5.8.2013
ID: 588

Udalosti uplynulého týždňa

(TASR) - Za prvých sedem mesiacov tohto roka udelil parlamentný Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií 48 pokút spolu v hodnote 107.612 eur. TASR o tom informoval jeho predseda Miroslav Beblavý s tým, že ide o historicky najvyšší objem pokút. Po ich zaplatení budú príjmom štátneho rozpočtu.

NÁRODNÁ RADA 

Téma trestov za drogy sa opäť otvára, OĽaNO chce zvýšiť sadzbu
29. júla (TASR) - Zníženie sadzby pri drogovej trestnej činnosti zo štyroch na tri roky bolo zlým krokom, a preto je potrebné vrátiť ju späť. Tvrdia to poslanci z hnutia OĽaNO, ktorí na septembrovú schôdzu NR SR predložili návrh novely Trestného zákona. Chcú tak "napraviť škody, ktoré Slovensku a jeho občanom spôsobila v oblasti prevencie kriminality, najmä u mladých ľudí, 'drogová koalícia' tvorená politickými stranami Smer-SD a SaS".

Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií udelil tento rok pokuty vyše 107.000 eur
1. augusta (TASR) - Za prvých sedem mesiacov tohto roka udelil parlamentný Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií 48 pokút spolu v hodnote 107.612 eur. TASR o tom informoval jeho predseda Miroslav Beblavý s tým, že ide o historicky najvyšší objem pokút. Po ich zaplatení budú príjmom štátneho rozpočtu.

Petíciu za ochranu mravnosti už podpísalo viac ako 25.000 ľudí
1. augusta (TASR) - Poslanec Národnej rady SR za hnutie OĽaNO Branislav Škripek pokračuje v zbieraní podpisov pod petíciu za ochranu mravnosti detí a mládeže vo verejnom priestore. Na to, aby sa ňou musel zaoberať parlament, potrebuje 100.000 podpisov. Aktuálne ich má vyše 25.000. Škripek bude podporu pre svoju kampaň "Nahota na predaj" hľadať aj na víkendovom CampFeste.


Pozn.:

ÚS SR: Sudcovia, namietaní J. Čentéšom, môžu rozhodovať o námietke prezidenta
29. júla (TASR) - Sudcovia Ústavného súdu SR Ján Auxt a Ľubomír Dobrík, ktorých predpojatosť namietal Jozef Čentéš v súvislosti s kauzou jeho nevymenovania za generálneho prokurátora, nie sú vylúčení z výkonu sudcovskej funkcie v danej veci. Rozhodol o tom dnes na neverejnom zasadnutí nultý senát Ústavného súdu SR zložený z predsedu Rudolfa Tkáčika a sudkýň Ľudmily Gajdošíkovej a Ivetty Macejkovej. ÚS SR o tom informoval na svojej webovej stránke.

RADÍME: Organizátor musí pred detským táborom požiadať RÚVZ o jeho posúdenie
29. júla (TASR) - Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v záujme ochrany zdravia detí kontrolujú plnenie povinností organizátora zotavovacieho podujatia v rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru, uviedla pre TASR hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová. Povinnosťou organizátora zotavovacieho podujatia pre deti a mládež je písomne požiadať najmenej 30 dní pred začiatkom jeho konania RÚVZ, príslušný podľa miesta konania podujatia, o jeho posúdenie, dodala vedúca odboru detí a mládeže RÚVZ Katarína Slotová.

Voľby VÚC: Na voľby do samosprávnych krajov štát minie takmer 10 mil. eur
29. júla (TASR) - Voľby do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré sa uskutočnia 9. novembra tohto roku, budú štát stáť takmer 10 miliónov eur. Uvádza sa to v Návrhu organizačno-technického zabezpečenia volieb do orgánov samosprávnych krajov v roku 2013, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložilo ministerstvo vnútra.

POLÍCIA: Odporúča vodičom počas horúčav zvýšenú opatrnosť na cestách
30. júla (TASR) - Počas horúcich dní je aj bezpečnosť na cestách vystavená veľkej skúške. Svedčia o tom aj dopravné nehody so smrteľnými následkami, ktoré sa v posledných dňoch stali v Prešovskom kraji. Polícia preto vyzýva vodičov, aby nepodceňovali dôsledky horúčav na ich pozornosť a dbali na bezpečnosť a plynulosť premávky.

GP v súčasnosti nebude poskytovať informácie o výberových konaniach
31. júla (TASR) - Generálna prokuratúra (GP) Slovenskej republiky v súčasnosti nebude poskytovať informácie o výberových konaniach na funkcie vedúcich prokurátorov. Dnes je posledný deň na podanie prihlášok do výberového konania na uvoľnené posty v rámci prokuratúry. Ako na svojej prvej tlačovej besede na záver minulého týždňa informoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár, médiá a verejnosť budú informované o výsledkoch výberového konania. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár predstaví úspešných uchádzačov, ktorí budú po ukončení celého procesu výberového konania vymenovaní do funkcie vedúceho prokurátora. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Rezort obrany prehodnotí pristúpenie k dohode na nákup plynových masiek
31. júla (TASR) - Rezort obrany prehodnotí pristúpenie k dohode na nákup plynových masiek. "Rozhodli sme sa prehodnotiť pristúpenie k tejto dohode, aby to nebolo dôvodom lacných politických atakov na ministerstvo obrany," uviedla dnes v reakcii na vyhlásenie opozičnej strany SaS hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková. SaS dnes vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD), aby sa zasadil za zastavenie nákupu plynových masiek a za vypísanie nového tendra s reálnou špecifikáciou plynovej masky.

MZV SR: Dôrazne odporúčame necestovať do niektorých oblastí Egypta
1. augusta (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vzhľadom na pokračujúcu zhoršenú bezpečnostnú situáciu v Egypte dôrazne neodporúča slovenským občanom cestovať do oblasti severného Sinaja a všetkých prihraničných oblastí. Na severe Sinajského polostrova sa aktivizujú radikálne militantné skupiny a zvyšuje sa frekvencia teroristických útokov.

NS SR: Pripravuje podnet na stíhanie ústavných sudcov pre prepustenie piťovca 
2. augusta (TASR) - Najvyšší súd (NS) SR pripravuje podnet na disciplinárne stíhanie trojice ústavných sudcov za prepustenia jedného z piťovcov, Milana Š., na slobodu. Podľa NS SR nález Ústavného súdu, v ktorom sa konštatuje porušenie práv obvineného, ohrozil právnu istotu, stabilitu, vymožiteľnosť práva a bezpečnosť štátu a nemá nič spoločné s ochranou ľudských práv.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk