebo neústavnosti zákona. „Rozhodnúť musí nadpolovičná…

Súdna rada: D. Švecová sa stala kandidátkou na predsedníčku Najvyššieho súdu SR

(TASR) Daniela Švecová sa stala kandidátkou na predsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR. V tajnej voľbe dnes získala 11 hlasov členov Súdnej rady SR.

M. LAJČÁK: Návšteva v Iráne bola dôležitá pre reštart vzájomných vzťahov

(TASR) Za dôležitú návštevu v správnom čase označil svoju dvojdňovú cestu (15. - 16. 9.) v Iráne šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. "Je istým reštartom našich vzťahov," konštatoval pre TASR.

MZV: Víta ratifikáciu Asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou

(TASR) Slovenský rezort diplomacie víta dnešnú ratifikáciu Asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou. "Je to dôležitý krok na ceste Ukrajiny k približovaniu sa k Európskej únii," vyhlásil tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.