27.5.2013
ID: 232

Nový etický kódex pre sudcov?

(TASR) – Historicky najnižšia dôveryhodnosť justície je dôvodom na otvorenie diskusie na tému sudcovskej profesijnej etiky. Vyplýva to zo záverov konferencie o sudcovskej etike.

"Jeden z najkľúčovejších dôvodov, prečo si sudcovia definujú požiadavky na svoje správanie vo forme etického kódexu, je práve dôvera verejnosti. Považujú to za nevyhnutnú kompenzáciu nezávislosti, ktorá im bola poskytnutá," povedala právnička Zuzana Čaputová spolupracujúca s organizáciou VIA IURIS. Podľa nej aj v Bangalórskych princípoch sa konštatuje, že dôvera verejnosti v súdny systém má najvyššiu dôležitosť. "Ak ľudia majú akceptovať súdne rozhodnutie, tak to veľmi úzko súvisí s tým, že musia dôverovať justícii a dôverovať justícii budú vtedy, ak sudcovia budú dodržiavať vysoké štandardy správania," tvrdí Čaputová. Dodala, že samotný fakt, že niekto prejde výberovým konaním na sudcu, vôbec nezaručuje, že je preskúšaný aj "z nejakej hodnotovej orientácie".

Účastníci konferencie vo svojich záveroch vyzvali Súdnu radu SR, aby prinajmenšom otvorila diskusiu o potrebe schválenia nového etického kódexu, otvorila diskusiu o vytvorení etickej komisie, a aby pri určovaní obsahovej náplne vzdelávania sudcov kládla dôraz na vzdelávanie v etike. Zároveň vyzvali Justičnú akadémiu SR, aby realizovala pravidelné vzdelávanie v etike a nakoniec adresovali výzvu aj samotným sudcom, aby sa podieľali na vytvorení etických pravidiel a ich napĺňaní. Čaputová pripomenula, že sudcovia aj v súčasnosti majú svoj kódex, je však veľmi stručný.
     
Čaputová informovala o výsledkoch prieskumu o postojoch verejnosti k súdnictvu, ktorý pre VIA IURIS uskutočnila agentúra FOCUS v apríli 2013. Vyplýva z neho, že nedôveru k slovenským súdom prejavili viac ako dve tretiny respondentov (69 percent). Zo zoznamu niekoľkých možných dôvodov nedôvery voči súdom na Slovensku najviac respondentov označilo ako príčinu nedôvery osobu sudcu. Až 43 percent totiž vybralo názor, podľa ktorého "sudcovia sú nedôveryhodní", 30 percent opýtaných vybralo názor, že "súdne konania dlho trvajú" a 19 percent súhlasí s názorom, že "sudcovia sú v poriadku, ale slovenské zákony nie sú dobré".


Zdroj: TASR
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk