Spravodajstvo

J. Áder navrhol zvážiť zmeny vo fungovaní Európskeho fondu solidarity

(TASR) Maďarský premiér János Áder navrhol na dnešnom rokovaní počas stredoeurópskeho summitu prezidentov v Bratislave zvážiť myšlienku spoločného postupu týkajúceho sa zmeny ďalšieho fungovania Európskeho fondu solidarity (EFS).

PREMIÉR: Slovensko potrebuje nového generálneho prokurátora

(TASR) Slovensko podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) potrebuje po dvoch rokoch nového generálneho prokurátora. Poznamenal, že to už akceptujú všetci s výnimkou opozície, ktorá radšej politizuje s cieľom predlžovať "neudržateľný" stav na Generálnej prokuratúre (GP) SR.

Výzva predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina

(TASR) Predseda Súdnej rady Slovenskej republiky a Najvyššieho súdu Slovenskej strany Štefan Harabin vyzýva poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby rešpektovali pri voľbe kandidáta na Generálneho prokurátora Slovenskej republiky uznesenie Ústavného súdu Slovenskej republiky z roku 1993 vo veci sp. zn. I. ÚS 39/93 vydanej v Zbierke…

Prezidenti ocenili účasť Kosova a Srbska

(TASR) - Prezidenti, ktorí sa zúčastnili na dvojdňovom stredoeurópskom summite hláv štátov v Bratislave, vyzdvihli účasť Kosova a Srbska na stretnutí.

I. GAŠPAROVIČ: Ľudia musia rozumieť tomu, čo robia politici

(TASR) K pokrízovej obnove hospodárskeho rastu treba pristupovať tak, aby občania čo najskôr pocítili jeho pozitívne dosahy. Tlmočil prezident SR Ivan Gašparovič výsledky rokovaní 20 prezidentov na 18. stredoeurópskom summite v Bratislave.

M. LAJČÁK: Keby sme nemali OSN, tak by sme si ju museli vymyslieť

(TASR) Organizácia Spojených národov (OSN) má centrálne miesto v systéme medzinárodných vzťahov. "Je autentickým odrazom toho, ako vyzerá naša planéta. Nemyslím si, že by bolo dobré, keby napríklad 10 krajín rozhodovalo za celý svet. Keby sme OSN nemali, tak by sme si ju museli vymyslieť. Je to absolútne najzákladnejšia platforma na diskusiu o…

SDKÚ-DS: Zvažujeme netradičný právny krok

(TASR) Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo vyzýva predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD), aby bol chlap a ukázal, že vie dodržať slovo. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii a pripomenul niektoré sľuby premiéra v kauze Jozefa Čentéša s tým, že jeho strana zvažuje pomerne netradičný právny krok. Použije ho však len vtedy, ak to bude isté.

Slovensko a Kazachstan uzavrú zmluvy o vydávaní občanov a právnej pomoci

(TASR) Slovensko a Kazachstan uzavrú zmluvy, ktoré umožnia vydávanie občanov a pomôžu spolupráci krajín v trestných veciach. V hlavnom meste Kazachstanu v Astane sa na tom dnes dohodli slovenský minister spravodlivosti Tomáš Borec a kazašský generálny prokurátor Aschat Daulbajev.

VLÁDA: Nesúhlasí, aby parlament prijal uznesenia k údajnému tunelovaniu VSS

(TASR) Vláda nesúhlasí s tým, aby parlament v rámci pondelkovej (17. 6.) mimoriadnej schôdze prijal uznesenie ku kauze údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS).

VLÁDA: Odvolala splnomocnenca pre národnostné menšiny Lászlóa Nagya

(TASR) Splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny László Nagy odíde koncom mesiaca zo svojho postu. Rozhodol o tom dnes kabinet, ktorý ho odvolal z funkcie.

Aktivisti vyzývajú ministra zahraničných vecí, aby stál na strane ľudských práv

(TASR) Mimovládne organizácie vyzdvihujú podpísanie medzinárodnej Zmluvy o obchodovaní so zbraňami. Za Slovensko tak v pondelok 10. júna v newyorskom sídle OSN urobil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

SR pri prvej príležitosti zdvidne ruku za vstup Rumunska do Schengenu

(TASR) Slovensko pri prvej príležitosti zdvihne ruku za vstup Rumunska a Bulharska do Schengenu. Na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní s rumunským partnerom Victorom Pontom to uviedol premiér Robert Fico.

SNS nesúhlasí s vynucovaním kontroly obyvateľov, víta prezidentovo veto

(TASR) Slovenská národná strana (SNS) víta rozhodnutie prezidenta SR Ivana Gašparoviča vetovať zákon o hlásení pobytu občanov, ktorý zavádzal okrem iného pod hrozbou pokuty povinnosť nahlásiť odchod z republiky na viac ako 90 dní príslušným úradom. Pre TASR to vyhlásil predseda strany Andrej Danko.

Vrátil NR SR Trestný zákon, chce miernejšie tresty pre zdravotníkov

(TASR) Prezident SR Ivan Gašparovič vrátil do NR SR novelu Trestného zákona, ktorá dávala druhú šancu drogovo závislým, ale aj hrozila väzením pre zdravotníkov, ktorí počas núdzového stavu neprídu do práce. Hlava štátu má k právnej norme z dielne rezortu spravodlivosti viacero pripomienok. Poslanci sa budú novelou opätovne zaoberať na júnovej…

Rada prokurátorov naďalej odporúča J. Čižnára na funkciu generálneho prokurátora

(TASR) Rada prokurátorov Slovenskej republiky považuje súčasný stav, v ktorom prokuratúra nemá obsadenú funkciu generálneho prokurátora, za nepriaznivý nielen pre prokuratúru, ale pre celú spoločnosť. Uvádza sa to v stanovisku Rady prokurátorov SR, ktorej mimoriadne zasadnutie sa uskutočnilo dnes.

Slovensko sa pokúsi pomôcť zjednodušiť vízový režim pre Kazachstan

(TASR) Slovensko sa pokúsi pomôcť zjednodušeniu schengenského vízového režimu pre Kazachstan a jemu podobné krajiny. Povedal to predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška (Smer-SD), ktorý sa o téme víz zhováral dnes v hlavnom meste Kazachstanu Astane s predsedom Senátu Parlamentu Kazašskej republiky Kajratom Mamim.

Poslanci vidia v ústnych licenčných zmluvách riziko, novela však prešla

(TASR) Riziko právnej neistoty vidia viacerí členovia Ústavnoprávneho výboru NR SR z oboch táborov v návrhu rezortu kultúry, aby licenčné zmluvy mohli byť okrem písomnej formy uzatvorené aj ústne. Výbor napriek tomu odporučil plénu novelu autorského zákona schváliť. O definitívnom osude právnej normy rozhodne parlament na júnovej…

Na "úžerníkov" upozornili poslanci aj na strednom Slovensku

(TASR) "Úžernícke" nebankovky dostávajú typ ochrany, ktorý je dokonca protiprávny. Uviedol to dnes v Banskej Bystrici na ďalšom zo série Protestov proti úžerníkom – pod ochranou štátu nezávislý poslanec Alojz Hlina. K ľuďom na Námestí SNP sa prihováral spolu s poslancami Národnej rady SR Ľudovítom Kaníkom (SDKÚ-DS) a Pavlom Zajacom (KDH). Prvé dva…

Vláda musí okamžite prijať pre inváziu komárov opatrenia

(TASR) Poslanec NR SR József Nagy (Most-Híd) vyzýva vládu, aby na stredajšie (12.6.) rokovanie zaradila bod týkajúci sa okamžitých opatrení v prípade prevencie hmyzovej kalamity. Nagy tvrdí, že invázia komárov ako dôsledok povodní zasiahne 500.000 ľudí v povodí Moravy, Dunaja a Váhu.

NS SR: Š. Harabin rokoval s P. Darákom

(TASR) Zrýchlenie súdneho konania aj v čase hospodárskej krízy patrilo medzi dominantné témy dnešného stretnutia predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina so svojím maďarským partnerom Péterom Darákom, ktoré sa uskutočnilo v Košiciach.