29.8.2014
ID: 2462

Riešenie otázky ústavných sudcov má podľa P. Pašku nájsť prezident A. Kiska (2)

(TASR) Ak prezident Andrej Kiska nájde na ústavnej úrovni mechanizmus ako ďalej v prípade chýbajúcich ústavných sudcov, predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) ho bude rešpektovať. Povedal to pre TASR Paška.

"U nás, na úrovni Národnej rady, nedošlo k spochybneniu, k porušeniu ústavy. Všetko prebehlo v súlade so zákonom. Teraz je to na pánovi prezidentovi," uviedol šéf parlamentu. Tvrdí, že medzi ním a prezidentom nie je žiadny spor. Ide len o nájdenie ústavného riešenia vzniknutej situácie. O ústavných sudcoch budú ústavní činitelia hovoriť na spoločnom stretnutí. Termín ešte nie je stanovený.
     
Ústavný súd má momentálne o dvoch sudcov menej. Prezident totiž odmietol vymenovať väčšinu z kandidátov, ktorých zvolil parlament hlasmi Smeru-SD. Vymenoval len jedného - Janu Baricovú. Zo šestice ponúknutých kandidátov mal vybrať troch. U ostatných však prezident nezistil "trvalý záujem o ústavné právo a ústavné súdnictvo". Kiska pripomenul, že sa rozhodoval na základe osobného rozhovoru aj odporúčaní právnických autorít.
     
Prezident chcel, aby Paška vyhlásil novú voľbu. Predseda parlamentu to neurobil, podľa neho nie je možná. Trvá na tom, že Kiska si nesplnil svoju ústavnú povinnosť. Je presvedčený, že Národná rada SR nepochybila. "Národná rada splnila všetky náležitosti ústavy. Riadnym spôsobom v tajných voľbách za splnenia všetkých kritérií, čo nikto nikdy nenamietal a nenapadol, dala prezidentovi možnosť naplniť jeho mocenský rozmer, teda vybrať slobodne troch sudcov," uviedol Paška.
     
Podľa ústavného právnika Petra Kresáka je možné nájsť riešenie patovej situácie aj bez toho, aby sa muselo čokoľvek ústavne meniť. "Chce to len mieru pochopenia," poznamenal. Riešenie, ktoré by si vedel predstaviť, nepovedal. Nechce, aby jeho slová niekto označil za účelové, keďže aj on kandidoval za ústavného sudcu, ale neuspel. Vedel by si však predstaviť, že by sa prezidentom odmietnutí kandidáti obrátili na Ústavný súd a ten by prišiel s nálezom.

28.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.