20.8.2014
ID: 2421

SIS: Návrh rozpočtu pre SIS len v obmedzenej miere zodpovedá skutočným potrebám

(TASR) Návrh rozpočtu pre Slovenskú informačnú službu (SIS) na budúci rok len v obmedzenej miere zodpovedá skutočným potrebám SIS na plnenie si základných povinností.

"Hoci ide stále len o návrh rozpočtu na rok 2015, ktorý doposiaľ nebol predmetom rokovania Národnej rady Slovenskej republiky, aktuálna požiadavka na poskytnutie rozpočtových prostriedkov len v obmedzenej miere zodpovedá skutočným potrebám Slovenskej informačnej služby na plnenie základných povinností a úloh pri ochrane bezpečnosti štátu a jeho občanov. Požiadavka navýšenia prostriedkov zo strany SIS sa pri každom návrhu rozpočtu pravidelne počas viacerých rokov opakuje a vždy sa spája výlučne s potrebou a nutnosťou investícií do technických prostriedkov a informačných systémov s cieľom zabezpečenia minimálneho štandardu modernizácie týchto zariadení tak, ako si to vyžadujú záväzky Slovenskej republiky v tejto oblasti," uviedol pre TASR hovorca SIS Branislav Zvara.
    
Práve táto oblasť bola z dôvodu nepriaznivého vývoja verejných financií dlhodobo zanedbávaná a potreba modernizácie v tejto oblasti je vzhľadom na aktuálny veľmi dynamický vývoj informačných technológií nutná. "SIS si pochopiteľne uvedomuje, že v čase, keď sú verejné financie následkami doznievajúcej hospodárskej krízy stále napäté, nemôže požadovať finančné zabezpečenie na úrovni významných partnerských spravodajských služieb, potrebuje však finančné prostriedky zodpovedajúce jej postaveniu spravodajskej služby operujúcej v strategicky a geopoliticky významnej stredoeurópskej oblasti, v ktorej plní záväzky nielen voči SR aj jej občanom, ale aj voči partnerom v NATO a EÚ. Napriek tejto nezávideniahodnej situácii, SIS v rámci svojej činnosti prijíma primerané opatrenia, aby bola schopná si plniť úlohy v súlade so zákonom," dodal na záver hovorca SIS.
     
SIS by mohla na rok 2015 počítať s príspevkom zo štátneho rozpočtu vo výške 44,3 milióna eur, čo pre tajnú službu znamená nárast takmer o 1,4 milióna eur. Vyplýva to z prvého návrhu štátneho rozpočtu na rok 2015, ktorý v piatok 15. augusta zverejnilo Ministerstvo financií SR.
     
V tejto rozpočtovej kapitole stúpli najmä kapitálové výdavky, a to o 101 percent. Podľa rezortu financií je dôvodom práve potreba zabezpečenia nevyhnutnej modernizácie informačných systémov SIS.

19.8.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.