Spravodajstvo

PEVŠ hostila renomovaných európskych právnikov

(TASR) Paneurópska vysoká škola (PEVŠ) v Bratislave dnes v rámci slovenskej časti 19. Svetového kongresu Medzinárodnej akadémie komparatívneho práva hostila renomovaných európskych právnikov. Tí diskutovali na tému vplyvu systémových zmien v krajinách strednej a východnej Európy v oblasti právnej vedy a náuky. TASR o tom informovala Helena…

PREZIDENT: Na stretnutí s nemeckým prezidentom hovoril o kríze na Ukrajine

(TASR) Situácia v súvislosti s krízou na Ukrajine dominovala dnešnému stretnutiu hláv štátov Slovenska a Nemecka v Berlíne.

J. ČENTÉŠ: Rozhodnutie Ústavného súdu SR beriem na vedomie

(TASR) Prokurátor Generálnej prokuratúry SR Jozef Čentéš berie dnešné rozhodnutie senátu Ústavného súdu (ÚS) SR na vedomie. ÚS prijal jeho sťažnosť proti tomu, že ho vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič odmietol napriek zvoleniu v NR SR vymenovať za generálneho prokurátora. Čentéš zároveň očakáva a verí, že ÚS v primeranej lehote rozhodne aj v…

Stanovisko GP k medializovaným informáciám o zásahu v Slovenských elektrárňach

(TASR) Generálna prokurátora Slovenskej republiky sa ohradzuje voči medializovaným informáciám dnes na serveri aktuality.sk – Kukláči obsadili Slovenské elektrárne, berú dokumenty a počítače!. V príspevku sa píše: Nemenovaný zdroj uviedol pre Aktuality.sk, že so samotným zásahom súhlasil aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý je podpísaný…

MS SR: Navrhuje, aby súdy považovali aj neprevzaté zasielky za doručené

(TASR) Súdy by mali považovať zásielky pre občanov za doručené aj vtedy, ak si ich neprevezmú na adresách uvedených v Registri obyvateľov SR. Navrhuje to Ministerstvo spravodlivosti SR v novom zákone o riešení sporov na súdoch – civilnom sporovom poriadku. Rezort ho dnes predložil na verejnú diskusiu, do pripomienkového konania by mal ísť v…

ÚS SR zistil v prvom polroku 36 porušení práva na súdnu ochranu

(TASR) Z celkového počtu 8338 sťažností a návrhov, o ktorých Ústavný súd (ÚS) Slovenskej republiky rozhodol v prvom polroku 2014, bolo 6617 sťažností fyzických a právnických osôb, ktorými namietali porušenie základného práva na súdnu a inú právnu ochranu a práva na spravodlivé súdne konanie. TASR o tom informovala predsedníčka ÚS Ivetta…

VEĽVYSLANECTVO USA V SR: Pád malajzijského lietadla je globálnou tragédiou

(TASR) Za globálnu tragédiu označilo pád malajzijského lietadla MH17 na východe Ukrajiny americké veľvyslanectvo na Slovensku, podľa ktorého musí prísť k dôveryhodnému medzinárodnému vyšetrovaniu toho, ako k nemu prišlo.

OBRANA: Vojenskú infraštruktúru treba posilniť, zhodli sa prezidenti vo Varšave

(TASR) Prezidenti krajín V4, Bulharska, Rumunska a troch pobaltských štátov Estónska, Litvy a Lotyšska sa dnes na summite vo Varšave zhodli na potrebe posilniť vojenskú infraštruktúru vo východnej Európe. TASR o tom informovala Kancelária prezidenta SR.

M. Glváč sa bol na GP informovať, ako pokračuje vyšetrovanie kauzy odpočúvania

(TASR) Minister obrany Martin Glváč navštívil dnes generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby sa informoval, ako postupuje vyšetrovanie v kauze odpočúvania novinárov Vojenským obranným spravodajstvom.

VIA IURIS: Až 30 % vymenovaných uchádzačov za sudcu má blízke rodinné vzťahy (2)

(TASR) Organizácia VIA IURIS v minulom roku vykonala monitoring a analýzu, z ktorej vyplynulo, že až 30 percent vymenovaných uchádzačov za sudcu má blízke rodinné vzťahy so sudcami a zamestnancami súdov.

V lete by mali otvoriť Slovenský dom v Prahe

(TASR) Na leto je naplánované otvorenie Slovenského domu v Prahe. TASR o tom informoval predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí a riaditeľ Slovenského domu v Prahe Vladimír Skalský s tým, že by sa na tomto akte mali zúčastniť aj prezidenti ČR a SR Miloš Zeman a Andrej Kiska.

NRSR: Návrhy zákonov predkladá najmä opozícia, dominuje A. Hlina

(TASR) Legislatívne najaktívnejším poslancom Národnej rady (NR) SR v tomto volebnom období je Alojz Hlina. Od volieb v roku 2012 predložil ako autor, resp. spoluautor do Národnej rady SR dovedna 55 návrhov noviel zákonov. Podľa údajov oficiálnej stránky NR SR je na druhom mieste Miroslav Kadúc (OĽaNO, 46 návrhov) a na treťom Jana Žitňanská…

MZV: Vyzýva Rusko, aby prispelo k dôveryhodnému vyšetrovaniu havárie lietadla

(TASR) Slovenský rezort diplomacie opätovne zopakoval svoju výzvu na nestranné a objektívne medzinárodné vyšetrovanie štvrtkovej (17.7.) havárie lietadla malajzijskej leteckej spoločnosti na juhovýchode Ukrajiny. Zároveň sa zasadzuje za vyvodenie zodpovednosti voči páchateľom tejto tragédie.

SÚDNA RADA: Nemôže zrušiť uznesenie, ktorým schválila kandidátov na sudcu ESĽP

(TASR) Súdna rada SR tvrdí, že nemôže zrušiť svoje uznesenie, ktorým schválila troch kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Po neformálnom rokovaní členov Súdnej rady, ktoré sa dnes konalo za zatvorenými dverami, o tom informoval jej novozvolený podpredseda Ján Vanko.

PREZIDENT: Prevzal poverovacie listiny od troch nových veľvyslancov v SR

(TASR) Prezident SR Andrej Kiska dnes prijal troch nových zahraničných veľvyslancov pre Slovensko, ktorí mu odovzdali poverovacie listiny. Informuje o tom oficiálna stránka prezidenta.

Súdna rada: Za nového podpredsedu zvolili Jána Vanka

(TASR) Novým podpredsedom Súdnej rady SR sa stal Ján Vanko. Členovia rady si ho zvolili dnes na mimoriadnom rokovaní 16 hlasmi. Hlasovali za neho všetci členovia, okrem neho samotného, pretože sa zdržal. Vanka, ktorého do Súdnej rady zvolili sudcovia, navrhol za podpredsedu člen rady Milan Ďurica.

Viaceré kroky politikov spochybňujú ich snahu brať ľudské práva vážne

(TASR) V minulom polroku došlo k viacerým krokom, ktoré spochybňujú úprimnosť snahy politikov brať ľudské práva vážne. Vyplýva to z hodnotenia kvality demokracie, ktoré robil Inštitút pre verejné otázky (IVO).

NR SR: Europoslanci poslali list P. Paškovi, žiadajú ho o priestor v pléne

(TASR) Slovenskí europoslanci poslali do Národnej rady SR list, v ktorom žiadajú predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD) o možnosť vystupovať v pléne NR SR. TASR to potvrdila Monika Flašíková Beňová zo Smeru-SD, ktorá list poslala.

Členovia Súdnej rady si budú v pondelok voliť podpredsedu

(TASR) Členovia Súdnej rady SR sa v pondelok 21. júla stretnú v Bratislave, aby si zvolili nového podpredsedu. Informuje o tom Kancelária Súdnej rady na svojom webe. Členovia rady budú zasadať v novom zložení, pretože prezident Andrej Kiska troch jej členov vymenil.

ÚS SR: Opozičné podania proti pôdnemu zákonu už majú sudcovia spravodajcovia

(TASR) Dvojica opozičných podaní na Ústavný súd (ÚS) SR proti schválenému zákonu o prevode pôdy je už náhodne pridelená sudcom spravodajcom. TASR to potvrdila hovorkyňa ÚS Anna Pančurová. Kedy o nich ÚS SR rozhodne, zatiaľ povedať nevedela.