3.9.2014
ID: 2481

PREZIDENT: So zástupcami mimovládnych organizácií hovoril o výbere sudcov

(TASR) Sprísniť kritériá výberu sudcov, vypracovať štandardizáciu výberových procesov na miesta sudcov a zabezpečiť ich otvorenosť a transparentnosť. To sú návrhy, ku ktorým sa na dnešnom rokovaní v Prezidentskom paláci dopracovali zástupcovia mimovládnych organizácií a prezident Andrej Kiska.

"Som presvedčený, že úlohou prezidenta je zvolávať takéto okrúhle stoly, diskutovať o problémoch v spoločnosti, aby som potom mohol so zodpovednými, s poslancami, s členmi vlády, s príslušným ministrom o tomto probléme hovoriť a navrhovať riešenie," povedal po stretnutí Kiska. Schôdzku zvolal po tom, ako minulý týždeň oznámil, že u jednej kandidátky pozastavil vymenovanie do sudcovskej funkcie, pretože vznikli pochybnosti o výberovom procese, v ktorom bola úspešná. Najvyšší predstaviteľ SR pripomenul, že v spoločnosti panuje nedôvera v súdnictvo, a preto podľa neho musí byť výberu sudcov venovaná nesmierna dôležitosť. "Nemyslím si, že úlohou prezidenta je robiť nejakú personalistiku alebo detektívnu kanceláriu, som presvedčený o tom, že výberové komisie a Súdna rada by mali posúdiť a zvážiť schopnosť kandidátov," doplnil.
     
Podľa Zuzany Čaputovej, advokátky spolupracujúcej s Via Iuris, by bolo vhodné spresniť kritériá na výber sudcov, pretože v slovenskej legislatíve sú definované len veľmi vágne a stručne. Štandardizácia výberových procesov podľa nej znamená, že by mal byť vypracovaný štandardizovaný hodnotiaci hárok, aby kritéria a hodnotenia výberovej komisie v ústnej časti mali istý rámec, ktorý by bol rovnaký pre všetkých uchádzačov o sudcovské povolanie. "Zároveň sme hovorili o tom, že by bolo vhodné, aby existovali spresnenia z hľadiska oblastí, ktoré majú byť predmetom kladenia otázok v ústnej časti," dodala. Na základe skúseností z praxe ďalej uviedla, že dostať sa k hodnotiacim hárkom z ústnej časti výberového procesu nie je ľahké. "Z našej praxe vyplýva, že neboli sprístupňované, napriek tomu, že to zákon garantuje. Hovorili sme o tom, že by bolo vhodné nahrávanie výberových procesov, aby následne Súdna rada a prezident mali k dispozícii objektívny záznam z ústnej časti výberového procesu," uzavrela.
     
Dnešného stretnutia sa zúčastnila aj Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play, Samuel Spáč z Transparency International Slovensko, združenie sudcov Za otvorenú justíciu zastupoval sudca Ján Hrubala a Ministerstvo spravodlivosti SR šéf sekcie legislatívy Juraj Palúš. "Výstupy z tohto pracovného stretnutia budú predmetom ďalšej diskusie s tými, ktorým prináleží tieto rozhodnutia činiť, to znamená s členmi vlády a s poslancami Národnej rady," zhrnul Palúš. Podľa informácií z prezidentskej kancelárie bol na dnešné stretnutie pozvaný aj zástupca Združenia sudcov Slovenska, no nik na pozvanie nereagoval.

2.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.