Spravodajstvo

PREZIDENT: O budúcnosti Slovenska sa rozhoduje v školách, potrebujú reformu

(TASR) O tom, ako bude vyzerať Slovensko o 10 - 20 rokov, sa rozhoduje už dnes v stredných a vysokých školách. Každý pritom vie, že slovenské školstvo potrebuje reformu, zdôraznil v utorok (30.9.) prezident SR Andrej Kiska.

Komuniké z rokovania Bezpečnostnej rady SR 1. októbra 2014

(TASR) Bezpečnostná rada Slovenskej republiky sa dnes zišla na 68. schôdzi a rokovala pod vedením predsedu Roberta Fica. Bezpečnostná rada Slovenskej republiky vyhodnotila aktuálnu bezpečnostnú situáciu v Slovenskej republike a vo svete.

NRSR: D. Jarjabek pozval pápeža Františka na Slovensko

(TASR) Predseda kultúrneho a mediálneho parlamentného výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) pozval pápeža Františka na návštevu Slovenska. Slovenská delegácia odovzdala dnes na generálnej audiencii Svätému Otcovi dary a navštívila aj priestory Vatikánu. TASR to potvrdil Jarjabek.

Prvá oficiálna cesta nového šéfa maďarskej diplomacie povedie do Bratislavy

(TASR) Prvá oficiálna zahraničná cesta nového maďarského ministra zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Pétera Szijjártóa povedie do Bratislavy. Informovala o tom dnes agentúra MTI.

NRSR: Návrh na odvolanie ministra J. Richtera podá opozícia 9. októbra

(TASR) Minister práce Ján Richter (Smer-SD) bude čoskoro čeliť pokusu o odvolanie. Opozícia má totiž už dostatočný počet podpisov (35) na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej sa chce pokúsiť o vyslovenie nedôvery Richterovi.

NRSR: M. Beblavý chce, aby notári medzi sebou súťažili cenami za svoje služby

(TASR) Poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý (nezaradený, Sieť) je iniciátorom hromadnej pripomienky verejnosti, ktorej cieľom je znížiť notárske poplatky a umožniť overenie listiny alebo podpisu aj na poštovom úrade. V rámci pripravovanej novely Notárskeho poriadku navrhuje zmenu, ktorá na zníženie ceny služieb využije trhový mechanizmus a…

ENVIRO: Krajiny V4 budú v Bruseli spolu presadzovať zmäkčenie zelených cieľov EÚ

(TASR) Krajiny Vyšehradskej štvorky, Rumunska a Bulharska sa budú na októbrovom summite Európskej únie spoločne snažiť o zmäkčenie uvažovaných cieľov Európskej únie v oblasti životného prostredia. Dohodli sa na tom zástupcovia ich rezortov životného prostredia počas dvojdňového rokovania v Bratislave.

ANS chce, aby rast nákladov na platy v zdravotníctve vykryl štát

(TASR) Regionálne nemocnice žiadajú, aby budúcoročný rast nákladov na mzdy ich zamestnancov vykryl štát. V opačnom prípade hovoria o hrozbe rušenia oddelení. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) upozorňuje, že zákonné zvýšenie platov lekárov a zvýšenie minimálnej mzdy a koeficientu minimálnej mzdy u zdravotníckych i nezdravotníckych zamestnancov…

M. Glváč: Podpis dohôd o Afganistane je nevyhnutným predpokladom novej misie NATO, do ktorej sa plánuje zapojiť aj Slovensko

(TASR) Podpis bilaterálnej bezpečnostnej dohody medzi USA a Afganistanom, ktorá je právnym rámcom pre úspešné spustenie novej misie začiatkom roka 2015, ako aj podpis dohody o pôsobení síl NATO v Afganistane, ktorá bola podpísaná, je pozitívnou správou. Schválenie dohôd bolo nevyhnutné pre spustenie novej nebojovej misie NATO po roku 2014, do…

MZVaEZ SR: Návšteva francúzskeho štátneho tajomníka pre európske záležitosti H. Désira pred októbrovou Európskou radou

(TASR) Štátny tajomník rezortu diplomacie Peter Javorčík sa dnes (30. septembra 2014) v Bratislave stretol so svojim francúzskym kolegom Harlemom Désirom.

