Spravodajstvo

VIA IURIS: Sudcovské zákony vláda zmenila bez možnosti pripomienkovania

(TASR) Významné zmeny v justičných zákonoch, ktoré minulý týždeň schválila vláda, boli prijaté bez akejkoľvek diskusie a prinášajú viaceré riziká. V dnešnom vyhlásení na to upozornila mimovládna organizácia Via Iuris.

ÚS SR: Na prieťahy v súdnom konaní sa sťažujú aj mnohé firmy

(TASR) Ústavný súd SR v prvom polroku 2014 konštatoval v 30 nálezoch porušenie základných práv právnických osôb všeobecnými súdmi. Väčšinou išlo o porušenie práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov a na prejednanie veci v primeranej lehote. V takýchto prípadoch súd priznal firmám aj primerané finančné zadosťučinenie, celková suma…

PREZIDENT: Stretnutie k ústavným sudcom ešte nemá s P. Paškom dohodnuté

(TASR) Prezident SR Andrej Kiska ešte nemá s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom (Smer-SD) dohodnutý termín stretnutia k otázke ústavných sudcov. TASR to potvrdil prezidentov hovorca Peter Petrus. Kiska avizoval, že by sa chcel na tému ústavných sudcov, ako aj iné témy stretnúť s Paškom po letných prázdninách.

V diskusii o odluke sa bude musieť otvoriť otázka vrátenia majetku

(TASR) Ak bude chcieť štát vyriešiť financovanie cirkví, bude sa musieť zaoberať aj otázkou vrátenia majetku cirkvám, ktorý im v minulosti bol odobratý a ktorý slúžil vtedy pre dobro spoločnosti v oblasti školstva, výchovy alebo sociálnych služieb. Pre TASR to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavský arcibiskup…

Referendum o rodine bude užitočné, aj keby bolo neúspešné

(TASR) Aliancia za rodinu (AZR) už niekoľko mesiacov zbiera podpisy pod petíciu za vyhlásenie referenda o ochrane rodiny. Podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského by takéto referendum bolo užitočné aj z toho dôvodu, že cez referendové otázky a účasť by sa mohol v ľuďoch posilniť…

Deficit slobody pociťujeme aj 46 rokov po vstupe Sovietov do Československa

(TASR) Deficit slobody pociťujeme aj 46 rokov po vstupe Sovietov do Československa. Na margo dnešného výročia okupácie Československa v roku 1968 to podľa prvého podpredsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Rafaela Rafaja konštatovalo predsedníctvo strany.

Poslanci Smeru-SD navrhujú viac chrániť symboly miest a obcí

(TASR) Poslanci Národnej rady SR Richard Raši a Otto Brixi (obaja Smer-SD) chcú viac chrániť symboly miest a obcí. Ich ochranu navrhujú v novele zákona o obednom zriadení. Parlament by sa ňou mal zaoberať v septembri.

KDH predstavilo program, ktorým chce zlepšiť stav obrany

(TASR) Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) predstavilo dnes program zmien v oblasti obrany. Stav Ozbrojených síl (OS) SR sa od vstupu do NATO podľa KDH zhoršil, namiesto toho, aby došlo k zlepšeniu.

Na Agrokomplexe rezonujú obavy zo zákazu dovozu potravín z EÚ do Ruska

(TASR) Aktuálne dianie vo svete a najmä rozhodnutie Ruskej federácie o zákaze dovozu potravín z krajín Európskej únie do Ruska rezonujú na tohtoročnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex, ktorá sa dnes začala v Nitre. Obavy presýteného trhu a z toho vyplývajúcich komplikácií sú hlavnou témou, ktorá v súčasnosti trápi…

Britský The Economist ocenil kvalitu života v slovenskej metropole

(TASR) Bratislava patrí v celosvetovom rebríčku medzi hlavné mestá, ktoré v predchádzajúcich piatich rokoch zaznamenali najväčší skok v raste kvality života. Vyplýva to zo štúdie Economist Intelligence Unit prestížneho britského ekonomického týždenníka Economist s názvom Global Liveability Ranking.

PREZIDENT: Okupáciu ČSSR v r. 1968 vnímam ako jednu z najtemnejších udalostí

(TASR) Prezident SR Andrej Kiska vníma okupáciu Československa z 21. augusta 1968 ako jednu z najtemnejších udalostí našich novodobých dejín. "Armády piatich komunistických krajín, riadené z Moskvy, brutálne porušili medzinárodné právo. Prepadnutie našej vlasti si vyžiadalo desiatky mŕtvych a stovky zranených našich občanov," uviedol v dnešnom…

MZV si v súvislosti so zadržaným cudzincom predvolalo ukrajinského konzula

(TASR) Ukrajinská strana napriek žiadosti z Bratislavy doteraz nepotvrdila totožnosť zadržaného cudzinca na Ukrajine. Po skončení dnešného rokovania vlády to uviedol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Odvolala zo Súdnej rady SR Jaroslava Chleboviča

(TASR) Vláda dnes odvolala Jaroslava Chleboviča z funkcie člena Súdnej rady Slovenskej republiky. Jeho mandát v justičnom orgáne skončí k 21. augustu tohto roka.

Vrátila na súdy a prokuratúry justičných a právnych čakateľov

(TASR) Na súdy a prokuratúru by sa mali vrátiť justiční a právni čakatelia. O obnovení tohto inštitútu dnes rozhodla vláda v rámci balíka zmien vo viacerých justičných zákonoch.

Novela zákona o zahraničnej službe reaguje na zmeny z praxe

(TASR) Novela zákona o zahraničnej službe z dielne rezortu diplomacie reaguje zmeny, ktoré nastali od roku 2010, ale aj na prevzatie niektorých kompetencií. Tie sa týkajú štátnej politiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí ako aj ekonomickej diplomacie. Vláda dnes túto novelu schválila.

Legislatívna rada vlády schválila návrh zákona o odpadoch

(TASR) – Na druhý pokus uspel v legislatívnej rade vlády návrh zákona o odpadoch. Počas dnešného rokovania rady bol materiál schválený. TASR o tom informoval hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.

NR SR: KDH chce dvojkolovú voľbu starostov a primátorov

(TASR) Starostov a primátorov by sme mali voliť v dvoch kolách, pokiaľ kandidát nezíska už v prvom kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. Myslí si to KDH, ktoré takúto zmenu hlasovania navrhuje v novele zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí. Parlament by sa ňou mal zaoberať na septembrovej schôdzi.

NBÚ: Nárast rozpočtu vyplýva z valorizácie platových taríf zamestnancov

(TASR) Predbežný návrh rozpočtu Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) na rok 2015 zabezpečuje plnenie úloh daných úradu zákonom. Uvádza sa v reakcii na návrh rozpočtu, ktorú dnes TASR poskytlo vedenie NBÚ.

NS SR: Potreboval by financie na asistentov pre každého sudcu

(TASR) Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR) by potreboval financie na asistentov, aby ho mal každý sudca, tak ako to ukladá zákon.

SIS: Návrh rozpočtu pre SIS len v obmedzenej miere zodpovedá skutočným potrebám

(TASR) Návrh rozpočtu pre Slovenskú informačnú službu (SIS) na budúci rok len v obmedzenej miere zodpovedá skutočným potrebám SIS na plnenie si základných povinností.