14.8.2020
ID: 4866upozornenie pre užívateľov

Krajiny V4 by mali žiadať od Bruselu viac času na čerpanie eurofondov

Krajiny V4 na úrovni predsedov parlamentov, ale i premiérov krajín by mali vyvinúť tlak na orgány Európskej únie (EÚ) a žiadať o posunutie termínu využitia eurofondov v rámci nového programovacieho obdobia. Po stretnutí s predstaviteľmi Združenia samosprávnych krajov SK8 a Asociácie krajov Českej republiky (AKČR) to ako výzvu, ktorá vzišla z diskusie na tomto stretnutí, uviedol predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina).

Kollár priznal, že práve schopnosť investovať prostriedky v novom programovacom balíku i tie, ktoré prídu v rámci Fondu obnovy, boli vážnou témou diskusie. "Hovorili sme o tom, či sme vôbec schopní preinvestovať v krátkom čase tieto prostriedky," povedal Kollár. Preto je podľa neho dôležité žiadať v koordinácii V4 viac času.      

Informoval, že ďalšími témami boli tiež otázka zvládnutia prípadnej druhej vlny pandémie nového koronavírusu i oblasť reformy verejnej správy. Kollár je presvedčený, že práve výmena informácií a zdieľanie skúseností sú nástrojmi, ako dosiahnuť rýchlejší progres pri spravovaní samospráv v oboch krajinách.
      
Prvý podpredseda Rady AKČR Jiří Běhounek, poverený vykonávať právomoci predsedu, pred médiami v tejto súvislosti uviedol, že stretnutie vygenerovalo aj dohodu o kreovaní spoločných pracovných skupín a expertných tímov, ktoré sa budú zaoberať jednotlivými oblasťami agendy regionálnych samospráv. Jednou z tém bude aj otázka reformy verejnej správy. "Radi využijeme skúsenosti partnerov z Českej republiky v tejto oblasti," dodal predseda združenia SK8 Jozef Viskupič.
     
Slovenskí hostitelia na tlačovej konferencii vyjadrili úprimnú sústrasť pozostalým obetí tragédie, ktorá sa v sobotu (8. 8.) odohrala v Bohumíne. Pri požiari v byte zahynulo 11 osôb vrátane troch detí.
      
Stretnutie predsedu slovenského parlamentu so zástupcami samosprávnych združení sa uskutočnilo v rámci pondelkového stretnutia SK8 a AKČR, na ktorom predstavitelia slovenských i českých krajov diskutovali o reforme verejnej správy, nastavení čerpania fondov Európskej únie v ďalšom programovacom období i aktuálnych otázkach týkajúcich sa rozvoja cestovného ruchu či sociálnych služieb v období pandémie ochorenia COVID-19.

Zdroj: https://www.nrsr.sk/web/


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk