5.9.2014
ID: 2493

Summit NATO: Slovensko by malo do Afganistanu posielať vojakov aj naďalej

(TASR) Slovensko sa zapojí do novej misie NATO v Afganistane s názvom Resolute Support. Do podpornej misie by malo posielať po 65 vojakov v dvoch rotáciách ročne. Po rokovaní Severoatlantickej rady to uviedol minister obrany SR Martin Glváč.

"Slovensko deklaruje ochotu pomôcť a pristupuje k Resolute Support," povedal šéf rezortu obrany. Upozornil však, že doteraz ešte neboli podpísané dohody, ktoré by spustenie operácie umožnili. "Počas rokovania bolo citované z listu obidvoch kandidátov na prezidenta Afganskej republiky, že obaja sa hlásia k tomuto záväzku a pristúpia k podpisu takýchto dohôd. Vyzerá to, že Afganistan po roku 2014 pôjde tým smerom, ako sa dlhodobo pripravovalo," doplnil minister.
     
Svetoví lídri na rokovaní hodnotili situáciu v Afganistane. Glváč na dnešnom brífingu uviedol, že stav bezpečnosti v Afganistane stále nie je ideálny. "Slovenskí vojaci sú aj v týchto dňoch v nebezpečenstve, tak ako v minulosti a hlavne teraz pri sťahovaní väčšieho počtu," uviedol. Na druhej strane však podľa neho vidno v niektorých oblastiach pokroky, napríklad vo vzdelávaní mladých ľudí.
     
Podľa stáleho predstaviteľa SR pri NATO Tomáša Valášeka je dnes v krajine pripravených 300.000 afganských vojakov. "Natíska sa otázka, prečo nepokoje pokračujú. Pointa je, už asi rok fungujú afganské ozbrojené sily samy s minimálnou pomocou NATO. Máme celkom silnú dôveru, že sa podarilo vybudovať také sily, že po ukončení bojovej operácie ISAF budú afganské ozbrojené sily schopné udržať poriadok v krajine," vysvetlil Valášek. Ako dodal, dôležitá bude v tomto smere aj misia Resolute Support a finančná pomoc afganským vojakom.
     
Súčasťou rokovania svetových lídrov bola aj spomienka na padlých vojakov v Afganistane. "Toto bolo veľmi silné aj pre Slovenskú republiku, nakoľko minulý rok sme mali prvých mŕtvych v Afganistane," dodal Glváč.

4.9.2014

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.