6.11.2024
ID: 6205upozornenie pre užívateľov

Súdny dvor potvrdil pokutu vo výške 2,4 miliardy eur, ktorá bola spoločnosti Google uložená za to, že zneužívala svoje dominantné postavenie tým, že zvýhodňovala svoju vlastnú službu porovnávania produktov. Odvolanie, ktoré podali spoločnosti Google a Alphabet bolo zamietnuté

V roku 2017 Komisia uložila spoločnosti Google pokutu vo výške zhruba 2,4 miliardy za to, že táto spoločnosť zneužívala svoje dominantné postavenie na viacerých vnútroštátnych trhoch s internetovým vyhľadávaním tým, že v porovnaní s konkurenčnými službami zvýhodňovala svoju vlastnú službu porovnávania produktov. Keďže Všeobecný súd v podstate potvrdil toto rozhodnutie a potvrdil túto pokutu, Google a Alphabet podali odvolanie na Súdny dvor, ktorý toto odvolanie zamietol a potvrdil tak rozsudok Všeobecného súdu.

Komisia v rozhodnutí z 27. júna 20171 konštatovala, že v trinástich krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP)2 Google na svojej stránke s výsledkami všeobecného vyhľadávania zvýhodňovala výsledky svojej vlastnej služby porovnávania produktov v porovnaní s výsledkami konkurenčných služieb porovnávania produktov. Google tak zobrazovala výsledky svojej vlastnej služby porovnávania produktov na prvom mieste a propagovala ich v „boxoch“, pričom k nim uvádzala pútavé obrazové a textové informácie. Naopak výsledky konkurenčných služieb porovnávania produktov boli uvádzané len ako obyčajné všeobecné výsledky (zobrazované vo forme modrých odkazov) a z tohto dôvodu ich pozícia v rámci stránok všeobecných výsledkov spoločnosti Google mohla byť na rozdiel od výsledkov služby porovnávania produktov spoločnosti Google znížená prostredníctvom algoritmov úprav.

Komisia dospela k záveru, že Google zneužila svoje dominantné postavenie na trhu všeobecných vyhľadávacích služieb na internete, ako aj na trhu špecializovaných služieb vyhľadávania produktov, a uložila jej pokutu vo výške 2 424 495 000 eur, z čoho 523 518 000 eur spoločne a nerozdielne so spoločnosťou Alphabet, jediným spoločníkom spoločnosti Google.

Google a Alphabet napadli rozhodnutie Komisie na Všeobecnom súde Európskej únie. Rozsudkom z 10. novembra 20213 Všeobecný súd v podstate zamietol žalobu a najmä potvrdil pokutu. Všeobecný súd však dospel k záveru, že nebolo preukázané, že by postup spoločnosti Google mal na trhu všeobecných vyhľadávacích služieb protisúťažné účinky, hoci len potenciálne. V dôsledku toho zrušil rozhodnutie Komisie v rozsahu, v ktorom sa v ňom konštatovalo porušenie zákazu zneužitia dominantného postavenia, aj pokiaľ ide o tento trh.

Google a Alphabet preto podali odvolanie na Súdny dvor, ktorým navrhovali zrušenie rozsudku Všeobecného súdu v rozsahu, v ktorom ním bola zamietnutá ich žaloba, a zrušenie rozhodnutia Komisie.
Svojím dnešným rozsudkom Súdny dvor odvolanie zamietol a potvrdil tak rozsudok Všeobecného súdu.

Súdny dvor pripomenul, že z pohľadu práva Únie4 nie je problematická samotná existencia dominantného postavenia, ale len jeho zneužitie. Zakázané je predovšetkým správanie podnikov s dominantným postavením, ktoré obmedzuje hospodársku súťaž na základe kvality, a teda môže spôsobiť škodu jednotlivým podnikom a spotrebiteľom. Takýmto správaním je aj bránenie zachovaniu alebo rozvoju hospodárskej súťaže na trhu, na ktorom je stupeň hospodárskej súťaže už oslabený, iným spôsobom, než je hospodárska súťaž na základe kvality, a to práve z dôvodu existencie jedného alebo viacerých podnikov v dominantnom postavení.

Súdny dvor spresnil, že je pravda, že dominantný podnik, ktorý zaobchádza so svojimi výrobkami alebo službami priaznivejšie ako s výrobkami a službami svojich konkurentov, nemožno vo všeobecnosti považovať za podnik správajúci sa bez ohľadu na okolnosti prípadu spôsobom, ktorým sa odchyľuje od hospodárskej súťaže na základe kvality. Konštatuje však, že v prejednávanej veci Všeobecný súd preukázal, že vzhľadom na vlastnosti trhu a osobitné okolnosti prejednávanej veci bolo správanie spoločnosti Google diskriminačné a nespadalo do rámca hospodárskej súťaže na základe kvality. UPOZORNENIE: Proti rozsudku alebo uzneseniu Všeobecného súdu je možné na Súdny dvor podať odvolanie, ktoré sa obmedzuje len na právne otázky. Odvolanie v zásade nemá odkladný účinok. Ak je prípustné a dôvodné, Súdny dvor zruší rozhodnutie Všeobecného súdu. Ak to stav konania dovoľuje, môže Súdny dvor vydať konečný rozsudok sám. V opačnom prípade vráti vec na ďalšie konanie Všeobecného súdu, ktorý je viazaný rozhodnutím Súdneho dvora podaným v rámci odvolania.

[1] Rozhodnutie C(2017) 4444 final, týkajúce sa konania podľa článku 102 ZFEÚ a článku 54 Dohody o EHP (Vec AT.39740 – Google Search [Shopping]) (pozri tiež tlačové komuniké Komisie IP/17/1784).
[2] Belgicko, Česká republika, Dánsko, Nemecko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Holandsko, Rakúsko, Poľsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo a Nórsko.
[3] Rozsudok z 10. novembra 2021, Google a Alphabet/Komisia (Google Shopping), T-612/17 (pozri tiež tlačové komuniké č. 197/21).
[4] Článok 102 ZFEÚ.

Zdroj: Riaditeľstvo pre komunikáciu
Sekcia pre tlač a informácie curia.europa.eu
TLAČOVÉ KOMUNIKÉ č. 135/24
V Luxemburgu 10. septembra 2024
Rozsudok Súdneho dvora vo veci C-48/22 P | Google a Alphabet/Komisia (Google Shopping)


© EPRAVO.SK – Zbierka zákonov, judikatúra, právo | www.epravo.sk