NRSR: NOVA chce zdaňovať príslušenstvo k istine sadzbou 99 percent

(TASR) Časy, keď štát prehratými súdnymi spormi prichádza o značné finančné zdroje pre neúmerné a nemorálne úroky z omeškania, sa musia skončiť. Tvrdí to líder hnutia NOVA a poslanec NR SR Daniel Lipšic (nezaradený), ktorý na riešenie situácie predložil do parlamentu návrh novely zákona o dani z príjmov. Právnou normou sa bude parlament zaoberať…

NRSR: Matovičovci chcú vrátiť ľuďom odobraté slovenské občianstvo

(TASR) Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chcú vrátiť slovenské občianstvo ľuďom, ktorí oň prišli pre prijatie občianstva iného štátu. Rovnako chcú zabezpečiť, aby ľudia po splnení určitých podmienok o slovenský pas neprichádzali.

V Bratislave rokujú šéfovia envirorezortov krajín V4, Bulharska a Rumunska

(TASR) V hlavnom meste rokujú predstavitelia ministerstiev životného prostredia krajín V4, Rumunska a Bulharska. Hostiteľom dvojdňovej schôdzky je šéf slovenského ministerstva Peter Žiga. Ide v poradí o 21. stretnutie hláv envirorezortov Vyšehradskej štvorky. Slovensko od júla 2014 tomuto regionálnemu združeniu krajín predsedá.

Cudzinecká polícia rozšíri od októbra stránkové hodiny a dni

(TASR) Cudzinecká polícia sídliaca na Hrobákovej ulici 42 v Bratislave rozšíri od 1. októbra stránkové hodiny a dni. Chce tak vybavovať žiadosti rýchlejšie a efektívnejšie. Informovala o tom dnes hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

NRSR: Minister J. Richter bude zrejme čoskoro čeliť pokusu o odvolanie

(TASR) Minister práce Ján Richter (Smer-SD) bude čoskoro zrejme čeliť pokusu o odvolanie. Opozícia má totiž už dostatočný počet podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej sa chce pokúsiť o vyslovenie nedôvery Richterovi.

MV SR: L. Kurilovskú inaugurovali za rektorku Akadémie PZ

(TASR) Novovymenovaná rektorka Akadémie Policajného zboru (APZ) v Bratislave Lucia Kurilovská nechce, aby jej rektorstvo bolo vnímané na základe určitého piedestálu, ale chce byť rektorkou, ktorej dvere sú vždy otvorené pre každého, kto má študijný či pracovnoprávny problém. Povedala to dnes počas jej inaugurácie na pôde…

SDKÚ-DS: Podpredsedovia M. Fedor, I. Štefanec a V. Novotný sa vzdali funkcií

(TASR) Traja podpredsedovia SDKÚ-DS Viliam Novotný, Ivan Štefanec a Martin Fedor sa dnes vzdali svojich funkcií. Ich rezignácia prišla po tom, čo sa delegátom dnešného mimoriadneho Kongresu SDKÚ-DS nepodarilo odvolať Pavla Freša z funkcie predsedu strany.

P. CSÁKY: Zákon o občianstve v SR nie je v súlade s normami EÚ

(TASR) Slovenský zákon o štátnom občianstve je v rozpore s európskym dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ale aj s viacerými právnymi normami Európskej únie. Vyhlásil to dnes v Budapešti poslanec Európskeho parlamentu za SMK Pál Csáky v reakcii na skutočnosť, že Ústavný súd SR minulý týždeň nerozhodol o návrhu skupiny poslancov…

Stanovisko MZVaEZ SR k uloženiu 50. ratifikačnej listiny Zmluvy o obchodovaní so zbraňami u depozitára GT OSN

(TASR) Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR víta ďalší pokrok smerujúci k nadobudnutiu platnosti Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (Arms Trade Treaty - ATT) uložením päťdesiatej ratifikačnej listiny tejto zmluvy u depozitára GT OSN. MZVaEZ SR zároveň víta podpisy ďalších signatárov tejto zmluvy.

NR SR: Opozícia opäť navrhuje podrobnejšie majetkové priznania funkcionárov

(TASR) Opozícia opäť predkladá novelu zákona o konflikte záujmov, ktorá má sprísniť majetkové priznania verejných funkcionárov. Ide o kompromisný návrh, na ktorom sa v roku 2013 dohodli všetky opozičné strany spolu so Smerom-SD. Oznámil to na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Miroslav Beblavý (nezaradený, Sieť), Lucia Žitňanská (Most-Híd)…