4.9.2013
ID: 741upozornenie pre užívateľov

Oznamovatelia korupčného správania budú chránení

Ministerstvo vnútra plánuje na jeseň predložiť na rokovanie vlády návrh zákona o ochrane oznamovateľov korupčného správania. V piatok 30. augusta 2013 na brífingu o tom informovali minister vnútra Róbert Kaliňák a minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Hlavnou myšlienkou zákona je, že osoby, ktoré korupciu nahlásia, budú chránené a nebudú šikanované v pracovnoprávnych vzťahoch. Minister vnútra Robert Kaliňák dodal : „Ochrana oznamovateľov sa nebude týkať len korupčného správania, ale aj ďalších nekalých činností, o ktorých sa stále diskutuje."

V poslaneckých návrhoch protikorupčného zákona, ktoré do parlamentu predložili poslanci Daniel Lipšic a Ján Figeľ, bola ako ako motivácia k oznámeniu korupčného správania finančná odmena. Ako upozornil minister spravodlivosti Tomáš Borec: "V našich podmienkach sú finančné odmeny v rozpore s Trestným zákonom. U nás funguje systém povinného ohlasovania korupcie a ten, kto ju neoznámi, je trestne stíhaný."

Téma odmeňovania ešte nie je uzatvorená: "Odmeňovanie nemôže byť generálne. Hovoríme o prípadoch, kde dôjde k nejakej mimoriadnej hospodárskej úspore, tam chceme, aby takáto možnosť bola, nie však vo forme motivácie, ale skôr poďakovania." dodal minister vnútra.

Protikorupčný zákon je vo svojej finálnej fáze. Jeho koordinátorom je splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač. Pod záštitou jeho úradu v súčasnosti prebiehajú rokovania rezortov vnútra, spravodlivosti, práce, sociálnych vecí a rodiny a kultúry. Do procesu tvorby zákona vstupujú aj mimovládne organizácie. Hlavné body sú už predbežne dohodnuté. Zákon ako celok by mohol byť predstavený v priebehu októbra.

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk