Spravodajstvo

Vláda, ktorú chce vymenovať prezident Zeman, bude kabinetom provizórií

(TASR) Vláda odborníkov, ktorú chce vymenovať český prezident Miloš Zeman, bude kabinetom provizórií. Pre TASR to povedal politológ z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Tomáš Koziak.

Minister M. Lajčák sa zúčastní na Rade pre všeobecné záležitosti

(TASR) Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sa v utorok 25. júna 2013 zúčastní na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu.

Úrady v Pakistane stále oficiálne nepotvrdili správy o slovenských obetiach

(TASR) Slovenské ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí oslovilo pakistanské úrady, aby potvrdili, či je informácia o údajných dvoch obetiach z radov Slovákov pravdivá - doteraz sa tak však nestalo. Pre TASR to dnes v súvislosti s nedeľňajším útokom na zahraničných horolezcov pod horou Nanga Parbat na severe Pakistanu uviedol šéf…

Sme členom nového výboru expertov OSN pre financovanie trvalo udržateľného rozvoja

(TASR) Slovenská republika je jedným z tridsiatich členov nového Medzivládneho výboru expertov pre financovanie trvalo udržateľného rozvoja, ktorý zriadilo Valné zhromaždenie OSN. Vo výbore nás bude zastupovať stály predstaviteľ SR pri OSN v New Yorku František Ružička.

Ivan Gašparovič a Robert Fico prijali členov japonskej cisárskej rodiny

(TASR) Prezident SR Ivan Gašparovič a premiér SR Robert Fico (Smer-SD) dnes prijali predstaviteľov japonskej cisárskej rodiny, princa a princeznú Akišino, ktorí sú na trojdňovej návšteve Slovenska. Ústrednou témou rozhovorov bola najmä spolupráca v oblasti vedy, výskumu, športu a kultúry.

SNS vyzýva vládu, aby protestovala proti vražde horolezcov v Pakistane

(TASR) Slovenská národná strana (SNS) dôrazne žiada predstaviteľov slovenskej diplomacie, aby protestovali proti poprave desiatich horolezcov v Pakistane, medzi ktorými boli dvaja Slováci. Zároveň žiada predstaviteľov islamských štátov, aby sa rozhodne dištancovali od tohto hrozného činu. SNS vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám všetkých obetí. Pre…

Japonský princ a princezná si pozreli hrad Devín a pamätník Brána slobody

(TASR) Predstavitelia japonskej cisárskej rodiny princ a princezná Akišino, ktorí dnes pricestovali na oficiálnu návštevu Slovenska, si popoludní pozreli hrad Devín a pamätník obetí totality Brána slobody, kde položili veniec. Sprevádzal ich primátor Bratislavy Milan Ftáčnik aj starostka Devína Ľubica Kolková.

Súdna rada: Nesúhlasí s útokmi politikov na Ústavný súd a jeho predsedníčku

(TASR) Súdna rada SR nesúhlasí s útokmi niektorých politikov na Ústavný súd SR a zvlášť na jeho predsedníčku Ivettu Macejkovú. Členovia rady toto stanovisko odhlasovali dnes na zasadnutí v Stakčíne.

ÚPN:Orgány Európskej siete Pamäť a Solidarita po prvýkrát rokovali na Slovensku

(TASR) Po prvýkrát sa na Slovensku stretli všetky orgány Európskej siete Pamäť a Solidarita (ENRS), ktorej členom je prostredníctvom Ústavu pamäti národa (ÚPN) aj Slovenská republika. Pre TASR to uviedol hovorca ÚPN Tibor Ujlacký s tým, že pracovné stretnutie sa konalo 19. – 20. júna 2013 v hlavnom meste SR.

Ľudovci vyzývajú premiéra, aby v kauze vojenských tajných odložil politické hry

(TASR) Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) má osobnú zodpovednosť za vývoj kauzy v obrannom spravodajstve. Tvrdí to Ľudová platforma (KDH, SDKÚ-SD, Most-Híd), ktorá sa dnes pre kauzu údajného tunelovania vojenských tajných služieb obrátila na premiéra listom. TASR to potvrdila hovorkyňa SDKÚ-DS Jana Zvončeková.

Novela o významných investíciách možno skončí na Ústavnom súde SR

(TASR) Novela zákona týkajúca sa významných investícií možno skončí na Ústavnom súde SR. Na dnešnej tlačovej konferencii to pripustil predseda klubu KDH Pavol Hrušovský, ktorý vidí v právnej norme protiústavné prvky a odmieta ju.

Ľudia môžu dávať podnety k reforme ESO prostredníctvom nového portálu

(TASR) V súvislosti s realizáciou reformy verejnej správy ESO rezort vnútra pripravil platformu pre občianske podnety, pripomienky či sťažnosti. Na stránke www.eso-portal.sk môžu záujemcovia vyplnením jednoduchého formulára poslať ministerstvu svoje postrehy či námety a takto sa stať spolutvorcami reformy.

Príjmy z dražieb emisií budú príjmom Envirofondu

(TASR) Príjmy z dražieb emisií, ako aj prípadných pokút pre nedodržiavanie legislatívy, sa od augusta stanú príjmom Envirofondu. Zmena súvisí s novým systémom obchodovania s podnikovými emisnými kvótami. Novinky prináša novela zákona o Envirofonde, ktorú dnes 78 hlasmi schválili poslanci NR SR. Ako už dávnejšie avizovali ministri životného…

Pri územnom plánovaní sa má po novom pamätať aj na zosuvy pôdy

(TASR) Pri územnom plánovaní by sa od októbra mali brať do úvahy údaje geologického charakteru, a to najmä v súvislosti s možnými zosuvmi pôdy. Počíta s tým návrh novely geologického zákona, ktorý dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čítania.

Úrad vlády SR má získať od októbra ďalšie kompetencie

(TASR) Na Úrad vlády SR majú prejsť od októbra ďalšie kompetencie. Pôjde o oblasť štátnozamestnaneckých a právnych vzťahov pri výkone práce vo verejnom záujme. Zmenu kompetenčného zákona posunuli dnes poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.

Za čiernu prácu majú byť od novembra vyššie pokuty

(TASR) Pokuty za nelegálne zamestnávania sa majú od novembra zvýšiť. Vyplýva to z novely zákona o inšpekcii práce a nelegálnej práci, o ktorej diskutujú poslanci Národnej rady SR na úvod tretieho rokovacieho dňa 21. schôdze s tým, že pokuta za nelegálne zamestnávanie dvoch a viacerých ľudí súčasne by mala predstavovať najmenej 5000 eur. V…

V SR bude stretnutie dekanov a rektorov jezuitských fakúlt a inštitútov z Európy

(TASR) Stretnutie dekanov a rektorov európskych jezuitských fakúlt a inštitútov sa uskutoční od 21. do 23. júna v Bratislave.

Štátny tajomník Peter Burian prijal amerického veľvyslanca Sedgwicka

(TASR) O aktuálnych zahranično-politických otázkach diskutoval dnes (19. júna 2013) štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Burian a mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec USA v Slovenskej republike Theodore Sedgwick.

Poslanci vyhoveli prezidentovi, hlásenie odchodu zo SR nebude povinné

(TASR) Poslanci Národnej rady SR dnes súhlasili s pripomienkou prezidenta SR Ivana Gašparoviča k novele zákona o hlásení pobytu občanov a vrátenú právnu normu 85 hlasmi opätovne schválili. Pôvodná novela okrem iného zavádzala pod hrozbou pokuty povinnosť nahlásiť odchod z republiky na viac ako 90 dní príslušným úradom.

Od októbra vznikne 72 okresných úradov

(TASR) Reforma verejnej správy ESO (Efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa) sa dostala do svojej druhej etapy. Poslanci NR SR dnes 81 hlasmi rozhodli, že od októbra zanikne 248 úradov miestnej štátnej správy a následne vznikne 72 okresných úradov (Bratislava a Košice budú mať po jednom okresnom úrade), na čele ktorých budú prednostovia…