28.8.2014
ID: 2455

Národnú radu SR podľa A. Záborskej nezaujíma diskusia o novom zložení EK (2)

(TASR) Národná rada SR nejaví záujem o prebiehajúce rokovania o novom zložení Európskej komisie (EK). Myslí si to europoslankyňa Anna Záborská z KDH.

Odvoláva sa na to, že pred sobotňajším (30.8.) stretnutím predsedov vlád členských štátov EÚ nebude rokovať Výbor NR SR pre európske záležitosti. Na sobotňajšom zasadnutí v Bruseli sa majú riešiť nominácie na podpredsedu Komisie pre zahraničnú politiku. Parlamentný európsky výbor sa má zísť až 8. septembra, personálne nominácie na členov EK podľa Záborskej v programe nemá.
     
"Som prekvapená, že v Národnej rade SR sa vôbec nebude diskutovať o pozícii Slovenska pri rozhodovaní o budúcom šéfovi európskej diplomacie," uviedla Záborská.
    
Europoslanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) si tiež všimol, že európsky výbor nebude rokovať pred stretnutím predsedov vlád v Bruseli. Považuje to za ignoráciu Národnej rady zo strany premiéra Roberta Fica a jeho strany Smer-SD.
     
Štefanec na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente zdôraznil, že premiér si má pred každým takýmto rokovaním pýtať od parlamentu mandát, s ktorým môže ísť na stretnutie do Bruselu. Podľa Štefanca tým, že výbor nebude a že premiér si mandát nevypýta, porušuje zákon.
     
Podľa predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboša Blahu (Smer-SD) poslanec Štefanec klame. "Premiér pred každou Európskou radou chodí na eurovýbor, ktorý mu schvaľuje mandát na Európsku radu, čo je ľahko overiteľný fakt. V porovnaní s predošlými predsedami vlád je v tomto navyše najpoctivejší, nikdy riadne summity nevynechá a čo si pamätám, ak niekedy pred radou nebol výbor, tak len preto, že išlo o mimoriadne neplánované rady, keď je prakticky nemožné výbor zvolať a premiér to nijako nemôže ovplyvniť," povedal Blaha.
     
Ako poznamenal, v sobotu (30.9.) je mimoriadna Európska rada a návrh stanoviska vlády majú všetci poslanci eurovýboru vo svojich mailoch. SDKÚ-DS v eurovýbore reprezentuje jej predseda Pavol Frešo. "Štefanec má možnosť spojiť sa so svojím predsedom a spýtať sa jeho, prečo mu o tom nepovedal. To, že v SDKÚ nefunguje komunikácia medzi jej predsedom a podpredsedom, predsa neznamená, že vláda porušuje zákon. Znamená to, že tá strana prestala normálne fungovať," doplnil Blaha.

27.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.