29.7.2013
ID: 558

Udalosti uplynulého týždňa

(TASR) - Nový generálny prokurátor Jaromír Čižnár trvá na svojich prioritách, ktoré prezentoval pri svojom menovaní do funkcie napriek tomu, že bol kritizovaný za nespomenutie boja proti korupcii. Ako vyhlásil na tlačovej konferencii, oblasť korupcie rieši najmä špeciálny prokurátor.

Odhlasovanie áut čestným vyhlásením stojí zato opätovne schváliť
22. júla (TASR) - Poslanec Národnej rady SR Jaroslav Baška (Smer-SD) je presvedčený, že novelu zákona o odpadoch prinášajúcu možnosť odhlásiť neexistujúce vozidlo na základe čestného vyhlásenia, stojí zato opätovne v parlamente schváliť. Uviedol to dnes pre TASR v reakcii na rozhodnutie prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ktorý právnu normu NR SR vrátil a odporučil ju neprijať ako celok. Pri takomto druhu veta poslanci v zákone nemôžu nič meniť, rozhodujú len o jeho schválení či neschválení.

Posilnenie právomocí EÚ v oblasti daní by bolo pre Slovensko škodlivé
22. júla (TASR) - Vyhlásenia europoslanca za Smer-SD Vladimíra Maňku o tom, že by sa mali posilniť centrálne právomoci Európskej únie (EÚ), sú pre Slovensko veľmi škodlivým zámerom. Vyhlásil to opozičný poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS).

Pre ministra Čaploviča je inšpiratívny povinný nultý ročník v Rumunsku
23. júla (TASR) - Ministra školstva Dušana Čaploviča (Smer-SD) na rumunskom školskom systéme inšpiruje povinný nultý ročník, ktorý tam absolvujú všetky deti pred nástupom do prvého ročníka. Páči sa mu tiež, že v Rumunsku chodí do škôlok viac detí ako u nás. Šéf rezortu to povedal dnes po podpísaní programu spolupráce v oblasti vzdelávania na roky 2013 – 2016 s rumunským ministrom národného školstva Remusom Pricopiem.

Buďme lídrami zelených tém, ale nie na úkor kvality života
23. júla (TASR) – Štrukturálna reforma systému obchodovania s emisiami (ETS) a rámec pre politiku v oblasti zmeny klímy a energetiky do roku 2030 boli témy dnešného stretnutia ministra životného prostredia SR Petra Žigu s britským ministrom pre klimatické zmeny a energetiku Edwardom Daveym v Bratislave.

Štátny tajomník MZVaEZ SR Peter Burian: „Ekonomická kooperácia pre nás ostáva hlavnou prioritou
23. júla (TASR) - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Burian prijal v pondelok 22. júla 2013 mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Macedónskej republiky v Rakúsku Gjorgjia Filipova. Stretnutie bolo zamerané na otázky integrácie Macedónska do NATO a Európskej únie a otázky bilaterálnej slovensko-macedónskej spolupráce.

Návrh zákona o volebnej kampani diskriminuje nezávislých kandidátov
24. júla (TASR) - Návrh zákona o volebnej kampani diskriminuje nezávislých kandidátov do orgánov miestnej samosprávy v porovnaní s kandidátmi politických strán. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda Stálej konferencie organizácií tretieho sektora Jozef Behýl.

Prieskumy verejnej mienky o justícii sú neobjektívne
24. júla (TASR) - Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (NS SR) Štefan Harabin tvrdí, že prieskumy verejnej mienky na Slovensku o justícii sú neobjektívne. Dôkazom sú podľa jeho názoru prieskumy agentúry Polis a MVK zverejnené s odstupom dvoch pracovných dní

Prídavky sa budú odoberať iba za závažné porušenia školského poriadku
25. júla (TASR) - Za mejkap alebo pusu spolužiakovi sa prídavky rušiť nebudú. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR takto reaguje na vyhlásenia strany SaS, ktorá dnes podrobila ostrej kritike novelu zákona o prídavku na dieťa.

Prezident podporuje výstavbu ropovodu cez Bratislavu
25. júla (TASR) - Občianske združenie (OZ) Nie ropovodu zaskočil postoj prezidenta SR Ivana Gašparoviča k zákonu o významných investíciách. Novela je podľa OZ šitá na mieru ropovodu Bratislava – Schwechat.

J.ČIŽNÁR: Na svojich prioritách trvám, korupciu rieši najmä špeciálny procurator
26. júla (TASR) - Nový generálny prokurátor Jaromír Čižnár trvá na svojich prioritách, ktoré prezentoval pri svojom menovaní do funkcie napriek tomu, že bol kritizovaný za nespomenutie boja proti korupcii. Ako vyhlásil na tlačovej konferencii, oblasť korupcie rieši najmä špeciálny prokurátor.

SMK: Zbiera podpisy k zákonu o podmienkach výkonu volebného práva
26. júla (TASR) - Strana maďarskej komunity (SMK) štartuje hromadné pripomienkové konanie k zákonu o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene Občianskeho súdneho poriadku. Cieľom je vyzbierať 500 podpisov, čo by znamenalo, že ministerstvo vnútra sa musí s týmito návrhmi zaoberať.

OTVORENÉ SÚDY

Spustil portál, ktorý má ľuďom pomôcť kontrolovať prácu sudcov
23. júla (TASR) - Kvalitu a rýchlosť práce slovenských súdov môžu ľudia lepšie sledovať prostredníctvom stránky OtvorenéSúdy.sk, ktorú dnes na tlačovej besede predstavil riaditeľ Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel Šípoš. Stránka ponúka detailné informácie o rozhodnutiach, pojednávaniach, majetkových priznaniach i sankciách pre viac ako 1700 slovenských sudcov.

Pochybuje o správnosti niektorých údajov v projekte Otvorené súdy
24. júla (TASR) - Zámer Transparency International Slovensko (TIS) v projekte Otvorené súdy hodnotí združenie sudcov Za otvorenú justíciu (ZOJ) pozitívne, pretože chce zjednodušiť prístup verejnosti k informáciám o sudcoch a súdoch. Pre TASR to uviedla prezidentka ZOJ Katarína Javorčíková. Združenie však zároveň pochybuje o správnosti niektorých údajov.

Reakcia Najvyššieho súdu SR na TIS
24. júla (TASR-OTS) - Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR) vyzýva Transparency International Slovensko (TIS), aby zverejňovalo na svojej stránke www.otvorenesudy.sk o práci sudcov pravdivé informácie. Nimi uvedený projekt, za 20 000 eur, je iba čiastočným "vykradnutím" oficiálnej databázy ministerstva spravodlivosti, ktorých webová stránka obsahuje podstatne viac presnejších a aktualizovaných informácií.

Vyzýva TIS, aby v projekte Otvorené súdy zverejňovala pravdivé informácie
24. júla (TASR) - Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR) vyzýva Transparency International Slovensko (TIS), aby zverejňovala na svojej stránke otvorenesudy.sk o práci sudcov pravdivé informácie. Vyplýva to zo stanoviska NS SR k projektu Otvorené súdy, ktorý má ľuďom pomôcť kontrolovať prácu sudcov.


Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk