4.9.2014
ID: 2487

MZVaEZ: Minister M. Lajčák sa zúčastní na summite NATO

(TASR) Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák odcestuje dnes (3. 9. 2014) do Cardiffu, kde sa zajtra a v piatok (4. – 5. septembra) koná vrcholné stretnutie štátov Severoatlantickej aliancie (NATO).

Oficiálnu delegáciu SR povedie prezident Andrej Kiska a okrem šéfa diplomacie v nej budú aj minister obrany Martin Glváč a náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky genpor. Milan Maxim.
     
Cieľom summitu je rozhodnúť o ďalšom smerovaní NATO tak, aby aj naďalej predstavovalo najvyššiu garanciu bezpečnosti pre svojich členov. Hlavnou diskutovanou otázkou bude reakcia Aliancie na súčasný vývoj na Ukrajine, jeho možné dopady na bezpečnosť spojencov a spôsoby, ako im čeliť.
     
Okrem otázok súvisiacich s celkovým posilnením obranyschopnosti členských štátov Aliancie, jej akcieschopnosti a vnútornej jednoty, budú témami rokovaní summitu aj prehodnotenie vzťahov s Ruskom vo svetle jeho súčasných aktivít, ukončenie operácie ISAF v Afganistane a pokračovanie angažovanosti medzinárodného spoločenstva pri stabilizácii tejto krajiny, či komplexný rozvoj partnerstiev NATO, vrátane perspektívy jeho ďalšieho rozširovania a posilnenia spolupráce s inými medzinárodnými organizáciami.
     
Informácie poskytol Tlačový a informačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

3.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.