28.9.2015
ID: 3039upozornenie pre užívateľov

Súdna rada rozhodne na základe previerok o prvých 19 kandidátoch na sudcov

Súdna rada má v rukách prvé takzvané previerky kandidátov na sudcov. Posudzovať ich bude na neverejnom zasadnutí, ktoré sa uskutoční v pondelok (28.9.).

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) dodal rade podklady k 19 uchádzačom o sudcovskú kariéru. Informovala o tom kancelária rady. Členovia najvyššieho samosprávneho orgánu súdnictva za zavretými dvermi rozhodnú o tom, či víťazi výberových konaní na súdoch splnili predpoklady sudcovskej spôsobilosti.

Kancelária rady informovala, že na pondelkovom zasadnutí sa môžu zúčastniť iba členovia rady a kandidáti na vymenovanie za sudcu. „Ďalšie osoby sa na zasadaní môžu zúčastniť len so súhlasom rady,“ spresnila. Previerky dodané bezpečnostným úradom sú v stupni utajenia Vyhradené.

Hlasovanie členov rady o jednotlivých kandidátoch bude tajné. „Súdna rada je povinná uznesenie bezodkladne doručiť kandidátovi do vlastných rúk,“ doplnila kancelária.

Preverovať spoľahlivosť sudcov ukladá novela ústavy a novela zákona o sudcoch, ktorá platí od septembra 2014 a presadila ju vládna strana Smer-SD spolu z opozičným KDH. Zatiaľ sa inštitút vzťahuje iba na kandidátov na tento ústavný post.
 
Paragrafy týkajúce sa previerok sudcov pozastavil Ústavný súd na návrh Súdnej rady. Previerky pre sudcov vstupujúcich do systému rada nenapadla. O spôsobilosti vybraných kandidátov na sudcov rozhoduje Súdna rada, ktorej boli kandidáti povinní doručiť vyplnený dotazník s 30 otázkami. Členovia rady budú vychádzať tiež z podkladov Národného bezpečnostného úradu.

NBÚ má zisťovať, či sa uchádzač nespráva korupčne, nemá vzťahy s osobami z prostredia organizovaného zločinu, nedisponuje majetkom neprimeraným jeho príjmom, nie je pod preukázateľným nátlakom v dôsledku finančnej situácie, ale aj to, či nie je závislý od konzumácie alkoholu alebo iných návykových látok.

Previerky časovo predĺžili výber nových sudcov. NBÚ má na zhromaždenie a vyhodnotenie informácií lehotu päť mesiacov, ktorú môže natiahnuť o dva mesiace. Výsledkom celého procesu bude rozhodnutie Súdnej rady, ktorá na neverejnom zasadnutí kandidáta odporučí, alebo naopak. V prípade negatívneho stanoviska sa kandidát môže obrátiť na Ústavný súd SR.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk